Yorkshire Chess Association

 

 I<< HOME

Events

 

Div. 1: Woodhouse Cup

Div.2: I. M. Brown Shield

Div. 3: Silver Rook

League Div.2: I. M. Brown Shield

(Click on match score to go to match details.)

Home Team

P

W

D

L

For

Pts

Ca B

R F

Al A

Ha B

H D B

W L

Wak

Yo C

Calderdale B

3

2

1

0

14

5

XXX

 

4-4

 

 

 

5-2

 

Rose Forgrove

2

2

0

0

13

4

 

XXX

 

6-1

 

 

 

 

Alwoodley A

3

1

2

0

13

4

 

 

XXX

 

 

 

 

 

Harrogate B

3

2

0

1

12

4

 

 

 

XXX

 

4-3

 

6-2

Hull DCA B

4

1

1

2

11

3

 

1-6

4-4

 

XXX

 

 

 

West Leeds

3

1

0

2

15

2

 

 

 

 

8-0

XXX

3-4

 

Wakefield

3

1

0

2

9

2

 

 

2-5

 

 

 

XXX

 

York C

3

0

0

3

8

0

3-4

 

 

 

 

 

 

XXX

 

      

 

 

Matches played

      

      

04/12/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Calderdale B

4-4

Alwoodley A

   

West Leeds

3‑4

Wakefield

B

David A Patrick

-

Rangarirai Ernest Karumazondo

   

B

Dale H Cullum

0-1

Peter Shaw

W

John M Allan

-

Jim E Vickery

   

W

Zana Aziz

1-0

Gerald Cuaresma

B

Karim Khan

0-1

Paul May

   

B

Ian D Strickland

0-1

Siefaldin A Holi

W

Vivien Webster

-

David L Pedro

   

W

David Summerland

1-0

Mark Waterhouse

B

Cobus Daneel

1-0

Angelica Rowe

   

B

Stephen Forbes

0-1

Chris R Tinker

W

Steve Harrington

-

Chris J Terrington

   

W

Stephen Burton

-

Simon Skinner

B

Angel A Gonzales

1-0

 Default

   

B

Kenneth L Marsden

-

Jonathan Moreton

W

A Bartley

0-1

Shriaansh Ganti

   

W

Barry Fulthorpe

-

Dean Hepworth

 

 

 

 

 

 

York C

2‑5

Hull DCA B

   

B

Adam Ismail

-

David J Hambly

   

W

T Noel Stewart

0-1

Brian Hesler

   

B

Owen R Robson

1-0

Richard O Callis

   

W

Norman G Andrews

0-1

Alec Grice

   

B

John Foo

0-1

Bruce R Oliver

   

W

Marcus Matusiak

0-1

William J Egan

   

B

Paul Masiak

0-1

R Malcolm Hara

   

W

C Rodney S Mitchinson

1-0

Pruthvi Kapoor

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

13/11/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Harrogate B

6-2

York C

   

Hull DCA B

1-6

Rose Forgrove

B

Paul Pritchard

0-1

T Noel Stewart

   

B

Brian Hesler

0-1

Mark W White

W

David Harasym

1-0

Paul W Anderson

   

W

Bruce R Oliver

-

Roger W Jennings

B

Peter Rawcliffe

0-1

Owen R Robson

   

B

Peter T Perkins

0-1

Lackson Mzizi

W

E Gordon Marks

1-0

Norman G Andrews

   

W

Alec Grice

0-1

Robert A Dean

B

Peter Gregory

1-0

John Foo

   

B

Michael A Pollard

0-1

Paul Howden

W

Richard White

1-0

Marcus Matusiak

   

W

William J Egan

0-1

Paul RH Clarke

B

Jeff Dutton

1-0

Paul Masiak

   

B

Gabriel Wood

1-0

Neil Griffiths

W

Kieran Dickson

1-0

C Rodney S Mitchinson

   

W

Philip A Wood

0-1

Ben D Science

 

 

 

 

 

 

Wakefield

2-5

Alwoodley A

   

B

Peter Shaw

1-0

Rangarirai Ernest Karumazondo

   

W

Gerald Cuaresma

-

Jim E Vickery

   

B

Mark Waterhouse

0-1

Paul May

   

W

Bien Cuaresma

0-1

David L Pedro

   

B

Mark Shelmerdine

0-1

Jael De Sousa Muachikape

   

W

Simon Skinner

1-0

Andy Ross

   

B

Jonathan Moreton

0-1

Angelica Rowe

   

W

Ben Emmerson

0-1

Chris J Terrington

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

16/10/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Calderdale B

5-2

Wakefield

   

Rose Forgrove

6-1

Harrogate B

B

Robert Broadbent

-

Peter Shaw

   

B

Mark W White

-

Paul Pritchard

W

John M Allan

-

Mark Waterhouse

   

W

Roger W Jennings

1-0

Peter Rawcliffe

B

Michael I Connor

-

Chris R Tinker

   

B

Clive W Davies

-

William Boothman

W

Dave Colledge

-

Mark Shelmerdine

   

W

Paul Howden

1-0

Peter Gregory

B

Vivien Webster

-

Simon Skinner

   

B

Paul RH Clarke

-

Richard White

W

Cobus Daneel

1-0

Jonathan Moreton

   

W

Neil Griffiths

1-0

Jeff Dutton

B

Jeremy Butts

1-0

Dean Hepworth

   

B

Ben D Science

1-0

Ranyl W Hughes

W

Steve Harrington

1-0

Ben Emmerson

   

W

Samuel J Playford

1-0

David Halpin

 

 

 

 

 

 

West Leeds

8-0

Hull DCA B

   

B

Zana Aziz

1-0

 Default

   

W

Dale H Cullum

1-0

 Default

   

B

Anthony Ibbitson

1-0

 Default

   

W

Ian D Strickland

1-0

 Default

   

B

Stephen Forbes

1-0

 Default

   

W

Stephen Burton

1-0

 Default

   

B

David Summerland

1-0

 Default

   

W

Kenneth L Marsden

1-0

 Default

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

02/10/2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Harrogate B

4-3

West Leeds

   

Hull DCA B

4-4

Alwoodley A

B

David Harasym

0-1

Dale H Cullum

   

B

Bruce R Oliver

1-0

Paul May

W

Peter Rawcliffe

0-1

Zana Aziz

   

W

Richard O Callis

0-1

David L Pedro

B

E Gordon Marks

-

Ian D Strickland

   

B

Peter T Perkins

0-1

Jael De Sousa Muachikape

W

Stephen Bastable

1-0

David Summerland

   

W

Alec Grice

0-1

Andy Ross

B

Peter Gregory

1-0

Stephen Forbes

   

B

Michael A Pollard

-

Angelica Rowe

W

Jeff Dutton

-

Stephen Burton

   

W

William J Egan

1-0

Chris J Terrington

B

Ranyl W Hughes

-

Kenneth L Marsden

   

B

Gabriel Wood

1-0

Liam Kennedy

W

Andrew Zigmond

1-0

 Default

   

W

Philip A Wood

-

Shriaansh Ganti

 

 

 

 

 

 

York C

3-4

Calderdale B

   

B

T Noel Stewart

1-0

Karim Khan

   

W

Owen R Robson

1-0

Paul D Doherty

   

B

Norman G Andrews

-

Michael I Connor

   

W

John Foo

-

Dave Colledge

   

B

Marcus Matusiak

0-1

Vivien Webster

   

W

Paul Masiak

-

Howard Wood

   

B

Phillip Payne

0-1

Steve Harrington

   

W

C Rodney S Mitchinson

0-1

Cobus Daneel