Yorkshire Chess Association

I<< HOME

Year Book 2018-19 Contents

Calendar of Events – Results/Reports

  

 Message from the President

Officers 2018-19

Annual Fees

County Match Fees & Petrol Allowance

Junior Contacts

YCA League Match Venues

Secretaries of Competing Clubs

Match Correspondents ‑ Woodhouse Cup

Match Correspondents ‑ IM Brown

Match Correspondents ‑ Silver Rook

YCA League Fixtures 2018-2019

ECF Game Fee Changes &c

Joining the ECF

Standard-play Grading Trends 2002-18

Notes on the YCA Grading List

Results Graded July 2017 to June 2018

YCA Grading List

Yorkshire Junior Reports

Correspondence Chess Report

U-160 Captain’s Message

2017-18 League Tables & Match Results

County Match Result Summary

English County Finals 2018

Recent Winners of YCA Events

Constitution and Rules

YCA League Rules

Index to Rules

Individual Championship Rules

Contact Details Index

Event Calendar 2018-19

 

 

English Counties' Championships Semi-Finals

 

The NCCU AGM in Leeds on 09/06/2018 extended hopes for success to the Yorkshire and Lancashire teams playing in the English Counties' Championships at various locations further south on the same weekend.  This seems to have done the trick, as all four Yorkshire teams won, as follows:

 

Open

Col

Bd

Middlesex

7‑9

Yorkshire

B

1

Richard A Bates

1-0

Andrew J Ledger

W

2

John J Carleton

˝-˝

John G Cooper

B

3

Andrew M Stone

˝-˝

Alan J Walton

W

4

Carsten Pedersen

˝-˝

Jonathan P Nelson

B

5

Chris N Ross

1-0

David M Adams

W

6

Dimitar Mogilarov

0-1

Chris CW Shephard

B

7

Charlie B Nettleton

0-1

Peter M Gayson

W

8

Colin Mackenzie

0-1

Oskar A Hackner

B

9

Andrew Gilfillan

0-1

Phil R Watson

W

10

Miroslaw Walkusz

0-1

Jonathan W Arnott

B

11

Mark Davey

˝-˝

Peter Shaw

W

12

D Ian Calvert

˝-˝

Jim Burnett

B

13

Steven F Coles

˝-˝

Robert Starley

W

14

Anthony R Fulton

˝-˝

Harry Li

B

15

Kayode Disu

˝-˝

Michael D Johnson

W

16

Jagdeep Dhemrait

1-0

Peter JE Ackley

U-180

Col

Bd

Yorkshire

9˝-6˝

Essex

B

1

Daniel JS Sullivan

˝-˝

Kevin Bowmer

W

2

Steve R Hodge

1-0

Vladimir Parols

B

3

Mark W Rogerson

˝-˝

Larry E Marden

W

4

Christopher Bak

1-0

Steven JL Rix

B

5

John T Fletcher

1-0

Paul H Kenning

W

6

Paul SN Kendall

˝-˝

Peter Jaszkiwskyj

B

7

David C Wedge

˝-˝

John Davenport

W

8

Jeremy A Hamm

˝-˝

John A White

B

9

Ed JG Hurwitz

˝-˝

Ian D Hunnable

W

10

John M Morgan

0-1

Christopher Hampton

B

11

Jonathan Round

0-1

Tedor‑Alin Chirea‑Florica

W

12

Peter W Hempson

1-0

Terry D Whitton

B

13

Paul A Johnson

1-0

Gavin James Hughes

W

14

James M Carpenter

˝-˝

Malcolm P Kingsley

B

15

Douglas Vleeshhouwer

0-1

Colin R Ramage

W

16

Brian H Coop

1-0

Mark RA Murrell

U-160

Col

Bd

Middlesex

6-10

Yorkshire

W

1

V Ray Harper

0-1

Colin S Procter

B

2

Steven JF Walsh

˝-˝

David Shapland

W

3

Simon Healeas

1-0

David A Patrick

B

4

Peter S Morton

0-1

David W Stephenson

W

5

Greg J Breed

˝-˝

Randolph E Donahue

B

6

Richard C Thursby

˝-˝

Simon Watson

W

7

William Phillips

˝-˝

Peter Braham

B

8

Laith Hayali

0-1

M Younis Quereshi

W

9

Keith S Jones

0-1

Robert A Dean

B

10

Frank Zurstiege

1-0

Steve Westmorland

W

11

John R Sargent

˝-˝

Paul Solomons

B

12

Amr Khalil

0-1

Paul RH Clarke

W

13

Michael C Price

1-0

Richard L Bowman

B

14

JJ Padam

0-1

Paul G Day

W

15

John H Woolley

˝-˝

Robin F Browne

B

16

Robin Nettleton

0-1

Richard S Boylan

U-140

Col

Bd

Yorkshire

9˝-6˝

Worcestershire

W

1

Karim Khan

˝-˝

Paul B Sharratt

B

2

Paul A Allison

˝-˝

Sam A Bradley

W

3

David J Grobler

0-1

John F Varilone

B

4

Aditya Tangirala

1-0

Philip C Maybury

W

5

Chris R Tinker

1-0

Eric Horwill

B

6

Neville R Pearce

˝-˝

David Spowart

W

7

Zak Farley

˝-˝

Jon A Asbury

B

8

Ian D Strickland

˝-˝

Tony Shaw

W

9

Norman G Andrews

1-0

T Giles Stanton

B

10

Paul Gelder

0-1

Ian M Truscott

W

11

Vivien Webster

1-0

Paul Furniss

B

12

Graham W Matthews

˝-˝

Richard Wilkinson

W

13

Dale H Cullum

1-0

Kevin Day

B

14

Richard White

˝-˝

Peter S Banks

W

15

Stephen Forbes

0-1

Harry G Evans

B

16

Samuel J Playford

1-0

Joe Bombardini

 

That means 64 Yorkshire players will be needed on 07/072018, when the finals for all sections will be played at Warwick Trident College, Trident Park, Poseidon Way, Warwick CV34 6SW.  In those finals:

Yorkshire meets Lancashire in the Open section final, Lancashire having beaten Sussex 9-7 in the semi-final;

Yorkshire meets Warwickshire in the U-180 section final;

Yorkshire meets the winner of semi-final Essex v Lancashire (being played 10/06/2018) in the U-160 section;

Yorkshire meets Nottinghamshire in the U-140 section.

 

No NCCU counties are represented in the U-120 section final, but Lancashire is still in with a chance in the U-100 section.  Lancashire meets Essex in the U-100 semi-finals on 10/06/2018.