Yorkshire Chess News

 

 I<< HOME

Events

08/06/2024

ECF County Championship 2023 Semi-Finals

 

Yorkshire was represented in three of the six sections on the 8th of June at various locations, losing two but winning one, so congratulations to the Under-1650 team which is now due to play Greater Manchester in the final to be played on 06/07/2024 at an as yet unknown venue.

 

Match details of the Yorkshire teams are shown below.  Full results of all semi-final matches, except those in the Minor Counties section, can be seen on the NCCU website here.

 

 

 

Open

 

played at Syston & District Social Club

Surrey

10‑6

Yorkshire

?

2334 (2396)

Graeme N Buckley

-

Andrew J Ledger

2335 (2381)

?

2313 (2386)

Peter G Large

-

Chris CW Shephard

2155 (2161)

?

2235 (2272)

Susan K Lalic

0-1

Kamila Hryshchenko

2146 (2257)

?

2218 (2230)

Chris W Baker

0-1

Jonathan P Nelson

2134 (2195)

?

2195 (2339)

Gwilym T Price

1-0

Phil R Watson

2104 (2136)

?

2175 (2243)

Nigel E Povah

-

Peter M Gayson

2101 (2125)

?

2160 (2247)

Russell G Granat

0-1

Thomas Carroll

2090 (2270)

?

2156 (2300)

Peter D Lalic

1-0

Peter Shaw

2047 (2129)

?

2148 (2259)

Akshaya Kalaiyalahan

-

Andrei Ciuravin

2046 (2165)

?

2139 (2195)

Supratit Banerjee

1-0

Jim Burnett

2014 (2114)

?

2132 (2090)

Robert C Noyce

-

Peter JE Ackley

1961 (2058)

?

2131 (2171)

Clive A Frostick

-

Miles D Edwards‑Wright

1944 (2075)

?

2130 (2177)

Marcus E Osborne

1-0

Douglas Vleeshhouwer

1939 (1966)

?

2020 (2213)

Ashley Stewart

1-0

Joe Varley

1898 (2102)

?

1991 (2134)

Daniel B Rosen

1-0

Marek Gajdosz

1864 (2019)

?

1986 (2122)

Peter Hasson

1-0

Randolph E Donahue

1836 (1850)

Under-1850

played at Kegworth Village Hall

Yorkshire

6-10

Hertfordshire

?

1660 (1991)

Alex Burke

-

Paul Walton

1833 (1873)

?

1821 (1873)

Dale H Cullum

1-0

Roger H Gordonsmith

1841 (1848)

?

1828 (1871)

Paul May

0-1

Andrew Roderick

1826 (1842)

?

1834 (1832)

Peter F Mason

1-0

Matthew P Ball

1758 (1819)

?

1815 (1814)

Robert A Dean

0-1

Cameron J Little

1804 (1792)

?

1826 (1812)

Granville Boot

-

David Willsher

1772 (1788)

?

1790 (1807)

David A Patrick

0-1

Brian D Judkins

1802 (1782)

?

1843 (1795)

David W Stephenson

0-1

Matt Kortekaas

1723 (1767)

?

1585 (1781)

Charlie Wainwright

0-1

Michael Flatt

1717 (1740)

?

1770 (1778)

Peter Catt

-

Jose Serrano

1692 (1729)

?

1803 (1778)

Robin F Browne

-

Patrick Fitzgerald

1733 (1727)

?

1718 (1753)

Paul G Day

-

Tony J Sims

1705 (1703)

?

1749 (1736)

Steve J Gibbs

-

Nimish Shah

1679 (1687)

?

1790 (1736)

Zak Tomlinson

0-1

Andrew Spanoudakis

1629 (1651)

?

1768 (1702)

Gary Corcoran

1-0

Harry Bellano

1457 (1640)

?

1552 (1666)

Isaac Fossey

0-1

Louis Cowell

1627 (1630)

Under-1650

played at St James the Greater Church, Leicester

Yorkshire

10-6

Surrey

B

1647 (1698)

Jacob Smith

-

H Trevor Jones

1632 (1685)

W

1604 (1676)

John Grasham

1-0

David Flewellen

1627 (1633)

B

1596 (1626)

Angelica Rowe

-

Robert W Fairhall

1602 (1633)

W

1612 (1623)

Ian D Strickland

-

Alan P Romeril

1626 (1623)

B

1599 (1621)

Robert Dennington

1-0

Ken R Chamberlain

1611 (1615)

W

1599 (1621)

Colin Weller

-

Michael J Gunn

1611 (1583)

B

1567 (1616)

Callum Whitton

-

Daniel Ruff

1418 (1538)

W

1484 (1563)

Adam Bleakley

-

Brian Skinner

1575 (1537)

B

1515 (1556)

Liam Knox

-

John Ryan

1521 (1526)

W

1541 (1541)

William Peacock

1-0

Ben Widdicombe

1479 (1500)

B

1530 (1689)

Tomas Hamilton

0-1

Elliott Hills

1455 (1490)

W

1494 (1490)

John G Taylor

1-0

Stephen T Welch

1457 (1460)

B

1507 (1483)

John Tate

1-0

Oliver Bentham

1395 (1396)

W

1426 (1447)

Jon Hinds

1-0

Sandy A Smyth

1412 (1394)

B

1278 (1278)

Izzy Jacobs

0-1

Zoya Boozorginia

1271 (1329)

W

0951 (997)

Will Orpin

-

Tony Belton

1196 (1182)