Yorkshire Chess History

 

Contents:

1893: North v South – (4) Match Details

Home

Narrative

Organisations

Events

Games

People

Graves

Buildings

Competitions

Trophies

Made in Yorkshire

Miscellaneous

 

Sheffield Sub-Site

1894 North v South >

Luncheon Room,

Great Western Hotel, Birmingham,

Saturday, 28/01/1893

over 106 boards

 

 

The carefully planned match went ahead on Saturday, 28/01/1893, in the luncheon room of the Great Western Hotel, Birmingham.

 

It had been arranged that each side aimed to get 100 players plus 10 reserves to the venue.  Absentee were perhaps inevitable, and in the event the South had four absentees and the North had three absentees.  After deployment of reserves in substitution for absentees, in accordance with the conditions agreed regarding the deployment of reserves, the number of boards was increased from the core 100 up to 106.

 

The top 100 boards had been set up on ten lines of tables, each line taking 10 boards.  A further line was added to take the extra six boards.  To each line of boards was allocated a steward who attended to the needs of his charges.

 

Play commenced at 1.15 p.m. promptly.  The first three results to come in were a draw, then a win for the South, then a win for the North.  At 3.00 p.m. the North were one point ahead.  At about 5.30 p.m. the score was 33 wins to the North, and 34 wins to the South, with 17 draws.

 

Although professional players were excluded, the South fielded a number of ex-professionals, and players accustomed to competing against masters in tournaments.  Consequently, on the top twenty boards, the South won 10 games, 9 games were drawn, and the North won only one game, that being won by Hugh Browne of Nottingham, who was in fact a reserve standing in for an absentee.

 

Play ceased at 5.45 p.m., and Joseph Henry Blackburne started adjudicating the unfinished games.

 

Although the South had won heavily o the top twenty boards, the North, however, scored 47 points to the South’s 39 over the remaining 86 boards.  The final result was thus 53½-52½, a win to the South by one point.

 

The 25 Yorkshire players, on boards ranging from 10 to 106, scored 13½ to 11½.  The other Northern counties together scored 39 against the South’s 42.

 

The North had White on the odd-numbered boards.  A full game-by-game list of results is hard to come by.  The following list of results is therefore far from complete, containing only 29 results, but it includes the games of all the Yorkshire players:

 

Bd

North

52½‑53½

South

1

(Liverpool)

Rev John Owen

0-1

Rev. William Wayte

(St George's, London)

2

(Manchester)

Henry Jones

½‑½

Leopold Hoffer

(British CC, London)

3

(Wolverhampton)

Thomas Henry Billington (res.)

0-1

Joseph Henry Blake

(Southampton)

4

(Lincolnshire)

Arthur Bolland Skipworth

0-1

Rudolf Loman

(Metropolitan, London)

5

(Worcester)

Rev Charles Edward Ranken

½-½

William Hewison Gunston

(Cambridge)

6

(Nottingham)

Thomas Walter Marriott

0-1

Thomas Ross Howard

(North London CC)

7

(Newcastle-upon-Tyne)

George Cann Heywood

0-1

Frederick William Lord

(Metropolitan, London)

8

(Manchester)

George William Wright

0-1

William Vernon Wilson

(Brighton)

9

(Liverpool)

Myer Kaizer

½-½

Camille Moriau

(Metropolitan, London)

10

(Yorkshire by birth)

Wordsworth Donisthorpe

½-½

Ernest Jones-Bateman

(St George's, London)

11

(Nottinghamshire)

Hugh Browne (reseserve)

1-0

Arthur Ernest Tietjen (reserve)

(Exeter Hall)

12

(Leeds)

Frank Toothill

0t1

Oscar Conrad Müller

(Metropolitan)

13

(Birmingham)

William Bridgwater

0-1

Edward Mackenzie Jackson

(St George's, London)

14

(Newcastle-upon-Tyne)

Louis Zöllner

½-½

George Edward Wainwright

(British CC, London)

15

(Liverpool)

Watson Watson Rutherford

0-1

Edmund Thorold

(Bath)

16

(Manchester)

Nicholas Theodore Miniati

½-½

Nelson Fedden

(Bristol)

17

(Bradford)

John Edmund Hall

½-½

Francis Parker Carr

(London Athenaeum)

18

(Birmingham St George's)

Frank Hollins

½-½

George Archer Hooke

(North London CC)

19

(Leeds)

Alfred Bilbrough

0-1

James Mortimer

(British CC, London)

20

(Manchester)

Carl Löbel

½-½

Antony Guest

(British CC, London)

21

(Newcastle-upon-Tyne)

Frederick Thomas Downey

1-0

James Thomas Heppell

(Metropolitan, London)

22

(Leeds)

James Rayner

1-0

William J Evans

(Ludgate Circus)

23

(Bradford)

Thomas Arnaud Guy

½-½

Frederic Field Gover

(St. George)

24

(Nottingham)

Edwin Marriott

0-1

A Howell

(Ludgate Circus)

25

(Manchester)

Thomas Bright Wilson

½-½

Salomon van Gelder

(Bath)

26

(Birmingham St George's)

Francis McCarthy

0-1

Arthur James Maas

(Metropolitan, London)

27

(Bradford)

George Adolphus Schott

0-1

Henry Clapham Moore

(Bath)

28

(Grimsby)

Joys Parker

½-½

Dr Joseph W Hunt

(North London CC)

29

(Leeds)

Frank Preston Wildman

1-0

William Slater Fazan

(Ludgate Circus)

30

(Liverpool)

Anthony Dod

1-0

Henry S Leonard

(Surrey)

31

(Manchester)

Alfred Rhodes Marriott

½-½

George William Lennox

(Kent by birth)

32

(Halifax)

Arthur Welsh Common

0-1

Henry W Butler

([Brighton,] Sussex)

33

(Liverpool)

Arthur Rutherford

0-1

Rev Alexander Gordon Ross

(Wilts)

34

(Derby)

Frederick Ernest Phillips

0-1

James Pollard Lea

(Bath)

35

(Worcester)

F Gregory Jones

1-0

Charles J Lambert

(Exeter)

36

(Manchester)

William Briggs Shaw

½-½

Francis Joseph H Elwell

(Southampton)

37

(Manchester Athenaeum)

Arthur Thomas Hargreaves

1-0

Edward N Frankenstein

(British CC, London)

38

(Manchester)

Isidore G Boulaye

½-½

John Charles Frederick Anger

(City of London CC)

39

(Newcastle-upon-Tyne)

W F Graham

1-0

Charles Sherrard

(Kent)

40

(Birmingham)

Ferdinand Othmar Egger

1-0

T G Wright

(Bristol)

41

(Sheffield)

Frederick Edward Foster

0-1

Edward Owen Jones

(Metropolitan, London)

42

(Keighley)

Joseph Algernon Woollard

0-1

Herman George Gwinner

(British CC, London)

43

(Workington)

John H Higgins

1-0

Montague E Hughes‑Hughes

(Metropolitan, London)

44

(Grantham)

Walter Arthur Atmore

1-0

W B Woodgate

(British CC, London)

45

(Burton-on-Trent)

Charles Hanson

1-0

W Elliot Vyse

(Surrey)

46

(Whitehaven)

Arthur Colton Haines

0-1

Alfred John Hirsch

(British CC, London)

47

(Hull)

Robert Harris Philip

1-0

Walter Mead

(Sussex)

48

(Nottingham)

Edwin John Sander

0-1

Edmund Macdonald

(Northampton)

49

(Leeds)

James Samuel West

½-½

Frederick W Womersley

([Hastings,] Sussex)

50

(Bradford)

John Anthony Guy

1-0

Col. William Hollis

(Northampton)

51

(Leamington)

Rosario Aspa

0-1

W J J Knight

(Middlesex)

52

(Manchester)

J B Burnett/Barnett

0-1

William Joseph Ingoldsby

(British CC, London)

53

(Birmingham)

Henry Clere

0-1

William Hugh Alexander Mundell

(British CC, London)

54

(Stockton)

Harold E Wright

1-0

Alfred Rumboll

(Bath)

55

(Rawtenstall)

John Lord

½-½

Hubert Foster Lowe

(British CC, London)

56

(Grimsby)

Sidney Smith

½-½

Dr E C Thomas

(British CC, London)

57

(Leicester)

Edward Heath Collier

1-0

Rev James F Sugden

(Surrey)

58

(Leeds)

John Musgrove

1-0

Alfred Emery

(Brighton)

59

(Birmingham)

William Peverill Turnbull

1-0

Thomas Francis Lawrence

(Ludgate Circus)

60

(Wakefield)

Frederick Henry Wright

0-1

James Percival Mollard

([S. Norwood,] Surrey)

61

(Nottingham)

Nightingale Derbyshire

0-1

Henry W Peachey

(London Athenaeum)

62

(Birmingham St George's)

R H Taylor

1-0

Alfred E Booth

(North London CC)

63

(Manchester)

Joseph Hodgson

½-½

J E Imbrey

(Amethyst)

64

(Liverpool)

Dr E S Sugden

0-1

Arthur Curnock

(Ludgate Circus)

65

(Birmingham)

B D Wilmot

0-1

J H Taylor

(Ludgate Circus)

66

(Sunderland)

C W Bell

1-0

H S Ward

(Surrey)

67

(Dudley)

Frank Brown

1-0

P Maurice

(City News Rooms)

68

(Birmingham St George's)

W T Stallmann

1-0

W A Jacks

(Oxford)

69

(Birmingham)

R M Winn

1-0

F Hutchins

(Clifton)

70

(Hull)

Walter Atkinson

1-0

T Crassweller

(Portsmouth)

71

(Manchester)

G Worrall

1-0

William Collins

(Hereford)

72

(Newcastle-upon-Tyne)

H W Hawks

0-1

A C Clarke

(Bristol)

73

(Birmingham)

Charles Wallbank

0-1

D E H Noyes

(Cheltenham)

74

(Wolverhampton)

J Johnston

1-0

Rev Lewis Woodward Lewis

(Kent)

75

(Manchester)

J Riddell

1-0

H G Sturton

(Kent)

76

(Bradford)

Charles Quarkowsky

1-0

W F Payne

(Abingdon)

77

(Liverpool)

J George Whitehead

0-1

A C Smith

(Athenaeum)

78

(Nottingham)

John Henry Dunford

½-½

Grantham Williams

(City of London CC)

79

(Birmingham St George's)

J J Spence

½-½

Dr Frederick Deighton

(Cambridge)

80

(Chester)

A E Lovell

0-1

G T L Cole

(Kent)

81

(Sheffield)

Rev Edmund John Huntsman

1-0

DR D Arthur Crook

(Norwich)

82

(Leamington)

T R Mason

½-½

Rev John F Welsh

(Warminster)

83

(South Shields)

James Nicholson

0-1

Charles Edward Biaggini

(North London CC)

84

(Hull)

William George North

½-½

H J King

([Mere,] Wiltshire)

85

(Halifax)

Samuel Moulding Cockin

½-½

F J Wallis

(North London CC)

86

(Liverpool)

Daniel Powell

1-0

Stanley Smith

(Ludgate Circus)

87

(Worcester)

Rev William Ernest Bolland

1-0

W H Pullinger/Putlinger

(Bow and Brom)

88

(Nottingham)

Thomas B Ger(r)ard

1-0

J Sargent

(Surrey)

89

(Derby)

H Balson

0-1

W C Kenny

(Southampton)

90

(W. Hartlepool)

James Birks

0-1

M/W Eklund

(City of London CC)

91

(Derby)

J Brearley

1-0

A T Perry

(Bristol)

92

(Liverpool)

R S Corlett

1-0

William Berry

(Bristol)

93

(Birmingham)

C F Lewis

½-½

Maj Gen Charles Minchin

(St George's London)

94

(Newcastle-upon-Tyne)

Dr Robert Clark Newton

0-1

J Templar

(Bristol)

95

(Leeds)

Samuel Redhead Meredith

1-0

Percy Howell

(Ludgate Circus)

96

(Blaydon-on-Tyne

W D Hawdon/Howdon

½-½

F Budden

(Bournemouth)

97

(Burley-in-Wharfdale)

Walter Gledhill

0-1

R Cope

(Ludgate Circus)

98

(Manchester)

William McClelland

0-1

H William Ward

(London Athenaeum)

99

(Birmingham St George's)

Arthur J Mackenzie

1-0

David Hum

(London Athenaeum)

100

(Walsall)

James Henry Beebee

1-0

T H Moore

(London Athenaeum)

101

(Wolverhampton)

F W Saunders

0-1

O E Henderson

(Surrey)

102

(Newcastle-upon-Tyne)

W S Vaughan

½-½

A Reid

(Kent)

103

(Leeds)

James White

½-½

Arie P C Kup

(Metropolitan)

104

(Newcastle-upon-Tyne)

J W Robson

0-1

C Crump

(Gloucester)

105

(Birmingham St George's)

Edmund Arblaster

½-½

Bentley McLeod

(Surrey)

106

(Scarborough)

Edward Wallis

1-0

C J Woodrow

([Salibury,] Wiltshire)

(res.) = reserve substituted for absentee

t = lost on time (Other games my well have been lost on time.)

 

These results are based on the three newspaper reports, with inconsistencies resolved, and with names rendered more fully than reported in many cases.

 

One North “Yorkshire” player, 45-year-old Leeds-born barrister (by training), political activist, author, “poet” (by claim), and pioneer of cinematography, Wordsworth Donisthorpe, appears to have been exercising the birth qualification to play for the North rather than a residence qualification.  He was at the time resident in London and a member of the British Chess Club there.

 

The moves of the games Rev. J. Owen v. Rev. W. Wayte, and T. H. Billington v. J. H. Blake are present in on-line game collections.  The games W. V. Wilson v. G. W. Wright, and M. Kaizer v. C. Moriau were given in the Leeds Mercury Weekly Supplement of 04/02/1893.  The game T. Crassweller v. W. Atkinson was given in the Leeds Mercury Weekly Supplement of 11/02/1893.

 

 

Created

09/11/2013

Last Updated

26/10/2020