Yorkshire Chess Association

 

 I<< HOME

Events

 

League Div.2: I. M. Brown Shield

(Click on match score to go to match details.)

Home Team

P

W

D

L

For

Pts

R F A

H & B

Al A

Yo D

Sh B

Wak

R F B

Yo C

Ha B

Ca B

Rose Forgrove A

4

4

0

0

24

8

XXX

 

 

 

 

 

6-1

 

7-1

5-3

Hull & East Riding B

4

4

0

0

21

8

 

XXX

 

 

4-3

 

 

 

 

 

Alwoodley A

4

2

1

1

18

5

 

 

XXX

 

 

 

 

 

 

6-1

York D

4

2

1

1

15

5

 

2-6

 

XXX

 

4-4

 

 

 

 

Sheffield B

4

2

0

2

17

4

 

 

3-4

 

XXX

 

 

 

5-2

4-3

Wakefield

4

0

3

1

15

3

 

 

4-4

 

 

XXX

 

 

 

 

Rose Forgrove B

4

1

1

2

13

3

 

 

4-3

3-4

 

4-4

XXX

 

 

 

York C

4

1

0

3

12

2

2-6

3-5

 

 

 

4-3

 

XXX

 

 

Harrogate B

4

1

0

3

10

2

 

2-5

 

 

 

 

 

4-3

XXX

 

Calderdale B

4

0

0

4

11

0

 

 

 

3-5

 

 

 

 

 

XXX

 

      

 

 

Matches played

      

      

18/11/2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Harrogate B

2-5

Hull & East Riding B

   

Rose Forgrove A

5-3

Calderdale B

B

Cameron Funnell

1-0

Tim M Turner

   

B

Mark W White

-

David Shapland

W

Paul Pritchard

0-1

David W Stephenson

   

W

Roger W Jennings

-

Paul Solomons

B

David Harasym

0-1

Andrew D Bettley

   

B

Warren B Dennison

1-0

David A Patrick

W

David W Adam

-

Brian Hesler

   

W

James P Collier

1-0

Karim Khan

B

Steve DG Huxley

-

Richard O Callis

   

B

Clive W Davies

0-1

Chris Jardine

W

Peter Gregory

0-1

William J Egan

   

W

Robert A Dean

1-0

Michael I Connor

B

Richard Tate

-

R Malcolm Hara

   

B

Matt Jones

-

Dave Colledge

W

Steve Collins

0-1

Stuart Sharp

   

W

Dominic Gallagher

-

Vivien Webster

 

 

 

 

 

 

Rose Forgrove B

3-4

York D

   

Sheffield B

3-4

Alwoodley A

B

Dale H Cullum

-

Aaron Rich

   

B

Richard J Webster

-

Jim E Vickery

W

Samuel J Playford

0-1

Maksym Kryshtafor

   

W

Henry Withington

-

David L Pedro

B

Andy Ross

1-0

Ben S Rich

   

B

John R Mercy

-

John Hipshon

W

Jonathon Day

0-1

Daniel Meredith

   

W

Andrew Birtwhistle

-

Climate Mupfiga

B

Steve A Spencer

-

Kai Taylor

   

B

Phill J Beckett

0-1

Chris J Terrington

W

Neil Griffiths

-

Halen Harrison

   

W

Nathaniel Holroyd-Doveton

-

Sylvan Clarke

B

Keith Darley

0-1

Roland Gehrels

   

B

Rishab Cammanchery Krishnan

0-1

Suhrith Yerabati

W

Simon Bartle

1-0

Aart Gehrels

   

W

Alex Porritt

1-0

Samiksha Yerabati

 

 

 

 

 

 

York C

4-3

Wakefield

   

B

Ben Yaniw

-

Peter Shaw

   

W

Adam Bedi

1-0

Gerald Cuaresma

   

B

Martina Flint

0-1

Michael Johnson

   

W

Adam Ismail

-

Mark Waterhouse

   

B

Barry Marshall

-

Bien Cuaresma

   

W

Ewen Miller

1-0

J Myers

   

B

Jack Howorth

1-0

Richard Wilson

   

W

 Default

0-1

Mark Shelmerdine

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

14/10/2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Rose Forgrove A

7-1

Harrogate B

   

Rose Forgrove B

4-3

Alwoodley A

B

Mark W White

0-1

David W Adam

   

B

Dale H Cullum

-

Rangarirai Ernest Karumazondo

W

Roger W Jennings

1-0

David Harasym

   

W

Paul RH Clarke

-

Jim E Vickery

B

Lackson Mzizi

1-0

Peter Rawcliffe

   

B

Samuel J Playford

0-1

Paul May

W

Warren B Dennison

1-0

Peter Gregory

   

W

Dominic Gallagher

-

Martin A Store

B

Andy J Bagley

1-0

Andrew Zigmond

   

B

Andy Ross

-

David L Pedro

W

Clive W Davies

1-0

Richard Tate

   

W

Jonathon Day

1-0

Climate Mupfiga

B

James P Collier

1-0

Steve Collins

   

B

Ben D Science

-

Angelica Rowe

W

Robert A Dean

1-0

Patrick Menkiti

   

W

Steve A Spencer

1-0

Thabiso Mupfiga

 

 

 

 

 

 

Sheffield B

4-3

Calderdale B

   

York C

3-5

Hull & East Riding B

B

John R Mercy

-

Paul Solomons

   

B

Paul M Hopwood

-

Keith Thompson

W

Nathaniel Holroyd-Doveton

1-0

Chris Jardine

   

W

Martina Flint

-

John Thackray

B

Shamil Khadaev

0-1

Karim Khan

   

B

Barry Marshall

0-1

David W Stephenson

W

Rishab Cammanchery Krishnan

0-1

Michael I Connor

   

W

Ewen Miller

0-1

Andrew D Bettley

B

Tom Key

-

Vivien Webster

   

B

Jack Howorth

1-0

Peter T Perkins

W

Joshua Tedder

-

Dave Colledge

   

W

Herbert Lockwood

0-1

Jim Miklevicz

B

Alex Porritt

1-0

Connor Stephenson

   

B

Ben Moran

1-0

William J Egan

W

Geoffrey D Brown

1-0

 Default

   

W

Isaac Goven

0-1

Stuart Sharp

 

 

 

 

 

 

York D

4-4

Wakefield

   

B

Aaron Rich

0-1

Peter Shaw

   

W

Eric Lyu

-

Gerald Cuaresma

   

B

Daniel Meredith

0-1

Michael Johnson

   

W

Daniel Langhamer

1-0

Chris R Tinker

   

B

Kai Taylor

1-0

Bien Cuaresma

   

W

Hasti Pargan

0-1

Mark Waterhouse

   

B

Ian Gaskin

-

Simon Skinner

   

W

Halen Harrison

1-0

Jack Holmes

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

30/09/2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Calderdale B

3-5

York D

   

Harrogate B

4-3

York C

B

Malcolm E Corbett

0-1

Aaron Rich

   

B

William Boothman

-

Adam Ismail

W

John M Allan

-

Daniel Meredith

   

W

Peter Rawcliffe

1-0

 Default

B

Chris Jardine

0-1

Eric Lyu

   

B

Peter Gregory

-

Barry Marshall

W

David A Patrick

1-0

Ian Gaskin

   

W

Richard Tate

0-1

Herbert Lockwood

B

Michael I Connor

1-0

Ben Leighton

   

B

Steve Collins

1-0

Paul W Jones

W

Dave Colledge

-

Gary Leighton

   

W

Patrick Menkiti

1-0

 Default

B

Nicholas Shaw

0-1

Hasti Pargan

   

B

Nathaniel Mackenzie

0-1

C Rodney S Mitchinson

W

 Default

0-1

Ben S Rich

   

W

 Default

0-0

 Default

 

 

 

 

 

 

Hull & East Riding B

4-3

Sheffield B

   

Rose Forgrove A

6-1

Rose Forgrove B

B

Keith Thompson

-

Andrew Birtwhistle

   

B

Mark W White

0-1

Dale H Cullum

W

David W Stephenson

0-1

Nathaniel Holroyd-Doveton

   

W

Roger W Jennings

1-0

Paul RH Clarke

B

David J Hambly

-

Shamil Khadaev

   

B

Lackson Mzizi

-

Samuel J Playford

W

Brian Hesler

-

Tom Key

   

W

Warren B Dennison

1-0

Dominic Gallagher

B

Richard O Callis

-

Paul Davies

   

B

Andy J Bagley

1-0

Jonathon Day

W

Peter T Perkins

1-0

Joshua Tedder

   

W

Clive W Davies

1-0

Steve A Spencer

B

William J Egan

1-0

Andrew Nettleship

   

B

James P Collier

1-0

Neil Griffiths

W

Stuart Sharp

-

Ian Barker

   

W

Andy Ross

1-0

Simon Bartle

 

 

 

 

 

 

Wakefield

4-4

Alwoodley A

   

B

Peter Shaw

1-0

Jim E Vickery

   

W

Gerald Cuaresma

-

Paul May

   

B

Michael Johnson

0-1

Martin A Store

   

W

Chris R Tinker

0-1

David L Pedro

   

B

Bien Cuaresma

0-1

Climate Mupfiga

   

W

J Myers

1-0

Angelica Rowe

   

B

Simon Skinner

1-0

Thabiso Mupfiga

   

W

Mark Shelmerdine

-

Sylvan Clarke

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

17/09/2023

 

 

 

 

 

 

 

 

York D

2-6

Hull & East Riding B

   

B

Aaron Rich

1-0

Tim M Turner

   

W

Maksym Kryshtafor

0-1

Keith Thompson

   

B

Daniel Meredith

0-1

David W Stephenson

   

W

Daniel Langhamer

0-1

David J Hambly

   

B

Daniel Geng

0-1

Xiaofan Li

   

W

Ben Leighton

1-0

Richard O Callis

   

B

Hasti Pargan

0-1

R Malcolm Hara

   

W

Aaron Goddard

0-1

Stuart Sharp

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

16/09/2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley A

6-1

Calderdale B

   

Rose Forgrove B

4-4

Wakefield

B

Jim E Vickery

1-0

Chris Jardine

   

B

Dale H Cullum

0-1

Peter Shaw

W

Paul May

1-0

David A Patrick

   

W

Paul RH Clarke

-

Gerald Cuaresma

B

Martin A Store

-

Michael I Connor

   

B

Samuel J Playford

-

Michael Johnson

W

John Hipshon

-

Vivien Webster

   

W

Dominic Gallagher

-

Chris R Tinker

B

Angelica Rowe

-

Dave Colledge

   

B

Andy Ross

1-0

Bien Cuaresma

W

Chris J Terrington

1-0

Nicholas Shaw

   

W

Jonathon Day

0-1

J Myers

B

Brian Ward

1-0

 Default

   

B

Neil Griffiths

-

Simon Skinner

W

Steve Hutton

1-0

 Default

   

W

Keith Darley

1-0

A Millthorpe

 

 

 

 

 

 

Sheffield B

5-2

Harrogate B

   

York C

2-6

Rose Forgrove A

B

Richard J Webster

1-0

William Boothman

   

B

Martina Flint

0-1

Mark W White

W

John R Mercy

-

David Harasym

   

W

Adam Ismail

-

Roger W Jennings

B

Andrew Birtwhistle

1-0

Peter Rawcliffe

   

B

Owen R Robson

0-1

Lackson Mzizi

W

Phill J Beckett

-

Peter Gregory

   

W

Paul W Jones

0-1

Warren B Dennison

B

Nathaniel Holroyd-Doveton

0-1

Andrew Zigmond

   

B

Jack Howorth

-

Andy J Bagley

W

Rishab Cammanchery Krishnan

1-0

Steve Collins

   

W

Solomon Hayes

1-0

Clive W Davies

B

Joshua Tedder

-

Nathaniel Mackenzie

   

B

Norman G Andrews

0-1

James P Collier

W

Andrew Nettleship

1-0

James Bramman

   

W

 Default

0-1

Robert A Dean