Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

07/08/2023

The Manchester Summer Chess Congress 2023

 

This was held from Friday 18th August to Sunday 20th August 2023, at The University of Bolton Arena, Arena Approach, Horwich, Bolton BL6 6LB.

 

There were nominally four sections, but it seems the one named the Manchester Junior Championship (funded by the University of Bolton) had to be split into two sections, one the Championship proper and one which looked like the weaker end of the ability spectrum, these both being placed a 5-round rapidplay events played during the Friday, prior to the start of the standard-rate section.  The number of junior section entrants will doubtless have been increased by entry being free.  Sections were thus as follows:

 

Section

Participants

Harry Lamb Memorial FIDE Open

49

Major (Under 1930)

40

Minor (Under 1630)

63

M/c Junior Championship

47

Supplementary Junior

39

Total

239

 

Section result cross-tables were as follows:

 

Open

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

Bogdan Lalic

2346

1

W

24

1

B

39

1

W

4

B

9

1

W

5

 

 

Wood Green

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

14

2

Keith C Arkell

2373

B

8

1

W

26

1

W

21

1

B

7

1

B

14

 

 

4NCL Cheddleton

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

3

Edward Jackson

1942

1

W

44

1

W

10

B

6

W

14

1

B

15

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

4

Ethan Norris

0

+

W

50

1

W

27

0

B

1

1

W

18

1

B

16

 

 

Atherton

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

5

Rishi Vijayakumar

1899

1

W

45

1

B

15

B

7

1

W

6

0

B

1

 

 

Scotland

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

6

Mike J Surtees

2059

1

W

38

1

B

25

W

3

0

B

5

1

W

22

 

 

Great Lever

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

11

7

Sean Gordon

2039

1

W

49

1

B

34

W

5

0

W

2

1

B

23

 

 

Witney

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

11

8

Daniel Gomez

1928

W

2

1

B

46

1

W

22

B

11

B

13

 

 

Norwich *

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

9

Paul Macklin

2321

B

29

1

W

36

1

B

23

W

1

B

12

 

 

Chorlton-cum-Hardy

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

10

Adrien Lambert

2114

1

W

41

0

B

3

1

W

43

B

24

1

W

21

 

 

Bolton

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

11

Russell A James

2096

B

36

1

W

29

B

16

W

8

1

B

24

 

 

Solihull

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

12

Manuel Dietiker

1967

W

31

B

43

1

W

25

1

B

33

W

9

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

13

Sarah N Longson

2016

0

W

25

1

B

30

1

W

34

1

B

32

W

8

 

 

Marple

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

9

14

Adam G Ashton

2314

1

W

42

B

17

1

W

31

B

3

0

W

2

 

 

4NCL 3Cs

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

15

Andrew I Paterson

2024

+

B

32

0

W

5

1

B

26

+

W

35

0

W

3

 

 

Kenilworth

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

16

Benjamin Ridge

1770

W

47

1

B

48

W

11

1

B

17

0

W

4

 

 

Edinburgh

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

17

Ran Song

1987

1

B

20

W

14

B

18

0

W

16

1

B

34

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

18

Dylan Mize

1739

-

bye

1

B

37

W

17

0

B

4

1

W

33

 

 

United States

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

19

Christopher Holland

2094

W

43

0

B

21

1

W

46

B

31

1

W

32

 

 

Guernsey

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

7

20

Tetsuaki Sanada

1618

0

W

17

0

B

24

1

W

49

+

B

43

1

B

36

 

 

Chorlton-cum-Hardy

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

6

21

Tashika Arora

1836

-

bye

1

W

19

0

B

2

1

W

28

0

B

10

 

 

Oxfordshire *

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

22

Alannah Ashton

1499

-

bye

1

W

28

0

B

8

1

W

40

0

B

6

 

 

3Cs

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

23

Michael Ridge

1789

W

48

1

B

47

0

W

9

1

B

37

0

W

7

 

 

Edinburgh

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

24

Vikas Sajanani

1920

0

B

1

1

W

20

1

B

27

W

10

0

W

11

 

 

Hendon

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

8

25

Marc Obi Okwose

1795

1

B

13

0

W

6

0

B

12

W

26

1

B

40

 

 

Bedford

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

7

26

Joel Hutchinson

1875

1

W

35

0

B

2

0

W

15

B

25

1

W

31

 

 

Bury

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

7

27

Peter Hepworth

1827

1

W

33

0

B

4

0

W

24

B

41

+

B

43

 

 

Huddersfield

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

7

28

Martin J Burns

1874

-

bye

0

B

22

1

W

47

0

B

21

1

W

39

 

 

Crewe

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

29

Damian McCarthy

1857

W

9

0

B

11

W

45

B

42

1

W

41

 

 

Culcheth

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

30

Mark Taylor

1643

0

B

39

0

W

13

B

38

1

-

bye

1

W

42

 

 

Rochdale

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

4

31

Keatan Patel

1579

B

12

1

W

40

0

B

14

W

19

0

B

26

 

 

Coventry Chess Academy

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

32

Samuel Parry

1796

-

W

15

1

B

49

1

W

42

0

W

13

0

B

19

 

 

Cheddleton & Leek

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

33

Paul Raynes

2062

0

B

27

1

W

38

1

B

41

0

W

12

0

B

18

 

 

Harrogate

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

34

Lucas Nyamandi Langutani

1286

1

-

bye

0

W

7

0

B

13

1

B

48

0

W

17

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

35

Billy Fellowes

1827

0

B

26

1

-

bye

1

W

39

-

B

15

 

 

 

 

 

Warwickshire Juniors

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

36

Peter Jaszkiwskyj

1865

W

11

0

B

9

W

37

1

B

44

0

W

20

 

 

Kettering

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

37

Peter J Mulleady

1935

-

bye

0

W

18

B

36

0

W

23

1

B

44

 

 

Atherton

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

5

38

Shulin Walia

1825

0

B

6

0

B

33

W

30

B

45

1

W

48

 

 

Eccles Community

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

3

39

Chris Sykes

1989

1

W

30

0

W

1

0

B

35

-

bye

0

B

28

 

 

Edinburgh

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

6

40

Robert A Newton

1918

-

bye

0

B

31

1

W

48

0

B

22

0

W

25

 

 

Rochdale

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

41

Peter J Kobryn

1883

0

B

10

1

B

45

0

W

33

W

27

0

B

29

 

 

Great Lever

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

42

Luis Ortiz Sanchez

1905

0

B

14

1

W

44

0

B

32

W

29

0

B

30

 

 

Mushrooms

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

43

Chris Vassiliou

1859

B

19

W

12

0

B

10

-

W

20

-

W

27

 

 

Chorlton-cum-Hardy

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

44

Alan M Llewellyn

1489

0

B

3

0

B

42

1

-

bye

0

W

36

0

W

37

 

 

Barrow

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

45

Aidan M Rawlinson

2174

0

B

5

0

W

41

B

29

W

38

 

 

 

 

 

Manchester Social

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

2

46

David C Wedge

1689

-

bye

0

W

8

0

B

19

 

 

 

 

 

 

 

 

Hebden Bridge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

47

Andrew C Wainwright

1996

B

16

0

W

23

0

B

28

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilkley Chess Centre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

48

Robert M Furness

2009

B

23

0

W

16

0

B

40

0

W

34

0

B

38

 

 

Culcheth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

49

Kelechukwu Nkwonta

1951

0

B

7

0

W

32

0

B

20

 

 

 

 

 

 

 

 

Bolton

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

50

Craig Kennedy

1784

-

B

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mushrooms

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

Major

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

Alfie Melia

1767

1

B

30

1

W

32

1

B

2

W

5

B

4

 

 

Atticus

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

13

2

Joel McBeath

1760

1

W

15

1

B

19

0

W

1

1

B

33

1

W

11

 

 

Ashton

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

3

Rob Letton

1735

1

W

16

B

11

1

W

13

B

9

1

W

10

 

 

Rose Forgrove

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

4

Kevin Winter

1744

W

11

1

B

34

1

W

19

1

B

8

W

1

 

 

Bradford

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

5

George Turner

1911

1

W

21

1

B

7

W

8

B

1

W

6

 

 

The Chess Centre

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

6

Chris Jardine

1782

1

W

31

B

10

-

bye

1

W

26

B

5

 

 

Great Lever

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

7

Neil T Jones

1820

1

W

24

0

W

5

1

B

22

B

12

1

W

9

 

 

Maryport

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

8

Michael J Fisher

0

1

B

20

1

W

36

B

5

0

W

4

W

12

 

 

Rochdale

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

11

9

Tarini Jayawarna

1688

-

bye

1

B

14

1

W

25

W

3

0

B

7

 

 

Tameside Juniors

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

10

A J (Tony) Slinger

1862

1

B

37

W

6

B

12

1

W

20

0

B

3

 

 

Ye Olde Starre Inne

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

11

Graham J Ashcroft

1898

B

4

W

3

1

B

37

1

W

17

0

B

2

 

 

Preston

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

9

12

Carmel J Barwick

1760

-

bye

1

B

33

W

10

W

7

B

8

 

 

Crewe

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

13

Michael Ian Connor

1767

-

bye

1

W

35

0

B

3

W

28

1

B

25

 

 

Great Lever

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

8

14

Paul Butterworth

1792

B

23

0

W

9

1

B

35

W

27

1

B

30

 

 

Ilkely Chess Centre

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

7

15

James Hall

1920

0

B

2

1

W

23

0

B

20

1

W

29

1

B

26

 

 

Ilkely Chess Centre

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

7

16

Kam Wa Siu

1782

0

B

3

W

40

1

B

23

W

18

1

B

27

 

 

4NCL Shropshire

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

7

17

Thisumi Jayawarna

1778

-

bye

B

27

1

W

29

0

B

11

W

21

 

 

Tameside Juniors

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

8

18

Allan Gardner

1867

1

W

38

0

B

25

W

21

B

16

W

22

 

 

Bolton

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

19

M John Cawston

1857

1

B

40

0

W

2

0

B

4

1

W

31

B

20

 

 

Ye Olde Starre Inne

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

20

Andrew Di-Vetta

1776

0

W

8

1

B

39

1

W

15

0

B

10

W

19

 

 

Bridgend

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

21

A Keith Aitchison

1757

0

B

5

1

W

24

B

18

W

25

B

17

 

 

Edinburgh

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

22

Jonathan Miller

1636

B

25

B

38

0

W

7

1

W

37

B

18

 

 

3Cs

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

23

James Clark

1620

W

14

0

B

15

0

W

16

1

B

34

1

W

33

 

 

Oxford University

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

5

24

Sathya Vaidyanathan

1670

0

B

7

0

B

21

W

38

1

W

40

1

B

37

 

 

South Birmingham

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

4

25

Alexander Burke

1792

W

22

1

W

18

0

B

9

B

21

0

W

13

 

 

Swinton & Worsley Community

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

26

David Boulden

1695

W

33

B

28

1

W

34

0

B

6

0

W

15

 

 

Eccles Community

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

27

Dominic Gallagher

1680

-

bye

W

17

B

32

B

14

0

W

16

 

 

Rose Forgrove

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

28

R Nigel Livesey

1811

-

bye

W

26

-

bye

B

13

 

 

 

 

 

Marple

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

29

Evan Clark

1702

0

B

32

1

W

30

0

B

17

0

B

15

1

W

39

 

 

Stafford

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

5

30

Samuel Morris

0

0

W

1

0

B

29

1

W

39

1

B

38

0

W

14

 

 

Ireland

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

5

31

Wencan Cheng

0

0

B

6

0

W

37

1

-

bye

0

B

19

1

W

38

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

4

32

Robert Clegg

1860

1

W

29

0

B

1

W

27

 

 

 

 

 

 

 

 

Huddersfield

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

6

33

Christopher Hodgson

1837

B

26

0

W

12

1

B

40

0

W

2

0

B

23

 

 

Swinton & Worsley Community

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

34

Adin Breakey

1816

B

35

0

W

4

0

B

26

0

W

23

1

B

40

 

 

Maryport

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

3

35

David Tuke

1642

W

34

0

B

13

0

W

14

0

B

39

1

-

bye

 

 

Preston

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

3

36

Dave Siddall

1842

1

W

39

0

B

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carlisle Austin Friars

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

37

Mark R Watkins

1731

0

W

10

1

B

31

0

W

11

0

B

22

0

W

24

 

 

Ireland

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

38

Richard Leese

1738

0

B

18

W

22

B

24

0

W

30

0

B

31

 

 

Bury

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

39

Nigel R Hepworth

1699

0

B

36

0

W

20

0

B

30

1

W

35

0

B

29

 

 

Huddersfield

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

2

40

Elliott Barnett

1699

0

W

19

B

16

0

W

33

0

B

24

0

W

34

 

 

Atherton

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minor

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

Toby Quaite

1655

1

B

24

1

W

39

1

W

38

B

6

1

W

7

 

 

Leeds JCA

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

14

2

Neil Jackson

1542

1

W

36

1

B

42

W

25

1

B

9

1

W

6

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

3

Matthew Heritage

1612

1

B

51

1

W

57

1

B

26

W

8

B

4

 

 

Lancashire *

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

13

4

Mikhail Shkuro

0

1

W

41

B

9

1

W

49

1

B

27

W

3

 

 

Greater Manchester *

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

5

Calvin Smith

1480

1

B

60

0

W

8

1

B

43

1

B

62

1

W

17

 

 

Maryport

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11

6

David Agyemang

1637

1

B

20

1

W

30

1

B

16

W

1

0

B

2

 

 

Bolton

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

13

7

Chris A Fraser

1508

1

B

52

1

W

44

B

8

1

W

11

0

B

1

 

 

Nottingham Central

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

8

Andrew Zigmond

1647

1