Sheffield & District Chess Association

Established 1883

 

I<< HOME

Events

 

 

 

2019-20 Team KO Richardson Cup

 

Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Played 10/02/2020

      

      

 

 

 

 

 

 

 

 

Ecclesall I

4‑1

Worksop

 

W

David M Adams

1-0

Jonathan A Tait

 

B

Jim Burnett

1-0

Richard J Webster

 

W

Ewan Cormack

-

Phil Griffiths

 

B

Farshad Ai

1-0

Jim Davis

 

W

James RG Marley

1-0

Ionel Dragan

 

B

John A Clark

0-1

Andrew Allen

 

 

 

 

 

 

 

Semi-Finals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Played 15/01/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Ecclesall I

3-2

Sheffield Nomads I

 

B

Ewan Cormack

-

Samuel A Milson

 

W

David M Adams

-

Jonathan P Nelson

 

B

Jim Burnett

-

Chris CW Shephard

 

W

Farshad Ai

-

Kieran O'Driscoll

 

B

James RG Marley

1-0

John T Fletcher

 

W

Peter W Hempson

-

Stuart Crosthwaite

 

 

 

 

 

 

 

Played 13/01/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Worksop

4-2

Barnsley

 

B

Jonathan A Tait

-

Peter Micklethwaite

 

W

Richard J Webster

1-0

Martin J Sheard

 

B

Jim Davis

1-0

Neil Todd

 

W

Phil Griffiths

0-1

Ken Hunter

 

B

Oliver Graham

1-0

Richard F Hall

 

W

Andrew Allen

-

Paul Lea-Kime

 

 

 

 

 

 

 

Round 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Played 02/01/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Chesterfield

2-3

Worksop

 

B

Peter JE Ackley

-

Jonathan A Tait

 

W

D Martin Howard

-

Richard J Webster

 

B

Glenn Halfpenny

-

Jim Davis

 

W

Steven J Burke

-

Phil Griffiths

 

B

Andrew J Mort

-

Oliver Graham

 

W

David Ashcroft

0-1

Andrew Allen

 

 

 

 

 

 

 

Played 13/11/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Ecclesall I

4-2

SASCA

 

B

Ewan Cormack

0-1

Peter Shaw

 

W

David M Adams

1-0

Jonathan W Arnott

 

B

Jim Burnett

1-0

Thomas Wills

 

W

Farshad Ai

1-0

Steve J Gibbs

 

B

Peter W Hempson

0-1

Alan D Coupe

 

W

John A Clark

1-0

Aleksi Anderson

 

 

 

 

 

 

 

Matches Played

11/11/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Hillsborough

2-3

Barnsley

 

Woodseats I

1-5

Sheffield Nomads I

B

Tom Leah

-

Peter Micklethwaite

 

B

Mark S Allison

0-1

Oskar A Hackner

W

Khaled Muflehi

0-1

Andrew Butterworth

 

W

Alan W Potts

-

Samuel A Milson

B

Carl Walker

0-1

Martin J Sheard

 

B

Stuart R Jones

0-1

Jonathan P Nelson

W

Paul Fletcher

1-0

Ken Hunter

 

W

Daniel Gottschalk

-

Chris CW Shephard

B

John R Mercy

0-1

Neil Todd

 

B

W (Bill) Ward

0-1

Vasileios Pasialis

W

Joseph B Bradey

1-0

Richard F Hall

 

W

Daniel Clayton

0-1

Peter Morton

 

 

 

 

 

 

Round 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Played 17/10/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Sheffield Deaf

-5

Barnsley

 

W

Peter T Sharpe

-

Daniel JS Sullivan

 

B

Mark Kirkham

0-1

Andrew Butterworth

 

W

Michael W Simmons

0-1

Neil Todd

 

B

Darci Cooper

0-1

Richard E Desmedt

 

W

Howard Cooper

0-1

Richard F Hall

 

B

 Default

0-1

Anthony Perry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matches played

16/10/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Aughton

-5

Sheffield Nomads I

 

Chesterfield

6-0

Sheffield University

W

James S Barker

0-1

Oskar A Hackner

 

B

David Latham

1-0

 Default

B

David Watson

0-1

Chris CW Shephard

 

W

Peter JE Ackley

1-0

 Default

W

Kevin R Marshall

-

Jeremy A Hamm

 

B

D Martin Howard

1-0

 Default

B

Pat Connolly

0-1

Vasileios Pasialis

 

W

Michael D Johnson

1-0

 Default

W

David Glossop

0-1

Stuart Crosthwaite

 

B

Mike Alcock

1-0

 Default

B

John R Reynolds

0-1

Peter Morton

 

W

Steven J Burke

1-0

 Default

 

 

 

 

 

 

Rotherham

1-4

Ecclesall I

 

B

Steve J Mann

0-1

Jim Burnett

 

W

Andrew P Baxter

-

David M Adams

 

B

John Baker

0-1

Ewan Cormack

 

W

Nathaniel Holroyd‑Doveton

0-1

Farshad Ai

 

B

Oliver Brennan

1-0

Peter W Hempson

 

W

T Ed Sowerby

0-1

John A Clark

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matches played

14/10/2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Hillsborough

5-

Woodseats II

 

SASCA

3‑2

Darnall & Handsworth

B

Tom Leah

-

Brendan Ashmore

 

B

Peter Shaw

1-0

Szilard Tamas

W

Khaled Muflehi

1-0

Steven Moon

 

W

Thomas Wills

-

Geoffrey D Brown

B

Carl Walker

1-0

Dave Cook

 

B

Steve J Gibbs

1-0

Harry Feather

W

John R Mercy

1-0

Jamie Woodhouse

 

W

Matthew Atkinson

-

Ian Barker

B

Joseph B Bradey

1-0

Rob Skelton

 

B

Luke Harper

0-1

Colin Creighton

W

Alan K Sutton

1-0

Stephen Daykin

 

W

Xiaorui Wang

-

Andrew Harrison

 

 

 

 

 

 

Woodseats I

5-

Sheffield Nomads II

 

Worksop

5-

Ecclesall II

B

Andrew J Ledger

1-0

Steve Withington

 

W

Jonathan A Tait

1-0

Alan S McIntosh

W

Mark S Allison

-

Duncan Chambers

 

B

Richard J Webster

-

Ken A McIntosh

B

Nigel Carpino

1-0

Rahul Kumar

 

W

Jim Davis

1-0

Norman A Wragg

W

Stuart R Jones

1-0

Les P Day

 

B

Phil Griffiths

1-0

Peter Cooper

B

Daniel Gottschalk

1-0

Josephine Woollard

 

W

Oliver Graham

1-0

Peter J Hoare

W

W (Bill) Ward

1-0

Arkady English

 

B

Ionel Dragan

1-0

Ivan Basarab-Horwath

 

 

 ‑