Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

06/08/2023

Lancaster Standard Play Congress

 

This standard-play congress followed on from two earlier rapid-play events in June 2022 and Jan 2023.  It was held over the weekend of Friday 4th to Sunday 6th of August 2023 in the Alexandra Building of Cumbria University, Bowerham, Lancaster LA1 3JD.  There were the 4 sections, each of 5 rounds.  Maximum capacity was advertised as 120 participants, though only 96 entered, as follows:

 

Section

     Open     

Major

Intermediate

Minor

Rating Limit

(none)

Under 1900

Under 1750

Under 1500

Entrants

28

24

26

18

 

Round-by-round results, and final scores and rankings were as follows.

 

Open

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

Connor Clarke

2122

1

W

16

1

B

5

1

W

9

B

2

1

W

7

 

 

Middlesex Juniors

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

14

2

John M Potter

2180

-

bye

1

W

11

1

B

6

W

1

1

B

8

 

 

Belper

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11

3

Peter JE Ackley

2072

1

W

21

B

4

1

W

12

B

7

W

10

 

 

Sheffield, Chesterfield

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

4

Johnathan D Bourne

1938

1

-

bye

W

3

-

bye

1

B

9

W

5

 

 

Brown Jack

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

5

Philip Thomas

2014

1

B

26

0

W

1

1

B

23

1

W

13

B

4

 

 

Leighton Buzzard

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

6

Robert G Clark

2011

W

23

1

B

20

0

W

2

1

B

21

1

W

12

 

 

Penyffordd

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

9

7

John J Carleton

2089

1

B

19

W

8

1

B

17

W

3

0

B

1

 

 

Chester

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

8

Andrew J Stoker

1984

1

W

28

B

7

1

W

14

B

10

0

W

2

 

 

Stockport

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

11

9

David Phillips

2035

1

W

25

1

B

15

0

B

1

0

W

4

1

B

18

 

 

Coventry Chess Academy

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

10

Jane Richmond

2165

B

24

1

W

18

-

bye

W

8

B

3

 

 

Brown Jack

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

11

Eric D Gardiner

1977

-

bye

0

B

2

1

W

25

B

15

1

W

20

 

 

Hull

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

7

12

Bao Nghia Dong

2384

-

bye

1

W

13

0

B

3

1

W

19

0

B

6

 

 

Battersea

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

13

Ahmad Daryanto

1908

1

W

22

0

B

12

1

W

16

0

B

5

W

14

 

 

Lancaster

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

8

14

Rohan Pal

2079

-

bye

1

W

24

0

B

8

W

18

B

13

 

 

Coventry Chess Academy

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

15

Keatan Patel

1624

1

B

27

0

W

9

B

19

W

11

W

16

 

 

Coventry Chess Academy

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

16

Philip T Seery

1965

0

B

1

1

W

26

0

B

13

1

W

24

B

15

 

 

Bare Village

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

17

Kit W Hopkins

2066

-

bye

B

23

0

W

7

1

W

26

 

 

 

 

 

Lytham St Annes

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

18

Niamh Bridgeman

1940

-

bye

0

B

10

1

W

22

B

14

0

W

9

 

 

Morecambe

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

19

Jonathan A Day

1955

0

W

7

1

B

28

W

15

0

B

12

W

21

 

 

West Nottingham

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

20

David C Wedge

1858

-

bye

0

W

6

B

24

1

W

23

0

B

11

 

 

Hebden Bridge

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

21

Daniel Holden

1952

0

B

3

B

22

1

W

27

0

W

6

B

19

 

 

Lancaster

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

5

22

Chris Sykes

1989

0

B

13

W

21

0

B

18

1

B

27

W

24

 

 

Edinburgh

 

 

0

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

4

23

George Turner

1911

B

6

W

17

0

W

5

0

B

20

B

26

 

 

Ilkley Chess Centre

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

24

Mike Bramson

1966

W

10

0

B

14

W

20

0

B

16

B

22

 

 

Bradford

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

25

James P Rothwell

1918

0

B

9

W

27

0

B

11

1

W

28

 

 

 

 

 

Atticus

 

 

0

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

4

26

Simon Layhe

1912

0

W

5

0

B

16

1

W

28

0

B

17

W

23

 

 

Crewe

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

27

Rudy Van Kemenade

1981

0

W

15

B

25

0

B

21

0

W

22

1

B

28

 

 

Oswestry

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

3

28

Julie Van Kemenade

1641

0

B

8

0

W

19

0

B

26

0

B

25

0

W

27

 

 

Oswestry

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Major

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

James McKiernan

1884

1

W

20

1

B

12

1

W

9

1

B

3

1

W

7

 

 

Lancaster

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

15

2

Ewan Kershaw

1819

1

B

22

W

7

B

4

W

11

1

B

8

 

 

Lancaster

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

3

Carmel J Barwick

1760

B

5

1

W

13

1

B

14

0

W

1

1

B

11

 

 

Crewe

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

4

Shriaansh Ganti

1689

1

-

bye

B

10

W

2

B

12

1

W

9

 

 

Wakefield

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

5

Robert Clegg

1860

W

3

B

18

W

16

1

B

19

1

W

10

 

 

Huddersfield

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

9

6

Justin Smith

1691

0

W

10

1

B

17

1

W

20

B

9

1

W

16

 

 

Derby

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

7

Raymond Wynarczyk

1864

1

W

16

B

2

-

bye

1

W

15

0

B

1

 

 

Newcastle-upon-Tyne

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

8

Mark Taylor

1803

1

W

19

0

B

9

1

W

18

1

B

10

0

W

2

 

 

Rochdale

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

9

David Wells

1870

1

B

15

1

W

8

0

B

1

W

6

0

B

4

 

 

York

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

10

10

M John Cawston

1857

1

B

6

W

4

1

B

11

0

W

8

0

B

5

 

 

Undercliffe

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

10

11

Michelle Ngo Yu Chan

1848

1

W

24

1

B

23

0

W

10

B

2

0

W

3

 

 

St Albans

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

10

12

Thomas Page

1832

1

B

21

0

W

1

B

13

W

4

B

14

 

 

Barnet Knights

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

13

Zak Tomlinson

1780

1

W

17

0

B

3

W

12

B

16

W

20

 

 

Barnby Dun

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

14

Robert A Dean

1820

0

W

23

1

B

24

0

W

3

1

B

18

W

12

 

 

Saltaire

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

15

Titas Vdovycia

1789

0

W

9

1

B

19

1

W

23

0

B

7

 

 

 

 

 

Wallasey

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

16

Brendan O'Gorman

1785

0

B

7

1

W

22

B

5

W

13

0

B

6

 

 

DHSS

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

17

Rob Tokeley

1863

0

B

13

0

W

6

B

22

W

21

1

-

bye

 

 

Burnley

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

3

18

Jeremy P Brockes

1782

-

bye

W

5

0

B

8

0

W

14

B

21

 

 

Hampstead

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

19

Jack Virgin

1887

0

B

8

0

W

15

1

B

21

0

W

5

B

22

 

 

Charlton

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

20

Gordon Tim

1800

0

B

1

W

21

0

B

6

W

22

B

13

 

 

 

 

 

0

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

3

21

Nigel Collins

1496

0

W

12

B

20

0

W

19

B

17

W

18

 

 

Milton Keynes

 

 

0

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

3

22

Danny McMenamin

1897

0

W

2

0

B

16

W

17

B

20

W

19

 

 

Lancaster

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

3

23

Graham J Ashcroft

1898

1

B

14

0

W

11

0

B

15

 

 

 

 

 

 

 

 

Preston

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5

24

Terry Tyson

1686

0

B

11

0

W

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maryport

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

Intermediate

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

Paul D Doherty

1743

1

B

18

W

7

1

W

16

1

B

6

1

W

8

 

 

Bolton

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

2

Laurence JN Tarbuck

1681

1

W

10

1

B

4

W

5

1

B

15

B

3

 

 

Lichfield

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

13

3

Kevin Winter

1744

W

6

1

B

24

1

W

9

1

B

5

W

2

 

 

Bradford

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

4

Stephen C Pride

1584

1

W

11

0

W

2

1

B

12

1

B

16

1

W

7

 

 

Cambridge City

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11

5

Peter Mellor

1676

1

B

19

1

W

21

B

2

0

W

3

1

B

17

 

 

Liverpool

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

11.5

6

Martin Baxter

1612

B

3

1

W

22

1

B

20

0

W

1

1

W

11

 

 

Portsmouth *

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10.5

7

Cecil Sloan

1665

1

W

23

B

1

W

8

1

B

10

0

B

4

 

 

Greater London Chess Club

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10.5

8

Paul Salisbury

1703

-

bye

1

W

12

B

7

1

W

9

0

B

1

 

 

Wetherby

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

9

Arnold Peace

1651

1

W

26

1

W

20

0

B

3

0

B

8

1

W

15

 

 

Shirley & Wythall

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

10

Jake Money

1559

0

B

2

1

B

14

1

W

13

0

W

7

1

B

18

 

 

Liverpool

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

8

11

David Teague

1717

0

B

4

B

15

1

W

24

1

W

22

0

B

6

 

 

Harrogate

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

12

Harry Altoft

1451

1

W

25

0

B

8

0

W

4

B

13

1

W

21

 

 

Blue Club (Oldham)

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

7

13

Charles J Richmond

1586

0

B

20

1

W

26

0

B

10

W

12

1

B

22

 

 

Newmarket

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

14

Alan P Hiatt

1656

0

B

21

0

W

10

B

19

+

W

26

1

W

23

 

 

Carlisle Austin Friars

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

4.5

15

Cagan Arda Ozkan

1448

B

17

W

11

1

B

18

0

W

2

0

B

9

 

 

Lancaster

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7.5

16

Dominic Ginger

1675

-

bye

1

W

17

0

B

1

0

W

4

B

19

 

 

Lancaster

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

7

17

James Clark

1620

W

15

0

B

16

W

25

1

B

24

0

W

5

 

 

Oxford University

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

18

David P Price

1586

0

W

1

1

B

23

0

W

15

1

B

25

0

W

10

 

 

Crewe

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

19

Paul Robert Jackson

1556

0

W

5

B

25

W

14

B

21

W

16

 

 

Lancashire *

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

5

20

Richard A Gavin

1739

1

W

13

0

B

9

0

W

6

B

23

 

 

 

 

 

Blue Club (Oldham)

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

6

21

Ben Plimley

1510

1

W

14

0

B

5

0

B

22

W

19

0

B

12

 

 

Oxford University

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

6

22

Neil Treadwell

1674

-

bye

0

B

6

1

W

21

0

B

11

0

W

13

 

 

Leyland

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

5.5

23

Brian Butterworth

1513

0

B

7

0

W

18

1

B

26

W

20

0

B

14

 

 

Waterloo

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

24

David N Ashton

1625

-

bye

0

W

3

0

B

11

0

W

17

1

B

25

 

 

Chester

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

3.5

25

Ian Nicholson

1627

0

B

12

W

19

B

17

0

W

18

0

W

24

 

 

Liverpool

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3.5

26

Ben Taylor

1500

0

B

9

0

B

13

0

W

23

-

B

14

 

 

 

 

 

Chester *

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

Minor

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

1

David Kilmartin

1451

1

W

15

0

B

5

1

W

13

1

B

9

1

W

4

 

 

Holmfirth

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11

2

Andy Wise

1358

0

W

5

1

B

15

1

W

14

1

W

8

1

B

3

 

 

Cheshire & N Wales *

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

10

3

Alan Kelly

1513

1

W

13

1

B

11

W

4

1

B

5

0

W

2

 

 

Pensby

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

4

Ken Lawson

1422

1

W

18

1

B

10

B

3

1

W

6

0

B

1

 

 

Leyland

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

5

Elaine Johnson

1000

1

B

2

1

W

1

1

B

8

0

W

3

B

7

 

 

Lancashire

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

12

6

Peter Rose

1465

-

bye

1

W

9

1

B

10

0

B

4

1

W

13

 

 

Lichfield

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

7

James A Ovens

1330

0

B

8

1

W

16

1

W

12

1

B

11

W

5

 

 

Carlisle Austin Friars

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

9

8

Jonathan W Ransom

1485

1

W

7

1

B

12

0

W

5

0

B

2

1

W

15

 

 

Marple

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

9

Martin K Cockerill

1350

1

-

bye

0

B

6

1

W

11

0

W

1

1

B

14

 

 

Wallasey

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

10

Keerthi Angammana

1458

1

B

14

0

W

4

0

W

6

0

B

15

1

W

17

 

 

Lancaster

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

11

Bob Steele

1442

1

B

17

0

W

3

0

B

9

0

W

7

1

B

16

 

 

Liverpool

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

12

Keith A Hylands

1387

1

B

16

0

W

8

0

B

7

0

W

14

1

-

bye

 

 

Watford

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

13

Jonathan Verden

1351

0

B

3

1

W

17

0

B

1

1

W

16

0

B

6

 

 

Lancaster

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

14

Donna Chadwick

1304

0

W

10

+

B

18

0

B

2

1

B

12

0

W

9

 

 

Heywood *

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

6

15

Liam Cadogan

1276

0

B

1

0

W

2

1

B

17

1

W

10

0

B

8

 

 

Ireland

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

5

16

Jeffery Hoyland

1200

0

W

12

0

B

7

1

-

bye

0

B

13

0

W

11

 

 

Lancaster *

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

17

Cristina Wasmeier

1207

0

W

11

0

B

13

0

W

15

1

-

bye

0

B

10

 

 

Barnet Knights

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

2

18

Jack Davis

1200

0

B

4

-

W

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lancaster

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0