Sheffield & District Chess Association

Established 1883

 

I<< HOME

Events

 

 

23/10/2021

3rd Mini-Standardplay U-1800 Event

held on 22nd & 23rd October

at Southern Light Community Church, Tannery Street, Woodhouse, Sheffield, S13 7LA

 

This was the latest over-the-board mini-congress organised by Jonathan Arnott, aided and abetted by Phill Beckett in an arbiter role.

 

Clear first and second places went to Daniel Clayton (Woodseats) and James Luong (Sheffield University) respectively.

 

Results were as follows.  Ratings shown are ECF October OTB ratings, except for two on-line ratings shown in the absence of OTB ones.

 

No

Name, Club/Location

Rating

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

Total

1

Daniel J Clayton

1581 D

1

B

12

1

W

2

1

W

6

1

B

7

B

4

4

 

Woodseats

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

 

2

James Luong

1774

1

W

9

0

B

1

1

B

15

1

W

3

1

W

6

4

 

Sheffield University

(on-line)

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

3

Steve J Gibbs

1777 B

1

B

14

W

7

1

W

5

0

B

2

1

W

12

3

 

SASCA

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

Marek Krajci

1522 C

1

W

15

0

B

6

1

W

10

1

B

12

W

1

3

 

SASCA

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

5

George Swanson

1593 D

-

bye

1

W

8

0

B

3

1

W

11

1

W

7

3

 

Hillsborough

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

6

Nathaniel Holroyd‑Doveton

1720 A

1

B

10

1

W

4

0

B

1

1

W

13

0

B

2

3

 

Rotherham

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

7

Jamie Wright

1705 E

1

W

11

B

3

1

W

13

0

W

1

0

B

5

2

 

Sheffield University

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

8

Colin Reid

1393 E

-

bye

0

B

5

0

W

12

1

B

10

1

W

9

2

 

Ecclesall

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

9

Mengzheng (Evan) Shi

1182 E

0

B

2

0

W

12

1

B

14

1

W

15

0

B

8

2

 

SASCA

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

10

Zilu Ji

810 F

0

W

6

1

B

11

0

B

4

0

W

8

1

-

bye

2

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

11

Alex Thorp

1507

0

B

7

0

W

10

1

-

bye

0

B

5

1

B

13

2

 

Woodseats

(on-line)

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

12

Wade Udin

 

0

W

1

1

B

9

1

B

8

0

W

4

0

B

3

2

 

Rotherham

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

13

Dennis Johns

 

-

bye

1

W

14

0

B

7

0

B

6

0

W

11

1

 

Sheffield

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

14

Xiaorui Wang

1312 D

0

W

3

0

B

13

0

W

9

1

-

bye

 

 

 

1

 

SASCA

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

15

Emirasan Umerov

 

0

B

4

1

-

bye

0

W

2

0

B

9

 

 

 

1

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1