Sheffield & District Chess Association

Established 1883

 

I<< HOME

Events

 

 

 

2019‑20 Team KO ‑ Sam Haystead Memorial Trophy

 

Final

 

 

 

 

      

Played 12/02/2020

 

 

Rotherham

1-4

Darnall & Handsworth

B

Steve J Mann

0-1

Aram Ter-Gevorkian

W

Andrew P Baxter

0-1

Marek Gajdosz

B

Chris G Willey

0-1

Szilard Tamas

W

Nathaniel Holroyd‑Doveton

0-1

Geoffrey D Brown

B

Oliver Brennan

-

Craig Chatterton

W

T Ed Sowerby

1-0

Joel Fair

 

 

Semi-Finals

 

 

 

 

  

Played 14/01/2020

 

 

Sheffield Nomads II

2-4

Rotherham

B

Andrew Hards

0-1

Steve J Mann

W

Geoff Frost

-

Andrew P Baxter

B

Ray King

1-0

Nathaniel Holroyd‑Doveton

W

Steve Withington

0-1

Oliver Brennan

B

Duncan Chambers

-

Chris G Willey

W

Les P Day

0-1

T Ed Sowerby

 

 

  

Played 13/01/2020

 

 

Darnall & Handsworth

3-2

Ecclesall II

W

Aram Ter-Gevorkian

1-0

Alan S McIntosh

B

Marek Gajdosz

-

Ken A McIntosh

W

Geoffrey D Brown

1-0

Norman A Wragg

B

Craig Chatterton

0-1

Peter Cooper

W

Joel Fair

1-0

Peter J Hoare

B

Andrew Nettleship

0-1

Ivan Basarab-Horwath

 

 

Round 1

 

 

 

 

  

Played 14/11/2019

 

 

Sheffield Deaf A

1-4

Ecclesall II

B

Peter T Sharpe

1-0

Alan S McIntosh

W

Mark Kirkham

0-1

Ken A McIntosh

B

Steve Gibson

-

Peter Cooper

W

Michael W Simmons

0-1

Peter J Hoare

B

Darci Cooper

0-1

Safdar Alam

W

Howard Cooper

0-1

J Roger Swindell

 

 

  

Played 13/11/2019

 

 

Rotherham

3‑2

Aughton A

B

Oliver Brennan

0-1

Kevin R Marshall

W

John Baker

-

Pat Connolly

B

Mick McManus

1-0

David Glossop

W

T Ed Sowerby

-

Barry Williams

B

Philip Sharp

-

John R Reynolds

W

Colin Whitehouse

1-0

 Default

 

 

  

Played 11/11/2019

 

 

Woodseats II

2-4

Sheffield Nomads II

B

Andy W Lee

0-1

Andrew Hards

W

Brendan Ashmore

-

Steve Withington

B

Peter Hulse

0-1

Duncan Chambers

W

Steven Moon

-

Rahul Kumar

B

Dave Cook

1-0

Keith Wicks

W

Rob Skelton

0-1

Les P Day

 

 

 ‑