Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

07/01/2024

Hull & East Riding Rapid Play 2024

 

This year’s Hull (now Hull & East Riding) Rapidplay Congress was held on Sunday, 7th January 2024, at the Kingsley Function Suite, Canham Turner, University of Hull, Cottingham Road, Hull HU6 7RX, with three sections each of six rounds.

 

Prizes in each section were advertised as

1st Place

£200

2nd Place

£100

3rd Place

£50

1st Performance prize

£30

2nd Performance prize

£20

 

Performance prizes were awarded on the basis of rating-related overall game performance measured against “expected” performance.

 

A Junior Trophy was awarded to the junior in any section who scored the highest number of points.

 

There was also a “Fair Play” prize listed after the event, though the nature of this prize is not immediately evident.

 

Round-by-round results were as follows:

 

Open

No

Name

Grade

1

2

3

4

5

6

SPS

Prize

1

Kamila Hryshchenko

2112

1

W

8

½

B

6

1

W

11

1

B

4

1

W

7

0

B

2

 

1-3=

 

Hull

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.5

 

2

Samuel A Milson

2239

1

W

7

1

B

11

½

W

4

0

B

6

1

W

10

1

W

1

 

1-3=

 

Louth

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

3

Maksym Larchikov

2100

0

W

4

1

B

16

½

W

10

1

B

8

1

W

6

1

B

7

 

1-3=

 

Hull

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

4

Artem Lutsko

2349

1

B

3

1

W

5

½

B

2

0

W

1

½

B

9

1

W

10

 

 

 

Ukraine

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

4

 

15

 

5

Nigel Birtwistle

2172

1

W

16

0

B

4

0

W

7

1

B

11

1

W

14

1

B

6

 

2nd

 

Grantham

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

perf

6

Kajus Mikalajunas

2179

1

B

12

½

W

1

1

B

9

1

W

2

0

B

3

0

W

5

 

 

 

Loughborough

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.5

 

7

Ben S Rich

2090

0

B

2

1

W

13

1

B

5

1

W

9

0

B

1

0

W

3

 

 

 

York

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

12

 

8

Aaron Rich

1848

0

B

1

½

W

12

1

B

14

0

W

3

½

B

13

1

W

9

 

1st

 

York

 

 

0

 

 

½

 

 

 

 

 

 

2

 

 

3

 

8.5

perf

9

Mike J Surtees

2178

1

W

15

1

B

10

0

W

6

0

B

7

½

W

4

0

B

8

 

 

 

Great Lever

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

12

 

10

Andrei Ciuravin

2117

1

B

14

0

W

9

½

B

3

1

W

12

0

B

2

0

B

4

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

11

John G Cooper

2174

1

B

13

0

W

2

0

B

1

0

W

5

1

B

12

½

W

15

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

8.5

 

12

Kevin C McCarthy

2016

0

W

6

½

B

8

1

W

15

0

B

10

0

W

11

1

W

16

 

 

 

4NCL The Sharks

 

 

0

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.5

 

13

Mike Bramson

1959

0

W

11

0

B

7

1

W

16

½

B

15

½

W

8

½

B

14

 

 

 

Bradford

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

7

 

14

Srivathsan Sasikumar

1878

0

W

10

½

B

15

0

W

8

1

B

16

0

B

5

½

W

13

 

 

 

Leeds University

 

 

0

 

 

½

 

 

½

 

 

 

 

 

 

2

 

6

 

15

Eric D Gardiner

1967

0

B

9

½

W

14

0

B

12

½

W

13

½

B

16

½

B

11

 

 

 

Hull And East Riding CA

 

 

0

 

 

½

 

 

½

 

 

1

 

 

 

 

2

 

5.5

 

16

Eldars Gulijevs

1897

0

B

5

0

W

3

0

B

13

0

W

14

½

W

15

0

B

12

 

 

 

West Nottingham

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

½

 

 

½

 

1

 

Major - Under 1900

No

Name

Grade

1

2

3

4

5

6

SPS

Prize

1

Edouardos Ter Gevorkian

1850

½

B

16

1

W

28

1

B

15

1

W

7

1

B

13

1

W

3

 

1st

 

Darnall & Handsworth

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

2

Phil Bawden

1679

1

W

34

0

B

4

1

W

18

1

B

9

1

W

10

1

B

6

 

2nd

 

East Hull Chess Club

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

16

 

3

Roger Greatorex

1721

½

-

bye

1

W

26

1

B

16

1

B

5

1

W

6

0

B

1

 

3rd=

 

Llangollen

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

4

Paul May

1792

1

B

31

1

W

2

0

B

6

1

W

28

1

B

14

½

B

7

 

3rd=

 

Limewood & Scarcroft

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

 

16.5

 

5

Benedikt Pitel

1613

1

W

10

1

B

9

½

B

7

0

W

3

1

B

22

1

W

14

 

3rd=

 

Hull

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

6

Neil Milson

1749

1

W

35

1

B

18

1

W

4

1

W

13

0

B

3

0

W

2

 

 

 

Louth

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

 

4

 

18

 

7

Xiaofan Li

1765

1

W

30

1

B

25

½

W

5

0

B

1

1

B

21

½

W

4

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

15.5

 

8

Jack Virgin

1764

1

B

33

1

W

29

0

B

13

0

W

14

1

B

28

1

W

22

 

 

 

Stockport

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

14

 

9

Peter Harker

1779

1

B

24

0

W

5

1

B

25

0

W

2

1

B

16

1

W

17

 

 

 

Hartlepool

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

 

10

Bien Cuaresma

1752

0

B

5

1

W

31

1

B

24

1

W

15

0

B

2

1

W

13

 

 

 

Wakefield

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

13

 

11

John Grasham

1661

0

B

15

1

W

27

½

B

34

½

W

17

½

B

31

1

W

21

 

 

 

Limewood & Scarcroft

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

10.5

 

12

Gary Morris

1698

½

B

26

0

W

16

0

B

22

1

W

33

1

B

25

1

W

24

 

 

 

Hull

 

 

½

 

 

½

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

9

 

13

Shamil Khadaev

1790

1

W

32

1

B

19

1

W

8

0

B

6

0

W

1

0

B

10

 

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

15

 

14

Stephen Crow

1886

0

W

19

1

B

32

1

W

21

1

B

8

0

W

4

0

B

5

 

 

 

St Andrews Hull

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

12

 

15

Denis Georgiou

1801

1

W

11

½

B

21

0

W

1

0

B

10

1

W

30

½

B

18

 

 

 

Appleby Frodingham

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

11

 

16

Geoffrey D Brown

1670

½

W

1

1

B

12

0

W

3

½

B

23

0

W

9

1

B

28

 

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

½

 

 

 

 

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10.5

 

17

Richard Atkinson

1754

0

W

25

½

B

30

1

W

35

½

B

11

1

W

23

0

B

9

 

 

 

Victoria Dock

 

 

0

 

 

½

 

 

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

 

18

Robin A Edwards

1604

1

B

22

0

W

6

0

B

2

½

W

20

1

B

32

½

W

15

 

2nd

 

St Andrews Hull

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

3

 

10

perf

19

Ian McDonald

1676

1

B

14

0

W

13

0

B

28

½

W

26

½

B

27

1

W

29

 

 

 

Lincoln

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

3

 

9.5

 

20

Paul A Allison

1745

0

B

29

0

W

24

½

B

33

½

B

18

1

W

35

1

W

31

 

 

 

Hull

 

 

0

 

 

0

 

 

½

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

6.5

 

21

Nathaniel Holroyd-Doveton

1710

1

W

27

½

W

15

0

B

14

1

B

34

0

W

7

0

B

11

 

 

 

Rotherham

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.5

 

22

Michael I Connor

1725

0

W

18

½

B

35

1

W

12

1

B

29

0

W

5

0

B

8

 

 

 

Eccles Community

 

 

0

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.5

 

23

Andrew D Bettley

1711

0

B

28

1

W

33

½

B

29

½

W

16

0

B

17

½

W

27

 

 

 

St Andrews Hull

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

2

 

 

 

9

 

24

Phillip J Battye

1651

0

W

9

1

B

20

0

W

10

½

B

27

1

W

34

0

B

12

 

 

 

Three Horseshoes

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

8.5

 

25

William J Egan

1616

1

B

17

0

W

7

0

W

9

½

B

30

0

W

12

1

B

34

 

 

 

York

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

8.5

 

26

Rene Butler

1402

½

W

12

0

B

3

½

W

30

½

B

19

½

W

29

½

B

33

 

1st

 

Market Harborough

 

 

½

 

 

½

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

8

perf

27

Aashita Roychowdhury

1455

0

B

21

0

B

11

1

-

bye

½

W

24

½

W

19

½

B

23

 

 

 

Leeds Cccc

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

7

 

28

Tom Tallentire

1604

1

W

23

0

B

1

1

W

19

0

B

4

0

W

8

0

W

16

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

10

 

29

Alan J Smith

1609

1

W

20

0

B

8

½

W

23

0

W

22

½

B

26

0

B

19

 

 

 

Three Horseshoes

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

2

 

9

 

30

Peter T Perkins

1625

0

B

7

½

W

17

½

B

26

½

W

25

0

B

15

½

W

32

 

 

 

Beverley

 

 

0

 

 

½

 

 

1

 

 

 

 

 

 

2

 

6.5

 

31

Bill Tait

1657

0

W

4

0

B

10

½

W

32

1

B

35

½

W

11

0

B

20

 

 

 

Ilkley

 

 

0

 

 

0

 

 

½

 

 

 

 

2

 

 

2

 

6

 

32

Hussam Al Haidar

1656

0

B

13

0

W

14

½

B

31

1

-

bye

0

W

18

½

B

30

 

 

 

Hull

 

 

0

 

 

0

 

 

½

 

 

 

 

 

 

2

 

5.5

 

33

Alec Grice

1616

0

W

8

0

B

23

½

W

20

0

B

12

1

-

bye

½

W

26

 

 

 

Beverley

 

 

0

 

 

0

 

 

½

 

 

½

 

 

 

 

2

 

4.5

 

34

Amandeep Singh

1329

0

B

2

1

-

bye

½

W

11

0

W

21

0

B

24

0

W

25

 

 

 

Leeds Jca

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

35

Gary P Fairclough

1611

0

B

6

½

W

22

0

B

17

0

W

31

0

B

20

1

-

bye

 

 

 

Leyland

 

 

0

 

 

½

 

 

½

 

 

½

 

 

½

 

 

 

3.5

 

Minor - Under 1600

No

Name

Grade

1

2

3

4

5

6

SPS

Prize

1

Paul Leonard

1540

1

W

37

1

B

38

1

W

30

1

B

12

1

W

5

½

B

2

 

1st

 

Atherton

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

 

20.5

 

2

Adam Hague

0

1

B

56

1

W

19

½

B

3

1

W

26

1

B

16

½

W

1

 

2-3=

 

Lancashire *

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

18.5

 

3

Neil Hambly

1585

1

B

4

½

W

50

½

W

2

1

B

30

1

W

27

1

B

10

 

2-3=

 

Hull

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

16.5

 

4

Alex Porter

1193

0

W

3

1

B

47

1

W

13

1

B

55

1

W

15

1

W

11

 

2-3=

 

Leyland

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

15

Junior

5

David Lawrence

1379

1

B

43

1

W

28

½

B

26

1

W

7

0

B

1

1

W

16

 

 

 

Lincoln

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

6

Ian Barker

1418

1

B

53

1

W

27

0

B

10

1

W

23

1

W

17

½

B

8

 

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

 

16.5

 

7

Piotr Stachowiak

0

1

W

34

½

B

13

1

W

22

0

B

5

1

W

55

1

W

21

 

 

 

Yorkshire *

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.5

 

8

Edward Staples

0

0

B

11

1

-

bye

1

W

38

1

W

19

1

B

26

½

W

6

 

 

 

Hull

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

 

14.5

 

9

Graeme C Reid

1441

0

B

27

1

W

57

1

B

45

1

W

41

½

B

10

1

W

20

 

 

 

St Andrews Hull

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

14

 

10

Jonathan R Slater

0

1

W

14

1

B

42

1

W

6

½

B

15

½

W

9

0

W

3

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

4

 

17.5

 

11

Vidhyuth Kavin Sudagar

1297

1

W

8

1

B

18

½

W

15

½

B

17

1

W

12

0

B

4

 

2nd

 

Greater Manchester *

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

16.5

perf

12

James Weldon

1406

1

W

40

1

B

52

1

W

55

0

W

1

0

B

11

1

B

29

 

 

 

West Yorkshire *

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

16

 

13

Colin Weller

1599

½

B

16

½

W

7

0

B

4

1

W

32

1

B

41

1

W

27

 

 

 

Scarborough

 

 

½

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11.5

 

14

Adamjeet Singh

1332

0

B

10

1

W

53

0

B

23

1

W

45

1

B

46

1

W

28

 

 

 

Leeds Jca

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11

 

15

Andrew Donegan

1430

1

B

57

1

W

29

½

B

11

½

W

10

0

B

4

½

W

23

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

3

 

 

 

15

 

16

Ben Plimley

1256

½

W

13

1

B

39

1

W

31

1

B

18

0

W

2

0

B

5

 

 

 

Oxford University

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

17

Tim Roth

0

½

-

bye

1

W

21

1

B

50

½

W

11

0

B

6

½

B

18

 

 

 

Hull *

 

 

½

 

 

 

 

 

 

3

 

 

3

 

 

 

14

 

18

Hasti Pargan

1513

1

B

41

0

W

11

1

B

32

0

W

16

1

B

35

½

W

17

 

 

 

York *

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

12.5

 

19

Richard Lunt

1437

1

W

25

0

B

2

1

W

52

0

B

8

1

W

30

½

B

24

 

 

 

Doncaster *

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

12.5

 

20

Tony Lee

1265

0

W

52

1

B

40

1

W

25

½

W

28

1

B

50

0

B

9

 

 

 

Skegness

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

12.5

 

21

Edward Thompson

1332

½

W

31

0

B

17

1

W

39

1

B

43

1

W

22

0

B

7

 

 

 

Louth

 

 

½

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

22

Nicolas Roth

0

½

-

bye

1

W

33

0

B

7

1

W

51

0

B

21

1

B

44

 

 

 

Cambridgeshire *

 

 

½

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

23

Wade Udin

0

0

W

30

1

B

49

1

W

14

0

B

6

1

W

34

½

B

15

 

 

 

Rotherham *

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

11.5

 

24

Suhaib Zaino

1222

0

B

26

1

W

46

0

B

28

1

W

52

1

B

51

½

W

19

 

 

 

Sheffield *

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

10.5

 

25

Roland Gehrels

0

0

B

19

1

W

56

0

B

20

1

B

44

1

W

38

½

W

33

 

 

 

York

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

10.5

 

26

Rico-Bradley Ellis

1588

1

W

24

1

B

51

½

W

5

0

B

2

0

W

8

½

B

31

 

 

 

Appleby Frodingham

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

13.5

 

27

Aart Gehrels

0

1

W

9

0

B

6

1

W

42

1

W

54

0

B

3

0

B

13

 

 

 

York

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

13

 

28

John Scotter

1484

1

W

49

0

B

5

1

W

24

½

B

20

½

W

29

0

B

14

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

3

 

12.5

 

29

Toby Bailey

0

1

W

44

0

B

15

1

B

54

½

W

36

½

B

28

0

W

12

 

 

 

Lincolnshire *

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

3

 

12.5

 

30

Dominik Pitel

1280

1

B

23

1

W

54

0

B

1

0

W

3

0

B

19

1

W

43

 

 

 

Hull

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

12

 

31

Michael Smalley

0

½

B

21

1

W

36

0

B

16

1

W

50

0

B

33

½

W

26

 

 

 

Hartlepool

 

 

½