Yorkshire Chess Association Year Book

2018-2019

 I<< HOME

Contents

Calendar of Events – Results/Reports

 

 

 Message from the President

Officers 2018-19

Annual Fees

County Match Fees & Petrol Allowance

Junior Contacts

YCA League Match Venues

Secretaries of Competing Clubs

Match Correspondents ‑ Woodhouse Cup

Match Correspondents ‑ IM Brown

Match Correspondents ‑ Silver Rook

YCA League Fixtures 2018-2019

ECF Game Fee Changes &c

Joining the ECF

Standard-play Grading Trends 2002-18

Notes on the YCA Grading List

Results Graded July 2017 to June 2018

YCA Grading List

Yorkshire Junior Reports

Correspondence Chess Report

U-160 Captain’s Message

2017-18 League Tables & Match Results

County Match Result Summary

English County Finals 2018

Recent Winners of YCA Events

Constitution and Rules

YCA League Rules

Index to Rules

Individual Championship Rules

Contact Details Index

Event Calendar 2018-19

 

 

League Div 3 : Silver Rook

(Click on match score to go to match details.)

Home Team

P

W

D

L

For

Pts

Pon

Ha C

Al B

Br B

Wa B

Pontefract

7

6

0

1

35˝

12

XXX

6-2

4˝-3˝

5˝-2˝

 

Harrogate C

8

4

0

4

32

8

2˝-5˝

XXX

3˝-4˝

7-0

6-2

Alwoodley B

7

3

0

4

25

6

5-3

3˝-4˝

XXX

1-7

3-5

Bradford B

7

2

1

4

24˝

5

2-5

5˝-2˝

 

XXX

3˝-4˝

Wakefield B

7

2

1

4

23

5

2-6

2-4

3˝-4˝

4-4

XXX

 

      

 

 

Matches played

      

      

06/04/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley B

3˝-4˝

Harrogate C

   

B

Jael J de Sousa Muachikape

0-1

Cameron Funnel

   

W

John Hipshon

˝-˝

Richard White

   

B

Robert A South

1-0

Jim R Postill

   

W

Ivor Timmis

0-1

Max Parkhouse

   

B

Richard Gration

1-0

Ranyl W Hughes

   

W

Sara Hussain

1-0

David Halpin

   

B

Default

0-1

Robert Carrington

   

W

Fraser Yang-Turner

0-1

David Callaghan

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

23/03/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Bradford B

5˝-2˝

Harrogate C

   

Wakefield B

2-6

Pontefract

B

Ludi Simpson

1-0

E Gordon Marks

   

B

Alan Hollaway

0-1

Steve Parker

W

Robert Pells

˝-˝

Cameron Funnel

   

W

Mike Wilford

0-1

Adam Routledge

B

Nigel Redmond

˝-˝

Richard White

   

B

Jonathan Moreton

0-1

Peter Cooper

W

Elinor Gorrell

˝-˝

Peter Gregory

   

W

Ben Emmerson

0-1

Steve A Spencer

B

Werner Rieser

˝-˝

Ranyl W Hughes

   

B

Ananya Ganjam

0-1

William Pinder

W

Anthony J Lightowler

˝-˝

Paul R Chambers

   

W

Steve Gombocz

˝-˝

Norman Carr

B

Dave Young

1-0

Default

   

B

Jonathan D Milne

1-0

Roy Thomas

W

Simon Watson

1-0

Default

   

W

Byron Lindley

˝-˝

Steve Smith

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

16/03/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Wakefield B

3˝-4˝

Alwoodley B

   

B

Mark Shelmerdine

0-1

Chris J Terrington

   

W

Alan Hollaway

˝-˝

Robert A South

   

B

Simon Skinner

1-0

George Leach

   

W

Ben Emmerson

1-0

Philip May

   

B

Steve Gombocz

0-1

Sai Chinmayee N Kumaar

   

W

Ananya Ganjam

1-0

Sylvan Clarke

   

B

Jonathan D Milne

0-1

Aditya Krishnan

   

W

Byron Lindley

0-1

Angelica Rowe

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

02/03/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Harrogate C

6-2

Wakefield B

   

Pontefract

5˝-2˝

Bradford B

B

Harry Edwards

0-1

Mark Shelmerdine

   

B

Steve Parker

˝-˝

Simon Watson

W

Cameron Funnel

1-0

Mike Wilford

   

W

Adam Routledge

˝-˝

John K Holliday

B

David Halpin

0-1

Jonathan Moreton

   

B

Peter Cooper

˝-˝

Keith Marsh

W

Jim R Postill

1-0

Dean Hepworth

   

W

Steve A Spencer

˝-˝

Robert Pells

B

Max Parkhouse

1-0

Steve Gombocz

   

B

Peter Gray

1-0

Werner Rieser

W

Ranyl W Hughes

1-0

Byron Lindley

   

W

Roy Thomas

1-0

Dave Young

B

David Halpin

1-0

Default

   

B

Norman Carr

˝-˝

Anthony J Lightowler

W

Richard White

1-0

Default

   

W

Steve Smith

1-0

Default

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

16/02/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Bradford B

3˝-4˝

Wakefield B

   

Harrogate C

3˝-4˝

Alwoodley B

B

John K Holliday

1-0

Mark Shelmerdine

   

B

Richard White

0-1

Richard Hersey

W

Henri Pascal

˝-˝

Simon Skinner

   

W

Peter Gregory

1-0

Chris J Terrington

B

Robert Pells

0-1

Mike Wilford

   

B

Jim R Postill

1-0

Jael J de Sousa Muachikape

W

Werner Rieser

0-1

Jonathan Moreton

   

W

Ranyl W Hughes

0-1

John Hipshon

B

W Lilburn-Quick

0-1

Dean Hepworth

   

B

Max Parkhouse

1-0

Agamya Gupta

W

Dave Young

1-0

Steve Gombocz

   

W

David Halpin

˝-˝

Aditya Krishnan

B

Anthony J Lightowler

0-1

Ben Emmerson

   

B

Robert Carrington

0-1

Fraser Yang-Turner

W

Danavir Dhunna

1-0

Default

   

W

Paul R Chambers

0-1

Angelica Rowe

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

02/02/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley B

5-3

Pontefract

   

Wakefield B

4-4

Bradford B

B

Richard Hersey

0-1

Steve Parker

   

B

Alan Hollaway

0-1

Simon Watson

W

Hugh Thornton

0-1

Adam Routledge

   

W

Jonathan Moreton

1-0

Keith Marsh

B

Paul Gelder

0-1

Peter Cooper

   

B

Mike Wilford

˝-˝

Sam Scurfield

W

Jael J de Sousa Muachikape

1-0

William Pinder

   

W

Steve Gombocz

1-0

Werner Rieser

B

John Hipshon

1-0

Peter Gray

   

B

Ben Emmerson

0-1

Dave Young

W

George Leach

1-0

Norman Carr

   

W

Byron Lindley

˝-˝

Anthony J Lightowler

B

Aisha Hussain

1-0

Roy Thomas

   

B

Oscar Orr

0-1

Danavir Dhunna

W

Sara Hussain

1-0

Steve Smith

   

W

Ananya Ganjam

1-0

Default

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

12/01/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley B

3-5

Wakefield B

   

B

Richard Hersey

0-1

Mark Shelmerdine

   

W

Hugh Thornton

1-0

Mike Wilford

   

B

Chris J Terrington

˝-˝

Dean Hepworth

   

W

George Leach

0-1

Jonathan Moreton

   

B

Aisha Hussain

˝-˝

Steve Gombocz

   

W

Joshini Jeyaprakash

0-1

Ben Emmerson

   

B

Fraser Yang-Turner

0-1

Ananya Ganjam

   

W

Angelica Rowe

1-0

Jonathan D Milne

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

08/12/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Harrogate C

2˝-5˝

Pontefract

   

B

Andrew Zigmond

0-1

Steve Parker

   

W

Cameron Funnel

1-0

Default

   

B

Peter Gregory

˝-˝

Peter Cooper

   

W

Ranyl W Hughes

˝-˝

Chris Roche

   

B

Max Parkhouse

0-1

Peter Gray

   

W

Elliot Gray-Clough

0-1

William Pinder

   

B

Chris J Watt

˝-˝

Norman Carr

   

W

Paul R Chambers

0-1

Steve Smith

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

17/11/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Pontefract

6-2

Harrogate C

   

B

Steve Parker

1-0

Richard White

   

W

Adam Routledge

1-0

Peter Gregory

   

B

Peter Cooper

1-0

Jim R Postill

   

W

Steve A Spencer

˝-˝

Max Parkhouse

   

B

William Pinder

0-1

David Halpin

   

W

Roy Thomas

˝-˝

Robert Carrington

   

B

Norman Carr

1-0

Paul R Chambers

   

W

Steve Smith

1-0

David Callaghan

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

20/10/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley B

1-7

Bradford B

   

Wakefield B

2-4

Harrogate C

B

Jael J de Sousa Muachikape

0-1

William Bill G Clark

   

B

Mark Shelmerdine

0-1

E Gordon Marks

W

George Leach

˝-˝

Callum Welsh

   

W

Alan Hollaway

0-1

Cameron Funnel

B

Gordon D Pearce

˝-˝

Simon Watson

   

B

Ben Emmerson

˝-˝

Richard White

W

Philip May

0-1

John K Holliday

   

W

Ananya Ganjam

1-0

Max Parkhouse

B

Agamya Gupta

0-1

Henri Pascal

   

B

Jonathan D Milne

˝-˝

David Halpin

W

Sara Hussain

0-1

Keith Marsh

   

W

Default

0-1

Elliot Gray-Clough

B

Sylvan Clarke

0-1

Werner Rieser

   

B

Default

0-0

Default

W

Angelica Rowe

0-1

Danavir Dhunna

   

W

Default

0-0

Default

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

06/10/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Bradford B

2-5

Pontefract

   

B

Henri Pascal

˝-˝

Steve Parker

   

W

Keith Marsh

1-0

Peter Cooper

   

B

Nigel Redmond

0-1

Chris Roche

   

W

Werner Rieser

0-1

William Pinder

   

B

Anthony J Lightowler

˝-˝

Roy Thomas

   

W

Dave Young

0-1

Norman Carr

   

B

Danavir Dhunna

0-1

Steve Smith

   

W

Default

0-0

Default

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

22/09/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Harrogate C

7-0

Bradford B

   

Pontefract

4˝-3˝

Alwoodley B

B

Harry Edwards

1-0

Default

   

B

Adam Routledge

1-0

John Hipshon

W

Cameron Funnel

1-0

Default

   

W

Peter Cooper

0-1

Jael J de Sousa Muachikape

B

Richard White

1-0

Default

   

B

David P Hatfield

0-1

George Leach

W

Peter Gregory

1-0

Default

   

W

Chris Roche

0-1

Philip May

B

Ranyl W Hughes

1-0

Default

   

B

Norman Carr

1-0

Hasim Khan

W

Elliot Gray-Clough

1-0

Default

   

W

Roy Thomas

˝-˝

Sylvan Clarke

B

David Halpin

1-0

Default

   

B

Steve Smith

1-0

Steven Hodgson

W

Default

0-0

Default

   

W

William Pinder

1-0

Default