Yorkshire Chess History

 

Contents:

1885: Sheffield & District v Huddersfield & Holmfirth

Home

Narrative

Organisations

Events

Games

People

Graves

Buildings

Competitions

Trophies

Made in Yorkshire

Miscellaneous

 

Sheffield Sub-Site

 

The Sheffield & District Chess Association, though formed in 1883 to represent Sheffield and district to the outside world, did not enter a team in the Woodhouse Cup in its first season, 1884-85.  Nevertheless, some matches were arranged, including at least two against Huddersfield.

 

The Sheffield Daily Telegraph of 14/04/1885 and the Leeds Mercury Weekly Supplement of 18/04/1885 recorded the following match, played 11/04/1885, at the Wentworth Arms (the Telegraph said Wentworth “Hotel”), Penistone.  This was described as a “return” match, though it is unclear whether the prior match had been played in the same season, or perhaps in 1884.  Standards of reporting were improving as there was a distinction made between two draws as opposed a win apiece on a given board.  (Hitherto, both cases were often represented imprecisely as “1-1”.)  The following gives names as reported in the Sheffield Daily Telegraph, as the Leeds Mercury’s report included very few initials.

 

 

Sheffield & District

10-10

Huddersfield & Holmfirth

1

Rev E J Huntsman

1-0

1-0

Mr. Holliday

2

Mr. F. Lamb

1-0

0-1

Mr. Robertson

3

Mr. F. E. Foster

1-0

0-1

Mr. Dyson

4

Mr. J. C. Skinner

1-0

½‑½

Mr. Yates

5

Rev. F. Clark

1-0

0-1

Mr. J Charlesworth

6

Mr. G. A. Askham

½‑½

 

Mr. A. P. Wilson

7

Mr. E. Barraclough

0-1

0-1

Mr. Walker

8

Mr. J. Roe

½‑½

½‑½

Mr. Ironside

9

Mr. R. Snow

½‑½

 

Mr. G. Charlesworth

10

Mr. J. Goodyear

0-1

½‑½

Mr. Jessop

11

Mr. W. Smith

1-0

0-1

Mr. Moorhouse

 

The present writer’s interpretations as to players’ probable identities and club membership are as follows:

 

 

Sheffield & District

 

1

Rev E. J. Huntsman

Rev. Edmund John Huntsman

2

Mr. F. Lamb

F Lamb (Arundel)

3

Mr. F. E. Foster

Frederick Edward Foster (Sheffield Athenaeum)

4

Mr. J. C. Skinner

John Crossland Skinner (St. George’s)

5

Rev. F. Clark

 

6

Mr. G. A. Askham

George Albert Roberts Askham (Sheffield Athenaeum)

7

Mr. E. Barraclough

Edwin Barraclough (Arundel)

8

Mr. J. Roe

J Roe (Barnsley)

9

Mr. R. Snow

Robert Snow (Arundel)

10

Mr. J. Goodyear

Goodyear (Rotherham) or A. Goodyear (Barnsley)

11

Mr. W. Smith

William Smith (Penistone)

 

Huddersfield & Holmfirth

 

1

Mr. Holliday

Thomas Holliday (Huddersfield)

2

Mr. Robertson [sic]

James Paterson Roberton (Huddersfield)

3

Mr. Dyson

Edwin Colman Dyson (Huddersfield)

4

Mr. Yates

Thomas Shuttleworth Yates, (Huddersfield)

5

Mr. J Charlesworth

Jonas Charlesworth (Holmfirth)

6

Mr. A. P. Wilson

Arthur Percy Wilson (Huddersfield)

7

Mr. Walker

J C Walker (Huddersfield)

8

Mr. Ironside

 

9

Mr. G. Charlesworth

George Charlesworth (Holmfirth)

10

Mr. Jessop

J Jessop (Huddersfield)

11

Mr. Moorhouse

Joshua Moorhouse (Holmfirth)

 

 

Created

08/07/2013

Copyright © 2013, 2014 Stephen John Mann

Last Updated

23/08/2014