Yorkshire Chess Associati;on

 I<< HOME

Year Book 2019-20 Contents

Calendar of Events – Results/Reports

 

 (Click on underlined link)  \/ to end of list \/

 

Accuracy of club information &

Yearbook: further copies

Message from the President

Officers 2019-20

YCA Honorary Life Members

Annual Fees (as revised 2019)

County Match Fees (as revised 2019)

YCA League Fixtures 2019-2020

YCA League Match Venues

Match Correspondents ‑ Woodhouse Cup

Match Correspondents ‑ IM Brown

Match Correspondents ‑ Silver Rook

Secretaries of Competing Clubs

Junior Chess Contacts

Contact Details Index

Chess Clubs/Organisations in Yorkshire

ECF Aug 2019 Grading List Extract

Notes on Grading List Extract

List of Clubs in Yorkshire-based Leagues

League Tables & Match Results 2018-19

County Match Results 2018-2019

Correspondence Chess 2018-19

Yorkshire Junior Activity 2018-19

Recent Winners of YCA Events

YCA Constitution

YCA League Rules (as revised 2019)

Index to Rules

Individual Championship Rules

Event Calendar 2019-20

Yorkshire Individual Championship 2020

/\ back to top /\

 

16/02/2020

Lancashire v Yorkshire, NCCU Open

Lancashire v Yorkshire, NCCU U-160

Yorkshire v Merseyside, NCCU U120

 

The above three county matches all took place on Sunday 16th February, the first two at Bury Bridge Club and the third at Bradford Latvian Club.  The Open team won 7½-4½ (3 wins, 9 draws, no losses!), the U-160 team won 8-4, and the U-120 team lost 5½‑6½.  (Grades are August 2019 ones.)  A report from the U-120 captain with photos and games is included below.

 

Open

Board

Grade

Lancashire

4½‑7½

Yorkshire

Grade

1

242

Gediminas Sarakauskas

0-1

Oskar A Hackner

(Sheffield)

215

2

c. 230

Jeff Horner

½-½

John G Cooper

(Hull)

198

3

217

Paul Macklin

½-½

M Paul Townsend

(York)

208

4

212

D Brett Lund

½-½

Phil R Watson

(Calderdale)

203

5

192

Martyn Hamer

½-½

John P Nelson

(Sheffield)

203

6

c. 185

Jim Sumner

½-½

Peter Shaw

(Wakefield)

194

7

185

Malcolm R Peacock

0-1

David M Adams

(York)

193

8

181

David A Phillips

½-½

Robert Starley

(Leeds Univ.)

195

9

172

John D Lyth

½-½

Peter J D Ackley

(Sheffield)

191

10

179

Andrew A Clarkson

½-½

Peter M Gayson

(Bradford)

183

11

176

Peter J Mulleady

½-½

Jim Burnett

(Sheffield)

189

12

164

Scott Riley

0-1

Jonathan W Arnott

(Sheffield)

192

 

 

 

 

 

 

 

U-160

Board

Grade

Lancashire

4‑8

Yorkshire

Grade

1

154

Alan Giles

½-½

Paul Johnson

(York)

159

2

151

John Whitfield

½-½

Callum Welsh

(Bradford)

158

3

151

Richard A Gavin

1-0

Mike Bramson

(Bradford)

153

4

150

Steven Potter

1-0

Joe Varley

(Hull)

156

5

156

William O’Rourke

½-½

Dale Cullum

(Leeds)

147

6

149

Phil M Taylor

0-1

Colin Procter

(Leeds)

156

7

145

Philip N Raynor

0-1

Paul May

(Alwoodley)

157

8

139

Gareth Ellis

½-½

Steve Westmoreland

(Huddersfield)

150

9

138

Jim Litherland

0-1

Randy Donahue

(Leeds)

146

10

133

Dave Almond

0-1

Rob Dean

(Rose Forgrove)

148

11

128

David Innes

0-1

Peter Mason

(Leeds)

153

12

126

Steve Flaherty

0-1

Zac Farley

(Hull)

144

 

 

U-120

 

 

Board

Grade

Yorkshire

5½‑6½

Merseyside

Grade

 

photo

1

119A

Steve Harrington

(Calderdale)

½-½

Bob Amos

115A

play

2

115A

Stephen Forbes

(West Leeds)

½-½

Colin Rees

119A

play

 

3

default

0-1

Alan Kelly

108A

 

4

default

0-1

Martin K Cockerill

94A

 

photo

5

111A

Stephen Burton

(West Leeds)

½-½

Martin Hargreaves

107A

play

6

107A

Gabriel Wood

(Hull)

0-1

Adam Miller

87A

play

photo

7

107E

Sara Hussain

(Alwoodley)

0-1

Steve Farry

102A

play

8

109C

Richard White

(Harrogate)

½-½

Brian Clarke

98D

play

photo

9

92E

Bradley Triffitt

(York)

1-0

Ron J Champion

97A

play

10

95D

Nicholas Waite

(Bingley)

½-½

Barry O’Brien

92A

play

photo

11

84B

Philip A Wood

(Hull)

1-0

Felix Lefeuvre

86A

play

12

88D

Elinor Gorrell

(Bradford)

1-0

Bob Steele

89E

play

 

U-120 Captain’s Report

 

Yorkshire won the toss and chose to have white on the odd-numbered boards.  (Click here for all photos.)

 

A disappointing outcome to this fixture.  Yorkshire won on the boards contested but two defaults as a consequence of illness and memory lapse gave rise to a narrow defeat.  On the positive side, the three won games were recorded by juniors and five of the ten players representing Yorkshire were in this category.  The game on board 12, in particular the final combination, was remarkable, having regard to the age and grade of the winner.

 

Lancashire defeated Merseyside by a 6½ - 5½ margin in the first match of the season in this category.  Consequently, a 7–5 win in the Roses match would be enough to allow Yorkshire to retain the championship trophy.

 

Games

(Click on “play” at the right in the result table to play through a game on screen.)

(1) Steve Harrington - Steve Amos.

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.e4 e6 2.Nc3 c5 3.f4 Nc6 4.Bb5 Nd4 5.Nf3 Nxb5 6.Nxb5 a6 7.Nc3 b5 8.d3 Bb7 9.0–0 Nf6 10.Qe1 Be7 11.Qg3 g6 12.f5 Nh5 13.Qg4 Nf6 14.Qh3 Qc7 15.e5 Nd5 16.Nxd5 Bxd5 17.f6 Bf8 18.Bf4 c4 19.d4 Be4 20.c3 Bf5 21.Qh4 b4 22.Bh6 bxc3 23.bxc3 0–0–0 24.Bg7 Rg8 25.Qxh7 Ba3 26.h4 Bb2 27.Rad1 Bxc3 28.Ng5= ½–½

 

(2) Colin Rees. - Stephen Forbes. [B21]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.c3 dxc3 4.Nxc3 Nc6 5.Bc4 e6 6.Nf3 Bb4 7.0–0 Bxc3 8.bxc3 h6 9.Ba3 Nge7 10.Bd6 0–0 11.Nd4 Re8 12.e5 Nxd4 13.cxd4 Nf5 14.Ba3 a6 15.Qd3 d5 16.Bb3 Bd7 17.Rfd1 Bb5 18.Qh3 Qh4 19.Qf3 Nxd4 20.Qe3 Nf5 21.Qb6 Bc6 22.Bc2 Qg5 23.Bc1 Qd8 24.Qb3 Qa5 25.Bxf5 exf5 26.Bd2 Qa4 27.Qg3 Qg4 28.Bf4 Qxg3 29.Bxg3 g5 30.f4 Rad8 31.Rd4 Kg7 32.h4 g4 33.Be1 f6 34.exf6+ Kxf6 35.Bc3 Kg6 36.Kf2 Re4 37.Re1 Rde8 38.g3 h5 39.a3 Rxd4 40.Rxe8 Bxe8 41.Bxd4 Kf7 42.Ke3 Bb5 43.Bc5 Ke6 44.Kd4 Be2 45.Bb6 Bf3 46.Kc5 Kd7 47.a4 Be4 48.Ba7 Ke6 49.Bb6 Bc2 50.a5 Bb3 51.Kd4 Kd6 52.Bc5+ Kc6 53.Bb6 Kd6 54.Bc5+= ½–½

 

(3) Alan Kelly.

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020

Merseyside black win by default. 0–1

 

(4) Martin K. Cockerill.

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

Merseyside white win by default. 1–0

 

(5) Stephen Burton. - Martin Hargreaves. [A80]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.d4 e6 2.Nf3 f5 3.Nc3 Nf6 4.e3 Be7 5.Be2 0–0 6.0–0 b6 7.d5 Bb7 8.dxe6 dxe6 9.Qxd8 Bxd8 10.Nd4 Re8 11.Bc4 Bc8 12.Nxf5 Kh8 13.Ng3 Bb7 14.e4 Nc6 15.Bb5 a6 16.Ba4 b5 17.Bb3 Nd4 18.Bg5 c5 19.Rad1 Nxb3 20.cxb3 h6 21.Be3 Be7 22.f3 Rad8 23.e5 Nd5 24.Nxd5 Rxd5 25.Rxd5 Bxd5 26.Rd1 Rd8 27.Rc1 Rc8 ½–½

 

(6) Adam Miller. - Gabriel Wood. [D51]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.c4 e6 2.Nc3 Nf6 3.d4 d5 4.Bg5 c6 5.e3 Nbd7 6.cxd5 cxd5 7.Bd3 Bb4 8.a3 Ba5 9.b4 Bb6 10.Nge2 a5 11.Nb5 Qe7 12.Rb1 0–0 13.0–0 e5 14.Nec3 Qe6 15.dxe5 Nxe5 16.Bxf6 Qxf6 17.Nxd5 Qd8 18.Qd2 Qg5 19.f4 Nf3+ 20.Rxf3 Qd8 21.Nxb6 Qxb6 22.Qc3 Bd7 23.Qe5 Qa6 24.e4 Rfc8 25.Qd6 Bxb5 26.Qxa6 Bxa6 27.b5 Bxb5 28.Bxb5 Rc7 29.Rfb3 Rac8 30.Bd3 Rc3 31.a4 g6 32.e5 Kf8 33.Kf2 b6 34.Ke3 R8c4 35.Rxc3 Rxc3 36.Rxb6 Ra3 37.g3 Rxa4 38.g4 Ra2 39.Ra6 a4 40.Bb5 a3 41.Ra8+ Kg7 42.Ra7 Ra1 43.e6 Re1+ 44.Be2 Rb1 45.Rxf7+ Kg8 46.Ra7 Rb6 47.Bc4 Rb8 48.Rxa3 Kf8 49.Ra7 Ke8 50.e7 g5 51.f5 h5 52.f6 Ra8 53.f7# 1–0

 

(7) Sara Hussain. - Steve Farey. [B40]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Qxd4 Nc6 5.Qd1 Qc7 6.Nc3 a6 7.Be3 Bb4 8.Bd2 Nf6 9.Bd3 0–0 10.0–0 b5 11.Qe2 Ng4 12.e5 Ngxe5 13.Bf4 Bxc3 14.bxc3 Nxf3+ 15.Qxf3 e5 16.Qh3 g6 17.Bh6 Re8 18.Rfe1 d6 19.Qf3 f5 20.Qg3 Be6 21.h4 Qf7 22.Qg5 Qe7 23.Qg3 Rac8 24.h5 Qf7 25.Qg5 Kh8 26.hxg6 Qxg6 27.Qh4 Rg8 28.Qh3 e4 29.Be2 f4 30.g4 fxg3 31.Qxg3 Qxh6 0–1

 

(8) Brian Clarke - Richard White. [A20]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.c4 e5 2.e4 Nf6 3.d3 Nc6 4.Nf3 h6 5.a3 a5 6.Nc3 Bc5 7.g3 d6 8.Bg2 Bg4 9.0–0 Nd4 10.Be3 0–0 11.Bxd4 Bxd4 12.Qd2 Bxf3 13.Bxf3 Bxc3 14.Qxc3 c5 15.b4 axb4 16.axb4 b6 17.Rxa8 Qxa8 18.Ra1 Qb7 19.bxc5 bxc5 20.Qa5 Rb8 21.Qa6 Qc7 22.Qa7 Qxa7 23.Rxa7= ½–½

(9) Bradley Triffitt. - Ron Champion. [E61]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7 4.Nf3 0–0 5.Bf4 d6 6.e3 Nbd7 7.Bd3 a6 8.Qc2 c5 9.0–0 Nh5 10.Bg5 Nhf6 11.Rad1 cxd4 12.exd4 Re8 13.Rfe1 Nf8 14.c5 Bd7 15.cxd6 e6 16.Ne5 Rc8 17.Qb3 b5 18.Ne4 h6 19.Nxf6+ Bxf6 20.Bxh6 Bg7 21.Bxg7 Kxg7 22.Be4 f6 23.Nxd7 Qxd7 24.Qg3 f5 25.Qe5+ Kg8 26.Bf3 Qf7 27.d5 exd5 28.Bxd5 Ne6 29.Bxe6 Rxe6 30.Qxe6 Kg7 31.Qxf7+ Kxf7 32.Re7+ Kg8 33.d7 Rd8 34.Re8+ Rxe8 35.dxe8Q+ 1–0

 

(10) Barry O'Brien. - Nicholas Waite. [E21]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nc3 Bb4 4.Nf3 0–0 5.a3 Bxc3+ 6.bxc3 d5 7.cxd5 exd5 8.Bg5 b6 9.g3 h6 10.Bxf6 Qxf6 11.Bg2 Re8 12.0–0 Nd7 13.e3 Bb7 14.Re1 Rad8 15.Qc2 c5 16.a4 Rc8 17.Qe2 Rc7 18.Rac1 Rec8 19.Qd2 Qd6 20.Bh3 Bc6 21.Nh4 g6 22.Qa2 Re8 23.Bg2 Nf6 24.Nf3 Ng4 25.Qc2 Bd7 26.Nd2= ½–½

 

(11) Philip A. Wood. - Felix Lefeuvre [A45]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.d4 Nf6 2.Nc3 e6 3.Bf4 Be7 4.Nf3 d5 5.e3 c6 6.a3 Nbd7 7.Bd3 Nf8 8.h3 Ng6 9.Bh2 0–0 10.e4 dxe4 11.Nxe4 Nxe4 12.Bxe4 Bd7 13.c3 f5 14.Bd3 Rf6 15.Qc2 Qf8 16.Qe2 Rd8 17.Ne5 f4 18.Nxg6 hxg6 19.Qf3 Be8 20.Be4 a6 21.Rf1 Bf7 22.Qe2 Bd6 23.f3 e5 24.dxe5 Bxe5 25.Rd1 b5 26.Rxd8 Qxd8 27.Rf2 Bb3 28.Bc2 Bc4 29.Qd1 Qe8 30.Be4 a5 31.Rd2 Bc7 32.Rd7 Bb6 33.Rd6 Re6 34.Rxe6 Qxe6 35.Bxf4 Ba7 36.Qd8+ Kh7 37.Qd6 Qxd6 38.Bxd6 Bd5 39.Kd2 Kh6 40.b4 a4 41.Bc5 Bb8 42.Bxd5 cxd5 43.Kd3 Kg5 44.Bf2 Be5 45.h4+ Kf5 46.g3 g5 47.hxg5 Kxg5 48.f4+ Bxf4 and White eventually won. 1–0

 

(12) Bob Steele. - Elinor Gorrell. [B22]

Yorkshire u120 v Merseyside u120. 16.2.2020.

1.e4 c5 2.c3 d6 3.d4 cxd4 4.cxd4 Nf6 5.Nc3 e6 6.Nf3 Be7 7.Bd3 0–0 8.0–0 b6 9.e5 dxe5 10.dxe5 Nd5 11.Be4 Bb7 12.Qb3 Qd7 13.Rd1 Rd8 14.Bd3 Na6 15.Bb5 Nc5 16.Qc4 Bc6 17.Bxc6 Qxc6 18.b4

 

 

18. …. Nxc3 19.Rxd8+ Rxd8 20.Qxc3 Rd1+ 21.Ne1 Nd3 22.Bd2 Qxc3 23.Bxc3 Rxa1 24.Bxa1 Nxe1 25.Kf1 Bxb4 Wow! 0–1

 

David G. Mills. Yorkshire Under 120 grade Match Captain.