Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

24/09/2023

Sheffield Chess Centre Junior Open

 

A geographically open five-round one-day junior rapidplay congress was held at the Sheffield Chess Centre (which was fairly recently opened at 329A Coleford Road, Sheffield, S9 5NF), on Sunday 24th September 2023.  The Open was won by Maksym Kryshtafor of York; he was the Under 8 Ukrainian Champion when he arrived in this country, so his 100% score is not that surprising!

 

Final cross-tables were as follows:

Open

No

Name

Rtg

1

2

3

4

5

SPS

Club/Location

1

Maksym Kryshtafor

1885

1

B

11

1

W

5

1

B

6

1

W

4

1

B

3

 

 

York/Ukraine

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

15

2

Alannah Ashton

1743

1

W

13

0

B

6

1

B

9

1

W

8

1

B

7

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

11

3

Preesh Gandhi

1458

1

B

10

1

W

17

B

4

1

W

6

0

W

1

 

 

Warwickshire Juniors

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

12

4

Kirin Harrington

0

1

W

16

1

B

14

W

3

0

B

1

1

W

13

 

 

Nomads (Notts)

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

11

5

Alex Porritt

1357

1

W

15

0

B

1

W

10

1

W

11

1

B

9

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

9

6

Emirasan Umerov

1341

1

B

8

1

W

2

0

W

1

0

B

3

1

W

14

 

 

SASCA

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

7

Cammanchery Krishnan Rishab

1594

-

bye

-

bye

1

-

bye

1

B

15

0

W

2

 

 

SASCA

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

9

8

John Wiles

1008

0

W

6

1

B

13

1

W

14

0

B

2

1

B

11

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

8

9

Krish Gandhi

1264

W

14

1

B

16

0

W

2

1

B

10

0

W

5

 

 

Warwickshire Juniors

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

8

10

Ethan Ball

1135

0

W

3

1

B

12

B

5

0

W

9

1

W

15

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

11

Benjamin Layton

1183

0

W

1

1

B

15

1

W

12

0

B

5

0

W

8

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

12

Mikey McGregor

0

1

B

17

0

W

10

0

B

11

0

W

13

1

B

16

 

 

Colchester Junior

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

6

13

Sai Pranav Peddi

1149

0

B

2

0

W

8

1

W

16

1

B

12

0

B

4

 

 

Amber Valley

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

5

14

Savannah Ashton

1002

B

9

0

W

4

0

B

8

1

W

17

0

B

6

 

 

3Cs

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

4

15

Rhys Knight

1051

0

B

5

0

W

11

1

B

17

0

W

7

0

B

10

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

16

Emrys Hillman

1248

0

B

4

0

W

9

0

B

13

-

bye

0

W

12

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

 

1

17

Neil Ladva

1215

0

W

12

0

B

3

0

W

15

0

B

14

-

bye

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

 

Minor (Under 1200)

No

Name

 

1

2

3

4

5

SPS

 

1

Noah Hicks

 

1

W

7

1

B

4

1

W

2

1

B

3

W

6

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

14

2

Ben Peretz

 

1

W

12

1

B

13

0

B

1

1

W

10

1

B

4

 

 

Mercia School

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

12

3

Reidan Minhas

 

1

W

14

W

5

1

B

10

0

W

1

B

8

 

 

Leicestershire Juniors

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

10

4

Vanessa Ashton

 

1

B

11

0

W

1

1

W

8

1

B

5

0

W

2

 

 

3Cs

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

10

5

Martiniere Maeve

 

1

W

15

B

3

W

6

0

W

4

1

B

11

 

 

Oldham

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

9

6

Chuanxi Wang

 

0

B

8

1

W

15

B

5

1

W

11

B

1

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

8

7

Theo Dolmansley

 

0

B

1

0

W

11

1

B

15

1

W

14

1

B

10

 

 

Wigston

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

6

8

Antonio Liren

 

1

W

6

0

W

10

0

B

4

1

B

12

W

3

 

 

Market Harborough

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

7

9

Alexander Taylor

 

0

B

10

0

B

12

-

bye

1

W

13

1

B

14

 

 

Huddersfield

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

2

 

4

10

Michael Leathley

 

1

W

9

1

B

8

0

W

3

0

B

2

0

W

7

 

 

Hetton Lyons

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

9

11

Eliza Younis

 

0

W

4

1

B

7

1

W

12

0

B

6

0

W

5

 

 

West Nottingham

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

7

12

Omar Moylayev

 

0

B

2

1

W

9

0

B

11

0

W

8

1

B

15

 

 

SASCA

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

5

13

Farrow Iliyas

 

-

bye

0

W

2

B

14

0

B

9

-

bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

4

14

Isaac Younis

 

0

B

3

-

bye

W

13

0

B

7

0

W

9

 

 

Derby

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

3

15

Xiangfeng Lu

0

B

5

0

B

6

0

W

7

-

bye

0

W

12

 

 

Long Eaton

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

 

1