Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

04/06/2023

25th Anniversary South Lakes Open Chess Congress 2023

 

This silver anniversary congress was held over the weekend of 2nd to 4th of June 2023 at the Forum Arts Centre, 28 Duke St, Barrow-in-Furness, Cumbria LA14 1HH.  There were 5 sections, each of 5 rounds: Open, Major, Intermediate, Minor I and Minor II.  There were 111 participants.

 

Winners were as follows.

 

Section

Prize

Name (Club/Location)

Points

 

 

 

 

 

Open

1st

Peter Large

(Epsom)

4˝/5

 

2nd

Tim Wall

(Forest Hall)

4/5

 

3rd

Martin Mitchell

(Bispham)

3˝/5

 

Rating prize

Paul Evans

(Lytham)

 

 

Cumbria prize

Kit Hopkins

(Ulverston)

 

 

 

 

 

 

Major

1st

Daniel Shek

(Crowthorne)

4˝/5

 

2nd

Tim Hilton

(Rochdale)

4/5

 

3rd

Zac Tomlinson

(Barnby Dun)

3˝/5

 

Rating prize

Alan Jelfs

(Renfrewshire)

 

 

Cumbria prize

Alice Lampard

(Penrith)

 

 

 

 

 

 

Intermediate

1st-2nd=

Robert Dean

(Undercliffe)

4/5

 

1st-2nd=

James Holyhead

(Birmingham)

4/5

 

3rd-4th=

Bill Wilson

(Hartlepool)

3˝/5

 

3rd-4th=

Sean Tavener

(Stone)

3˝/5

 

Rating prize

Syd Cassidy

(Gorey)

 

 

Cumbria prize

Gary Sharkey

(Maryport)

 

 

 

 

 

 

Minor I

1st

Noel Boustred

(Gosforth)

4˝/5

 

2nd-3rd=

Russell Hayley

(Barrow)

4/5

 

2nd-3rd=

Mahin Rughani

(Swinton & Worsley)

4/5

 

Rating prize

Robert Berry

(Bishop Auckland)

 

 

Cumbria prize

Herbie Greener

(Carlisle)

 

 

 

 

 

 

Minor II

1st

Neil Dee

(Marple)

4/5

 

2nd-3rd=

Jon Duffield

(Barrow)

3˝/5

 

2nd-3rd=

Jon Coupe

(Blue Club)

3˝/5

 

Rating prize

Arthur Ryder

(Denton)

 

 

Cumbria prize

Robert Roy

(Barrow)

 

 

Full round-by-round results were as follows.

Open

Pos

Name

Club/Location

Grade

1

2

3

4

5

Pts

1

Peter G Large (IM)

Epsom

2322

w8+

b10+

w2+

b5=

w4+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Tim P Wall (FM)

Forest Hall

2278

w3+

b7+

b1-

w6+

w5+

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Martin Mitchell

Bispham

2262

b2-

w11+

b9=

w13+

w7+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

M Paul Townsend

York

2290

b11+

w5-

b10+

w9+

b1-

3

 

Andrew Burnett (FM)

Forest Hall

2257

w12+

b4+

w6=

w1=

b2-

3

 

Kit W Hopkins

Lytham St Annes

2061

bye=

w13+

b5=

b2-

w11+

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Paul A Evans

Lytham St Annes

2071

bye=

w2-

b13+

w11+

b3-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Jim Burnett

Sheffield

2111

b1-

w9=

b11-

bye+

 

 

Steven B Booth

Great Ayton

1932

w10-

b8=

w3=

b4-

w13=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Mike J Surtees

Great Lever

2149

b9+

w1-

w4-

 

 

1

 

Barry J Hymer

Lancaster

2002

w4-

b3-

w8+

b7-

b6-

1

 

Andrew B Mata

Tonbridge/Hadlow

1936

b5-

bye+

 

 

 

1

 

Derek A Sheppard

Beverley

1698

bye=

b6-

w7-

b3-

b9=

1

Major

Pos

Name

Club/Location

Grade

1

2

3

4

5

Pts

1

Daniel Shek

Crowthorne

1876

bye=

b5+

w20+

w4+

b6+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Tim Hilton

Rochdale

1973

b11+

w4-

b13+

w12+

b9+

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Alice Lampard

Bristol University

1939

b12=

w14+

b8=

w13+

b4=

 

Zak Tomlinson

Barnby Dun

1791

w10+

b2+

w6+

b1-

w3=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Niamh Bridgeman

Morecambe

1936

bye=

w1-

bye=

b14+

w17+

3

 

Dave Siddall

Carlisle Austin Friars

1826

b21+

w9+

b4-

w8+

w1-

3

 

Alan Jelfs

Scotland

1811

b13=

w12=

b9=

b10=

w15+

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Kevin J Wilson

Darlington

1963

w15+

b20=

w3=

b6-

w10=

 

Marcus Gosling

Epsom

1896

w16+

b6-

w7=

bye+

w2-

 

Liam Medley

Battersea

1896

b4-

w21+

b15=

w7=

b8=

 

AJ (Tony) Slinger

Undercliffe

1862

w2-

b17=

w16=

b19=

w18+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Graham J Ashcroft

Preston

1921

w3=

b7=

w14+

b2-

 

2

 

Danny McMenamin

Lancaster

1909

w7=

b19+

w2-

b3-

w16=

2

 

M John Cawston

Undercliffe

1868

w17+

b3-

b12-

w5-

w19+

2

 

Neil T Jones

Maryport

1838

b8-

bye+

w10=

b17=

b7-

2

 

Lindsay Pyun

Leicestershire Juniors

1808

b9-

w18=

b11=

w21=

b13=

2

 

David G Hall

Scotland

1755

b14-

w11=

b18+

w15=

b5-

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

Tim Elgar

Ashton

1940

w20-

b16=

w17-

bye+

b11-

 

Richard L Bowman

Bingley

1850

bye=

w13-

b21=

w11=

b14-

 

Simon Johnson

Bingley

1835

b18+

w8=

b1-

 

 

 

David A Patrick

Calderdale

1815

w6-

b10-

w19=

b16=

bye=

Intermediate

Pos

Name

Club/Location

Grade

1

2

3

4

5

Pts

1

Robert A Dean

Saltaire

1783

w18=

b25+

w22+

w12+

b3=

4

 

James Holyhead

Birmingham     *

1638

w8=

b14+

w10+

b3=

w7+

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Bill Wilson

Hartlepool

1816

b4+

w13+

b12=

w2=

w1=

 

Sean Tavener

Staffordshire  *

1721

w3-

bye+

b16=

w21+

b11+

 

Syd Cassidy

Scotland *

1720

b11=

w6=

b20+

w10=

w9+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Neil Coward

Blackpool

1793

bye=

b5=

w18+

b7-

w19+

3

 

Kevin Winter

Bradford

1775

b19=

w20=

b21+

w6+

b2-

3

 

Richard J Harris

Darlington

1773

b2=

w16=

b13=

w15=

b17+

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Robert Clegg

Huddersfield

1824

b15=

w21=

b17+

w11=

b5-

 

Greg Millar

Maryport

1804

bye=

w19+

b2-

b5=

w14=

 

William Clinton

Scotland

1790

w5=

b18=

w24+

b9=

w4-

 

Gary M White

Maddocks

1782

b24+

w17+

w3=

b1-

 

 

George H Horne

Barrow

1765

bye+

b3-

w8=

bye=

b16=

 

Richard J Walsh

Lancaster

1750

bye=

w2-

b23+

w16=

b10=

 

Gary Sharkey

Maryport

1736

w9=

b22-

w25+

b8=

b20=

 

Sandra G Blackburn

Alsager

1604

bye=

b8=

w4=

b14=

w13=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Martin Beardsley

Gosforth

1714

b23+

b12-

w9-

bye+

w8-

2

 

Stephen Roe

Billingham Synthonia

1713

b1=

w11=

b6-

w20=

b21=

2

 

Alex Robinson

Swinton & Worsley Community

1674

w7=

b10-

bye=

w23+

b6-

2

 

Jon EW Blackburn

Alsager

1665

bye=

b7=

w5-

b18=

w15=

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

Neville R Pearce

York

1713

bye=

b9=

w7-

b4-

w18=

 

Paul Salisbury

Wetherby

1699

bye=

w15+

b1-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

Gordon SG Christie

Shirley & Wythall

1787

w17-

b24-

w14-

b19-

bye+

1

 

Ian C Stone

Maryport

1700

w12-

w23+

b11-

 

 

1

 

Michael I Connor

Great Lever

1786

bye=

w1-

b15-

 

 

˝

Minor I

Pos

Name

Club/Location

Grade

1

2

3

4

5

Pts

1

Noel J Boustred

Gosforth

1603

w32+

b22+

w18+

b4+

w3=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Russ Hayley

Barrow

1673

w5+

b30=

w11=

b8+

w18+

4

 

Mahin Rughani

Greater Manchester *

1548

w4=

b28+

w21+

w7+

b1=

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Daniel Meredith

York

1658

b3=

w20+

b17+

w1-

w12+

 

Robert Berry

Bishop Auckland

1557

b2-

w34+

b29+

w13+

b7=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Mike P Maher

Lichfield

1660

w22-

b31-

b34+

w21+

b26+

3

 

Arnold Peace

Shirley & Wythall

1654

w26=

b10+

w24+

b3-

w5=

3

 

Herbie Greener

Carlisle Austin Friars

1631

b11-

w32+

b35+

w2-

w14+

3

 

Ian P Blencowe

Wotton Hall

1624

w31+

b21=

bye=

w17=

b11=

3

 

David Kelly

Hartlepool

1567

bye=

w7-

b33=

w35+

b29+

3

 

Paul Robert Jackson

Lancashire     *

1539

w8+

w17=

b2=

b12=

w9=

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Alan P Hiatt

Carlisle Austin Friars

1669

b21-

w19+

b23+

w11=

b4-

 

Alan M Llewellyn

Barrow

1626

w24=

b26=

w30+

b5-

w22=

 

David N Ashton

Chester

1619

bye=

b24-

w16+

w30+

b8-

 

David J Buckell

Clitheroe

1608

b35=

w23=

b20=

w26=

b19=

 

Norman G Andrews

York

1597

bye=

w35=

b14-

w23=

b31+

 

Colin Weller

Scarborough

1596

w27+

b11=

w4-

b9=

w25=

 

Andrew Duffell

Norfolk CCA

1587

bye=

w33+

b1-

w31+

b2-

 

Graham W Matthews

Hartlepool

1581

bye=

b12-

w22+

b24=

w15=

 

Gary Clarke

Gosforth

1573

w34+

b4-

w15=

b25=

w24=

 

Kevin Cox

Gateshead

1557

w12+

w9=

b3-

b6-

w28+

 

Janos Mak

Lancashire     *

1551

b6+

w1-

b19-

w33+

b13=

 

Chris A Fraser

West Bridgford

1543

w28=

b15=

w12-

b16=

b30+

 

Peter Harrington

Crusaders Blackburn

1538

b13=

w14+

b7-

w19=

b20=

 

Con Carey

Heywood

1525

b30-

bye=

w28+

w20=

b17=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

Bernard Cassidy

Scotland

1545

b7=

w13=

bye=

b15=

w6-

2

 

Andrew Pringle

Maryport

1378

b17-

w29=

b32=

b28-

w35+

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

Martin Baxter

Portsmouth     *

1643

b23=

w3-

b25-

w27+

b21-

 

Robert Hoggarth

Lancashire     *

1616

 

b27=

w5-

b32+

w10-

 

Bryan J Bainbridge

Bishop Auckland

1567

w25+

w2=

b13-

b14-

w23-

 

Andrew JP English

Oxford City

1530

b9-

w6+

bye=

b18-

w16-

 

Gilbert A Alomenu

Scotland

1485

b1-

b8-

w27=

w29-

bye+

 

Peter J Hughes

Mutual Circle

1471

bye=

b18-

w10=

b22-

b34=

 

Jonathan Ransom

Marple

1000

b20-

b5-

w6-

bye+

w33=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35

Patrick N Coleman

Lytham St Annes

1510

w15=

b16=

w8-

b10-

b27-

1

Minor II

Pos

Name

Club/Location

Grade

1

2

3

4

5

Pts

1

Neil Dee

Marple

1474

w12+

b16+

w14+

b3=

w2=

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Jon G Duffield

Barrow

1469

w7+

b4+

w3-

b14+

b1=

 

Peter Galloway

Leeds

1445

b15+

w9=

b2+

w1=

bye=

 

Jon Coupe

Bury

1444

b11+

w2-

b12+

w9+

b8=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Stanley Johnson

South Shields

1473

bye=

w14-

b15=

w12+

b13+

3

 

Jeff Wilson

Oldham

1473

b10=

w13+

b9-

w8=

b14+

3

 

David M Scorer

Clitheroe

1421

b2-

w11+

b13=

w10+

b9=

3

 

Arthur Ryder

Denton

1370

b14-

bye+

w16+

b6=

w4=

3

 

Robert Roy

(unknown)

1000

w17+

b3=

w6+

b4-

w7=

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

James A Ovens

Carlisle Austin Friars

1331

w6=

b12-

bye+

b7-

w15+

 

Leo Bosco

(unknown)

1000

w4-

b7-

w17+

b16+

bye=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Neil Foxcroft

Ulverston

1508

b1-

w10+

w4-

b5-

w16+

2

 

Graham R Marshall

Hartlepool

1413

bye=

b6-

w7=

b17+

w5-

2

 

Peter Hanks

Ulverston

1255

w8+

b5+

b1-

w2-

w6-

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

James Todd

Maryport

1192

w3-

b17=

w5=

bye=

b10-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

A William Hardwick

Carlisle Austin Friars

1405

bye+

w1-

b8-

w11-

b12-

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Mark Burgess

Hoylake

1428

b9-

w15=

b11-

w13-

 

˝