Yorkshire Chess Association

 

 I<< HOME

Events

15/04/2021

Junior 4NCL On-Line League Season 3, Round 7

 

The seventh round of the current season of on-line Junior 4NCL matches was played on 15/04/2021.

 

Yorkshire-based teams performed impressively, winning 6 matches, drawing none, and losing only 1.

 

In each of divisions 1 to 4, there will now follow knock-out semi-finals and final among group winners. Hull & York Assassins have won Division 1, Group C, while Leeds Juniors 1 have won Division 4, Group A and Leeds Juniors 2 have won Division 4, Group B, each of the three teams having won all its 7 games of the Swiss Group stage.

 

For Division 5 this was the final round. Final places of Yorkshire teams in Division 5, amongst ac total of 74 teams, were as follows:

 

Division 5

SASCA Sharks *

12th

Hull & York Knights

23rd

Leeds Juniors 3

26th‑28th

* Sheffield

 

Round 7 match details of Yorkshire teams were as follows:

 

Division 1

Hull & York Vikings

3‑4

Leicestershire Juniors 1

W

Bradley Triffitt

-

Jason Lv

B

Aaron Rich

0-1

Lindsay Pyun

W

Sai Chinmayee N Kumaar

1-0

Joshua Tang

B

Daniel Meredith

1-0

Sophie Mehta

B

Bradley Triffitt

-

Jason Lv

W

Aaron Rich

0-1

Lindsay Pyun

B

Sai Chinmayee N Kumaar

0-1

Joshua Tang

W

Daniel Meredith

-

Sophie Mehta

Chess in Schools

3-4

Hull & York Assassins

W

Ciaran Macdonald

1-0

Mate Ther

B

Ben Fearnhead

0-1

Connor Clarke

W

Morgan French

0-1

Max Parkhouse

B

Luoke Wang

1-0

Zak Farley

B

Ciaran Macdonald

1-0

Mate Ther

W

Ben Fearnhead

0-1

Connor Clarke

B

Morgan French

-

Max Parkhouse

W

Luoke Wang

0-1

Zak Farley

Division 4

Leeds Juniors 1

7-1

Wanstead Warriors 1

W

Jael De Sousa Muachikape

1-0

Nandi Korossy

B

Aditya Krishnan

1-0

Jay Demetriou

W

Navaneeth Sasikumar

1-0

Tobias Stevens

B

Angelica Rowe

1-0

Cole Walsh

B

Jael De Sousa Muachikape

1-0

Nandi Korossy

W

Aditya Krishnan

0-1

Jay Demetriou

B

Navaneeth Sasikumar

1-0

Tobias Stevens

W

Angelica Rowe

1-0

Cole Walsh

Leeds Juniors 2

4-3

Somerset Lions

W

Rithwik Gururaj

1-0

Matthew Timbrell

B

Suhrith Yerabati

-

Gabriel Keech

W

Samiksha Yerabati

-

Andy Wang

B

Srivathsan Sasikumar

0-1

Kirin Ranpura

B

Rithwik Gururaj

0-1

Matthew Timbrell

W

Suhrith Yerabati

1-0

Gabriel Keech

B

Samiksha Yerabati

1-0

Andy Wang

W

Srivathsan Sasikumar

-

Kirin Ranpura

Division 5

SASCA Sharks

5-3

Chess Challengers B

W

Daniel J Clayton

1-0

Raghav Srinivasan

B

Matthew Atkinson

0-1

Jai Bhatia

W

Luke Harper

1-0

Harshith Sharavana

B

Patrik Krajci

1-0

Harshal Mali

B

Daniel J Clayton

1-0

Raghav Srinivasan

W

Matthew Atkinson

0-1

Jai Bhatia

B

Luke Harper

1-0

Harshith Sharavana

W

Patrik Krajci

0-1

Harshal Mali

Hull & York Knights

4-3

JHJ Shark Tank 9

W

Gabriel Wood

1-0

Sam Bradshaw

B

Bertie Leatham

1-0

Cleo Bradshaw

W

Kai Taylor

0-1

Zain Broachi

B

Grace Meyers

0-1

Aryan Singh-Raj

B

Gabriel Wood

-

Sam Bradshaw

W

Bertie Leatham

1-0

Cleo Bradshaw

B

Kai Taylor

1-0

Zain Broachi

W

Grace Meyers

0-1

Aryan Singh-Raj

JHJ Shark Tank 8

3-4

Leeds Juniors 3

W

Laith A Harb

0-1

Narita Hara

B

Edward Stacey

0-1

Enzo Bez Birolo

W

Qixiang Han

1-0

Aashita RoyChowdhury

B

Ayush Pipalia

0d1

Yael Braunstein

B

Laith A Harb

1-0

Narita Hara

W

Edward Stacey

1-0

Enzo Bez Birolo

B

Qixiang Han

1-0

Aashita RoyChowdhury

W

Ayush Pipalia

0d1

Yael Braunstein

-1