Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

23/03/2024

Darnall & Handsworth Rapidplay

 

This was held at Stradbroke Community Centre, Richmond Road, Stradbroke, Sheffield, S13 8LT on Saturday 23rd March 2024.

 

There were three sections: Open, Under-1900, U-1700 and U-1500.  Participants totalled 87.  An unusual feature of the results was that in each section there was a clear outright winner.

 

Final cross-tables were as follows.

 

Open

No

Name/Club

1

2

3

4

5

6

SPS

1

Thomas Carroll

 

1

W

14

1

B

15

0

W

2

1

B

9

1

B

4

1

W

8

 

 

Hoylake

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

17

2

Miles D Edwards-Wright

 

1

B

9

1

W

8

1

B

1

W

4

1

B

7

0

W

3

 

 

SASCA

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

18

3

Chris CW Shephard

 

1

W

12

0

B

5

1

W

15

B

11

1

W

9

1

B

2

 

 

Sheffield Nomads

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

14

4

Jonathan W Arnott

 

-

bye

1

W

6

1

B

5

B

2

0

W

1

1

W

7

 

 

SASCA

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

14

5

Maung M Latt

 

1

B

13

1

W

3

0

W

4

0

B

7

1

W

11

1

B

10

 

 

Coventry Chess

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

14

6

Mike J Surtees

 

-

bye

0

B

4

1

W

14

0

B

13

1

W

15

1

W

12

 

 

Great Lever

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

10

7

Francis W Sagyaman

 

0

B

8

1

W

10

1

B

12

1

W

5

0

W

2

0

B

4

 

 

Nuneaton

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

12

8

Shriaansh Ganti

 

1

W

7

0

B

2

0

W

9

1

B

14

1

W

13

0

B

1

 

 

Ilkely Chess Centre

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

9

Tom Wills

 

0

W

2

1

-

bye

1

B

8

0

W

1

0

B

3

1

B

13

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

10

Peter Jaszkiwskyj

 

-

bye

0

B

7

0

W

11

1

-

bye

1

B

12

0

W

5

 

 

Kettering

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

11

Ayodeji Jeje

 

0

W

15

B

14

1

B

10

W

3

0

B

5

 

 

 

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

8

12

Srivathsan Sasikumar

 

0

B

3

1

W

13

0

W

7

1

B

15

0

W

10

0

B

6

 

 

Leeds JCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

8

13

Dariusz Rak

 

0

W

5

0

B

12

1

-

bye

1

W

6

0

B

8

0

W

9

 

 

Poland

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

14

Lindsay Pyun

 

0

B

1

W

11

0

B

6

0

W

8

1

-

bye

B

15

 

 

Leicestershire Juniors

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

5

15

Ionel Dragan

 

1

B

11

0

W

1

0

B

3

0

W

12

0

B

6

W

14

 

 

Worksop

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

6

Major (U-1900)

No

Name/Club

1

2

3

4

5

6

SPS

1

Kam Wa Siu

 

1

W

13

1

B

5

0

W

6

1

B

11

1

B

9

1

W

2

 

 

Woodseats

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

17

2

Oliver Graham

 

B

12

1

W

21

1

B

10

1

W

7

1

B

3

0

B

1

 

 

Worksop

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

17

3

Nicholas MS Barnaby

 

1

W

19

B

7

1

B

4

1

W

6

0

W

2

1

B

11

 

 

Bolton

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

16

4

Michael I Connor

 

-

bye

1

B

8

0

W

3

1

W

12

1

B

10

1

W

6

 

 

Great Lever

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

14

5

Nathaniel Holroyd-Doveton

 

1

B

17

0

W

1

1

B

21

W

10

B

6

1

W

13

 

 

Rotherham

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

6

Siefaldin A Holi

 

1

W

14

1

W

9

1

B

1

0

B

3

W

5

0

B

4

 

 

Limewood & Scarcroft

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

16

7

Roger Greatorex

 

1

W

16

W

3

1

B

12

0

B

2

0

W

11

1

B

14

 

 

Llangollen

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

13

8

Ewan Kershaw

 

-

bye

0

W

4

B

17

1

B

19

W

14

1

W

9

 

 

Lancaster

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

9

Amrik J Singh

 

1

W

15

0

B

6

1

W

19

1

B

14

0

W

1

0

B

8

 

 

Warley Quinborne

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

13

10

Ian McDonald

 

1

W

18

1

B

11

0

W

2

B

5

0

W

4

B

12

 

 

Lincoln

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

13

11

Jack Virgin

 

1

B

20

0

W

10

1

B

15

0

W

1

1

B

7

0

W

3

 

 

Stockport

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

12

Chris G Willey

 

W

2

1

B

16

0

W

7

0

B

4

1

B

17

W

10

 

 

Rotherham

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

10

13

Andrew Allen

 

0

B

1

0

B

19

1

-

bye

1

W

18

1

W

16

0

B

5

 

 

Worksop

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

9

14

William J Egan

 

0

B

6

1

-

bye

1

W

18

0

W

9

B

8

0

W

7

 

 

Lincolnshire *

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

10

15

Toby Quaite

 

0

B

9

1

W

17

0

W

11

B

16

0

W

20

1

B

18

 

 

Leeds JCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

7

16

Peter Harker

 

0

B

7

0

W

12

1

B

20

W

15

0

B

13

1

W

21

 

 

Hartlepool

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

17

Jacob O'Brien

 

0

W

5

0

B

15

W

8

1

B

21

0

W

12

1

B

20

 

 

Rotherham

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

18

Shamil Khadaev

 

0

B

10

1

W

20

0

B

14

0

B

13

1

W

19

0

W

15

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

19

Bien Cuaresma

 

0

B

3

1

W

13

0

B

9

0

W

8

0

B

18

1

-

bye

 

 

Wakefield

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

20

Craig Chatterton

 

0

W

11

0

B

18

0

W

16

1

-

bye

1

B

15

0

W

17

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

5

21

Paul Leonard

 

-

bye

0

B

2

0

W

5

0

W

17

1

-

bye

0

B

16

 

 

Atherton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

5

Intermediate (U-1700)

No

Name/Club

1

2

3

4

5

6

SPS

1

Brian Morris

 

1

W

24

1

B

11

1

W

5

1

B

3

1

W

8

1

B

4

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

21

2

Michael Smalley

 

1

W

17

1

B

13

1

W

9

0

B

8

W

3

1

B

10

 

 

Hartlepool

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

17

3

Stephen K Lee

 

1

W

19

1

B

10

1

W

12

0

W

1

B

2

1

B

8

 

 

Hillsborough

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

17

4

Leslie J Fancourt

 

B

21

1

W

28

1

B

18

W

9

1

B

15

0

W

1

 

 

Ashby

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

15

5

John R Baker

 

1

B

20

1

W

15

0

B

1

B

11

1

W

22

W

6

 

 

Rotherham

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

15

6

Ben Plimley

 

0

W

11

1

-

bye

1

B

19

B

10

1

W

12

B

5

 

 

Oxford University

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

7

Gary P Fairclough

 

-

bye

0

B

8

1

W

17

1

B

21

W

11

1

W

15

 

 

Leyland

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

8

Ioan Strugar

 

B

18

1

W

7

1

B

13

1

W

2

0

B

1

0

W

3

 

 

Rushden

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

15

9

Robin Sykes

 

1

B

29

1

W

14

0

B

2

B

4

0

W

10

1

W

19

 

 

West Nottingham

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

13

10

Oliver H West

 

1

B

22

0

W

3

1

B

24

W

6

1

B

9

0

W

2

 

 

Woodseats

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

13

11

Vassily M Sagyaman

 

1

B

6

0

W

1

1

B

14

W

5

B

7

W

13

 

 

Rugby

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

13

12

Alex Porter

 

-

bye

1

W

21

0

B

3

1

W

18

0

B

6

1

W

20

 

 

Leyland

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

12

13

Talakalukoppa Amarnath

 

1

B

27

0

W

2

0

W

8

1

B

29

1

W

17

B

11

 

 

Chesterfield

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

14

Michael Carroll

 

1

B

23

0

B

9

0

W

11

W

20

1

B

25

1

W

18

 

 

Hoylake

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

10

15

Thomas Hails

 

1

W

26

0

B

5

1

W

27

1

B

16

0

W

4

0

B

7

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

13

16

Ian Haley

 

1

B

25

0

W

18

1

B

20

0

W

15

0

B

19

1

W

24

 

 

Leeds

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

11

17

Seth Woozeer

 

0

B

2

1

W

25

0

B

7

1

W

24

0

B

13

1

W

28

 

 

South Yorkshire *

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

18

George D Boothman

 

W

8

1

B

16

0

W

4

0

B

12

1

W

27

0

B

14

 

 

Ravenfield

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

10

19

Robert Porter

 

0

B

3

1

W

29

0

W

6

B

27

1

W

16

0

B

9

 

 

Worksop

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

20

Vidhyuth Kavin Sudagar

 

0

W

5

1

B

26

0

W

16

B

14

1

W

21

0

B

12

 

 

Leeds JCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

21

Nigel Baxendale

 

W

4

0

B

12

1

B

28

0

W

7

0

B

20

1

W

27

 

 

Worksop

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

8

22

Stephen Holmes

 

0

W

10

0

B

24

1

-

bye

1

W

25

0

B

5

B

23

 

 

Shepshed

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

23

Tomas Tomko

 

0

W

14

0

B

27

0

W

29

1

-

bye

1

B

26

W

22

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

5

24

Andrew Nettleship

 

0

B

1

1

W

22

0

W

10

0

B

17

1

W

29

0

B

16

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

25

Aashita Roychowdhury

 

0

W

16

0

B

17

1

W

26

0

B

22

0

W

14

1

B

29

 

 

Leeds JCA

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

5

26

David Fisher

 

0

B

15

0

W

20

0

B

25

1

W

28

0

W

23

1

-

bye

 

 

Bury

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

4

27

Suhaib Zaino

 

0

W

13

1

W

23

0

B

15

W

19

0

B

18

0

B

21

 

 

Leeds *

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

6

28

Richard D Bohm

 

-

bye

0

B

4

0

W

21

0

B

26

1

-

bye

0

B

17

 

 

Great Lever

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

5

29

Peter Galloway

 

0

W

9

0

B

19

1

B

23

0

W

13

0

B

24

0

W

25

 

 

Leeds

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

Minor (U-1500)

No

Name/Club

1

2

3

4

5

6

SPS

1

Brendan Stoneham

 

1

B

14

1

W

6

1

B

3

1

W

7

1

B

4

1

W

9

 

 

Worksop

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

21

2

Ian Barker

 

1

B

21

1

W

19

0

B

7

1

W

6

B

9

1

W

4

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

16

3

Brian Butterworth

 

1

W

9

B

5

0

W

1

1

B

18

1

W

20

1

B

8

 

 

Waterloo

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

14

4

Paul Davies

 

1

B

18

1

W

13

1

W

8

1

B

5

0

W

1

0

B

2

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

 

4

 

18

5

Mohammed Rohman

 

1

B

12

W

3

1

B

13

0

W

4

B

14

1

W

7

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

14

6

James Weldon

 

1

W

20

0

B

1

1

W

10

0

B

2

1

W

11

1

B

15

 

 

Five Towns

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

7

Benjamin Layton

 

1

W

17

1

B

20

1

W

2

0

B

1

W

8

0

B

5

 

 

SASCA

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

16

8

Shlok Maheshwari

 

1

B

15

1

W

10

0

B

4

1

W

14

B

7

0

W

3

 

 

Swinton & Worsley Community

 

 

1

 

 

2