Sheffield & District Chess Association

Established 1883

 

I<< HOME

Events

 

 

18/01/2024

2nd Sheffield Chess Centre Rapidplay

 

This was held at the Sheffield Chess Centre, 329A Coleford Road, Sheffield, S9 5NF on Sunday 18th February 2024.

 

There were two sections, an Under-2000 section which has 18 participants and an Under1500 section also with 18 participants.

 

The final Under-2000 results table below has been compiled from a cross-table copied from the ECF rating database; unfortunately the process does not carry across any indication of colour.  The final Under-1500 section results appear on the rating database as a list of games which was used to create the limited table below.  (David Tarasenko is given as playing 7 games whereas Nicholas T. has played only 3, which looks unlikely in a 5-round event.)

 

Under-2000

 

No

Name / Club

Rating

R1

R2

R3

R4

R5

SPS

1

Thomas Wills

1947K

1

 

11

1

 

12

1

 

4

1

 

2

0

 

3

 

 

SASCA

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

14

2

Oliver Graham

1786A

1

 

18

1

 

6

1

 

3

0

 

1

1

 

8

 

 

Worksop

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

13

3

Luke Gostelow

1931K

1

 

14

1

 

10

0

 

2

1

 

7

1

 

1

 

 

Leeds University

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

4

Ewan Kershaw

1896K

1

 

16

1

 

13

0

 

1

˝

 

8

1

 

7

 

 

Lancaster

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

11

5

David Wells

1874A

˝

 

7

0

 

8

1

 

16

1

 

9

1

 

12

 

 

York

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

6

Sean O McDonald

1981K

1

 

9

0

 

2

0

 

7

1

 

17

1

 

14

 

 

Dons (Doncaster)

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

8

7

Leon Skeldon

1638P

˝

 

5

1

 

15

1

 

6

0

 

3

0

 

4

 

 

Marple

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

8

Steve J Gibbs

1830K

0

 

10

1

 

5

1

 

11

˝

 

4

0

 

2

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

8

9

Nathan Madzia

1696A

0

 

6

1

 

16

1

 

13

0

 

5

˝

 

11

 

 

Leeds JCA

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

10

Edmund Whelan

1598P

1

 

8

0

 

3

˝

 

12

0

 

13

1

 

17

 

 

Sheffield University

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

11

Nathaniel Holroyd‑Doveton

1688A

0

 

1

1

 

18

0

 

8

1

 

16

˝

 

9

 

 

Rotherham

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

12

Jago Onians

 

1

 

17

0

 

1

˝

 

10

˝

 

14

0

 

5

 

 

Sheffield University

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

13

Wade Udin

1560K

1

 

15

0

 

4

0

 

9

1

 

10

0

 

16

 

 

Rotherham

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

14

George Swanson

 

0

 

3

1

 

17

0

 

 

˝

 

12

0

 

6

 

 

Stannington

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

5

15

Roger Greatorex

1720A

0

 

13

0

 

7

1

 

18

0

 

 

0

 

 

 

 

Llangollen

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

16

Talakalukoppa Amarnath

1649K

0

 

4

0

 

9

0

 

5

0

 

11

1

 

13

 

 

Chesterfield

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

1

17

Tim Roth

1420P

0

 

12

0

 

14

0

 

 

0

 

6

0

 

10

 

 

London

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

18

Paul Leonard

1578A

0

 

2

0

 

11

0

 

15

0

 

 

0

 

 

 

 

Atherton

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

0

 

Under 1500

 

Name / Club

Played

Won

Drew

Lost

Points

Emirasan Umerov

SASCA

5

4

0

1

4

Rohan Babu

West Bridgford

5

3

2

0

4

Benjamin Layton

SASCA

5

4

0

1

4

Richard Lunt

SASCA

5

3

1

1

Hasana Garuda

Alwoodley

5

3

1

1

Loganigilesh Karthik

Bingley

5

3

0

2

3

David Fisher

Bury

5

3

0

2

3

Mohanbabu Rathnaiah

West Bridgford

5

3

0

2

3

Ibrahim Moustafa

St George’s (Birm’m)

5

2

1

2

Alex Thorp

Woodseats

5

2

0

3

2

Seth Woozeer

SASCA

5

2

0

3

2

Nicholas Tarasenko

Hull

3

1

2

0

2

Ethan Ball

Darnall & Handsworth

5

1

1

3

Pablo Ellis-Sanchez

SASCA

5

1

1

3

Jakub Augustyniak

Crusaders Blackburn

5

1

1

3

David Tarasenko

Hull

7

1

1

5

Ben Peretz

SASCA

4

0

3

1

Michael Leathley

Durham City

4

0

0

4

0

 

 

 

Alex Thorp

0-1

Emirasan Umerov

Richard Lunt

1-0

Ethan Ball

Loganigilesh Karthik

0-1

Rohan Babu

David Fisher

1-0

Pablo Ellis-Sanchez

Jakub Augustyniak

0-1

Benjamin Layton

Seth Woozeer

1-0

David Tarasenko

Ibrahim Moustafa

1-0

Mohanbabu Rathnaiah

Hasana Garuda

1-0

David Tarasenko

Emirasan Umerov

0-1

Seth Woozeer

Benjamin Layton

1-0

Richard Lunt

Rohan Babu

˝-˝

Hasana Garuda

Michael Leathley

0-1

David Fisher

Ben Peretz

˝-˝

Ibrahim Moustafa

Mohanbabu Rathnaiah

1-0

Pablo Ellis-Sanchez

David Tarasenko

0-1

Alex Thorp

Ethan Ball

1-0

Jakub Augustyniak

David Tarasenko

0-1

Loganigilesh Karthik

David Fisher

1-0

Benjamin Layton

Seth Woozeer

0-1

Rohan Babu

Hasana Garuda

1-0

Ibrahim Moustafa

Ethan Ball

0-1

Emirasan Umerov

Richard Lunt

1-0

Ben Peretz

Loganigilesh Karthik

1-0

Mohanbabu Rathnaiah

Alex Thorp

1-0

Michael Leathley

Pablo Ellis-Sanchez

˝-˝

Nicholas Tarasenko

Jakub Augustyniak

1-0

David Tarasenko

Rohan Babu

1-0

David Fisher

Emirasan Umerov

1-0

Hasana Garuda

Seth Woozeer

0-1

Richard Lunt

Benjamin Layton

1-0

Alex Thorp

Ibrahim Moustafa

0-1

Loganigilesh Karthik

Mohanbabu Rathnaiah

1-0

Jakub Augustyniak

Ben Peretz

˝-˝

Ethan Ball

Pablo Ellis-Sanchez

1-0

Michael Leathley

Nicholas Tarasenko

˝-˝

David Tarasenko

Richard Lunt

˝-˝

Rohan Babu

David Fisher

0-1

Emirasan Umerov

Loganigilesh Karthik

0-1

Benjamin Layton

Hasana Garuda

1-0

Seth Woozeer

Alex Thorp

0-1

Mohanbabu Rathnaiah

Ethan Ball

0-1

Nicholas Tarasenko

Jakub Augustyniak

˝-˝

Ben Peretz

Michael Leathley

0-1

Ibrahim Moustafa

David Tarasenko

1-0

Pablo Ellis-Sanchez