Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

29/06/2024

ECF County Championship Finals

 

Thanks are due to Mick Norris for drawing to the attention of the webmaster, whose eye was off the ball, to the latest developments in the arrangements for the County Championship finals.  Despite the schedule for successive rounds of the Championship saying

. . . . . . .

06 July – Finals of all championships.

With the exception of the Finals, matches can be made on the immediately following Sunday or on an earlier weekend by agreement.

the final match between Northumberland and Surrey is being played on the 29th of June (a week early) at Newark Congregational Church Hall, 56 London Rd, Newark-upon-Trent, NG24 1TH, starting at 1.30 p.m.

 

You can watch the games in this match live on either of two sites:

 

Clearly, there have been some negotiations going on, and permission has been given for the Open final to be played a week early.  Is this the shape of things to come, or is it a one-off??  Reportedly the reason was that a number of Surrey players were playing in the World Seniors on 6th July.

 

Playing on the “correct” date of 06/07/2024 would have given Northumberland a better chance of winning, so Northumberland deserve credit for sportingly agreeing to play – and sadly lose – on 29/06/2024.

 

Results were as follows.  (To play through a game click on “play”, returning to this page using browser’s “back” function.)

 

Home

Northumberland

6‑10

Surrey

Away

 

1 (W)

2397

James E Moreby

0-1

Graeme N Buckley

2396

 

2 (B)

2391

David J Eggleston

1-0

Peter G Large

2386

play

3 (W)

2366

Max N Turner

0-1

Gwilym T Price

2339

 

4 (B)

2301

Tim P Wall

½-½

Susan K Lalic

2272

 

5 (W)

2269

David J Walker

½-½

Akshaya Kalaiyalahan

2259

 

6 (B)

2268

Andrew Burnett

0-1

Nigel E Povah

2243

play

7 (W)

2174

Graeme Oswald

0-1

Mark Josse

2243

 

8 (B)

2160

Andrew C Dunn

0-1

Chris W Baker

2230

 

9 (W)

2137

Matthew Forster

0-1

Ashley Stewart

2213

 

10 (B)

2134

Zheming Zhang

0-1

Marcus E Osborne

2177

 

11 (W)

2105

Paul AG Dargan

1-0

Danbe Luk

2162

play

12 (B)

2043

Nathan Ekanem

0-1

Phil J Brooks

2159

 

13 (W)

2025

Chris Izod

1-0

Chris Briscoe

2143

 

14 (B)

1987

Jack Erskine‑Pereira

½-½

Daniel B Rosen

2134

 

15 (W)

1927

Yaroslav Kolodiy

1-0

Peter Hasson

2122

 

16 (B)

Jounaid El Archi

½-½

Robert C Noyce

2090

 

Ratings are FIDE ratings (or where possible an ECF equivalents for player has no FIDE rating)

 

Yorkshire players with long memories may recall that Surrey board 2 is a former Sheffield University player (and the first over 200 grade player to manage to beat this webmaster!) while Surrey board 6 is a former Leeds University player, both having played in Yorkshire’s Woodhouse Cup.

 

All the other Finals are still being played on Saturday 6 July:

Under-2050,

Greater Manchester v Cleveland, at Bradford Latvian Club

Under-1850,

Hertfordshire v Greater Manchester, at Coventry

Under-1650,

Greater Manchester v Yorkshire, at Bradford Latvian Club

Under-1450,

Middlesex v Essex, at Whittlesford, 7 miles south of Cambridge

Minor,

Sussex v Lincolnshire, at Whittlesford