Yorkshire Chess Association

 I<< HOME

Year Book 2018-19 Contents

Calendar of Events – Results/Reports

  

 Message from the President

Officers 2018-19

Annual Fees

County Match Fees & Petrol Allowance

Junior Contacts

YCA League Match Venues

Secretaries of Competing Clubs

Match Correspondents ‑ Woodhouse Cup

Match Correspondents ‑ IM Brown

Match Correspondents ‑ Silver Rook

YCA League Fixtures 2018-2019

ECF Game Fee Changes &c

Joining the ECF

Standard-play Grading Trends 2002-18

Notes on the YCA Grading List

Results Graded July 2017 to June 2018

YCA Grading List

Yorkshire Junior Reports

Correspondence Chess Report

U-160 Captain’s Message

2017-18 League Tables & Match Results

County Match Result Summary

English County Finals 2018

Recent Winners of YCA Events

Constitution and Rules

YCA League Rules

Index to Rules

Individual Championship Rules

Contact Details Index

Event Calendar 2018-19

 

<< back to main report

Open Cross-table

Major Cross-table

Minor Cross-table

 

4NCL Harrogate Congress 2019

Minor Section Cross-table

 

No

Name

1

2

3

4

5

SPS

1

Michael Johnson

1

B

25

1

W

21

1

B

2

1

W

7

1

B

5

 

 

Harrogate

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

15

2

Daniel Dufton

1

W

22

1

B

26

0

W

1

1

W

16

1

B

9

 

 

Keighley

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

3

Simeon Bott

˝

-

bye

˝

W

4

1

B

28

1

W

10

1

B

8

 

 

Univ of Warwick

 

˝

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

10˝

4

Zak Tomlinson

˝

W

23

˝

B

3

1

W

26

1

B

14

1

B

7

 

 

Barnby Dun

 

˝

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

10˝

5

Geoff J Ainsley

˝

W

20

1

B

38

1

W

19

1

B

15

0

W

1

 

 

Calderdale

 

˝

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11˝

6

Paul Gelder

1

W

39

˝

W

17

˝

B

9

˝

B

11

1

W

15

 

 

Alwoodley

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

10˝

7

Richard Mcmorran

1

W

11

1

B

8

1

W

18

0

B

1

0

W

4

 

 

Bedford

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

12

8

Paul Salisbury

1

B

30

0

W

7

1

W

20

1

B

22

0

W

3

 

 

Yorks. Copper Works

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

9

Pete Farrell

˝

W

31

1

B

32

˝

W

6

1

B

12

0

W

2

 

 

Leeds

 

˝

 

 

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

10

Max Parkhouse

1

W

36

0

B

31

1

W

23

0

B

3

1

W

30

 

 

Harrogate

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

11

Jennifer Goldsmith

0

B

7

1

W

30

1

B

21

˝

W

6

˝

W

13

 

 

Harrow

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

12

John Foo

˝

B

27

˝

W

24

1

B

29

0

W

9

1

W

26

 

 

York Ri

 

˝

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

13

Andrew Duffell

˝

-

bye

0

W

16

1

B

37

1

W

17

˝

B

11

 

 

Norfolk

 

˝

 

 

˝

 

 

 

 

 

 

3

 

8

14

Jim Riddle

0

B

17

1

W

39

1

B

33

0

W

4

1

B

27

 

 

South Shields

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

8

15

Andrew Watson

˝

-

bye

1

W

35

1

B

17

0

W

5

0

B

6

 

 

West Nottingham

 

˝

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Nicholas P A Wright

˝

W

18

1

B

13

1

W

31

0

B

2

 

 

 

 

 

Newcastle-Under-Lyme

 

˝

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Norman G Andrews

1

W

14

˝

B

6

0

W

15

0

B

13

1

-

bye

 

 

York

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

18

Andrew Zigmond

˝

B

16

1

W

37

0

B

7

˝

W

25

˝

W

19

 

 

Harrogate

 

˝

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

8

19

Mike Wilford

˝

-

bye

1

W

27

0

B

5

˝

W

24

˝

B

18

 

 

Wakefield

 

˝

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

8

20

Philip May

˝

B

5

1

W

29

0

B

8

˝

W

27

˝

B

21

 

 

Limewood

 

˝

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

8

21

Patrick P Sartain

1

W

33

0

B

1

0

W

11

1

B

34

˝

W

20

 

 

Harrow

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

22

John D Merry

0

B

2

1

W

34

1

B

24

0

W

8

˝

B

29

 

 

Salford

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

23

Bruce R Oliver

˝

B

4

˝

W

28

0

B

10

1

W

35

˝

B

25

 

 

Hull

 

˝

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

7

24

Carl Stephens

˝

-

bye

˝

B

12

0

W

22

˝

B

19

1

W

32

 

 

Darlington

 

˝

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

25

Steve King

0

W

1

˝

B

36

1

W

32

˝

B

18

˝

W

23

 

 

Hull

 

0

 

 

˝

 

 

 

 

2

 

 

 

26

Roy Hadfield

1

B

34

0

W

2

0

B

4

1

W

33

0

B

12

 

 

Leamington Spa

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

27

Noel J Boustred

˝

W

12

0

B

19

1

W

38

˝

B

20

0

W

14

 

 

Gosforth

 

˝

 

 

˝

 

 

 

 

2

 

 

2

 

28

Sri Sriharan

˝

-

bye

˝

B

23

0

W

3

0

B

30

1

W

35

 

 

York Ri

 

˝

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

29

William J Egan

˝

-

bye

0

B

20

0

W

12

1

B

38

˝

W

22

 

 

York Ri

 

˝

 

 

˝

 

 

˝

 

 

 

 

2

 

5

30

Trevor R Blower

0

W

8

0

B

11

1

B

39

1

W

28

0

B

10

 

 

Barrow

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

5

31

Sajjad Dehghan-Afifi

˝

B

9

1

W

10

0

B

16

 

 

 

 

 

 

 

 

Northenden

 

˝

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32

Alzbeta Kluckova

˝

-

bye

0

W

9

0

B

25

1

W

37

0

B

24

 

 

Castleford

 

˝

 

 

˝

 

 

˝

 

 

 

 

 

33

Stephen Smith

0

B

21

1

-

bye

0

W

14

0

B

26

˝

W

34

 

 

Taunton?

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

34

Peter A W Leggett

0

W

26

0

B

22

1

-

bye

0

W

21

˝

B

33

 

 

Leamington

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

 

35

David Halpin

˝

-

bye

0

B

15

˝

W

36

0

B

23

0

B

28

 

 

Harrogate

 

˝

 

 

˝

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

36

Ciaran R M Macdonald

0

B

10

˝

W

25

˝

B

35

 

 

 

 

 

 

 

 

Forest Hall

 

0

 

 

˝

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

37

Ian Farrow

˝

-

bye

0

B

18

0

W

13

0

B

32

˝

W

38

 

 

Dons

 

˝

 

 

˝

 

 

˝

 

 

˝

 

 

1

 

3

38

Richard D Bohm

˝

-

bye

0

W

5

0

B

27

0

W

29

˝

B

37

 

 

Bury

 

˝

 

 

˝

 

 

˝

 

 

˝

 

 

1

 

3

39

Amy M Greenhough

0

B

6

0

B

14

0

W

30

 

 

 

 

 

 

 

 

Lichfield

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0