Yorkshire Chess News

 

 I<< HOME

Events

14/04//2024

Sheffield International Chess Congress

 

This 5-day event run by Jonathan Arnott was held from Wednesday 10th of April to Sunday the 14th April at Sheffield Chess Centre, 329A Coleford Road, S9 5NF, and consisted of a 10-player invitational Masters section designed to afford possibilities of achieving IM norms, and a single 9-round FIDÉ-rated Swiss Open (all ratings) section.  The ubiquitous Matthew Carr had been engaged as arbiter in the Masters section.

 

The previous such norm-qualifier event to be run in the Sheffield area was that run by Brian Stephenson at the Carlton Hotel, Rotherham, in the previous century!

 

Participants in the Open were limited to a maximum of 40 to 50, so the number having entered up to Monday the 8th, namely 32, may have been slightly disappointing.

 

Round 1 in both sections was to start at 7.00 p.m. on the Wednesday, with two rounds in each subsequent day starting respectively at 11.00 a.m. and 17.00 p.m.

 

DGT Live Boards

 

DGT Live Boards were used for the Masters and some of the top boards in the Open, with games shown on screens in the cafe area and also broadcast live on the internet.  This worked well for the first 5 rounds, but in round 6 nothing was coming through for a couple of hours after the start of the round on the three websites hosting live broadcasts (lichess.org, DGT’s view.livechesscloud.com, and Chess.com).  Eventually, almost 2 hours after the start, things fired up for the three top games in Open, but the Masters section was still off-line!  Then, half an hour or so later, two of the 5 boards in the Masters came on line – two quick draws – but on lichess only.  Then some time before 15.00 p.m. 4 boards were showing on lichess but nothing on DGT and just results getting posted to Chess.com, then by 15.15 p.m. all 5 were live (except that they’d all finished by then).  Round 7, sat much the same delay/problems.  All was explained after the event when assistant arbiter Phill Beckett advised, “The reason for non-appearance of the live games in round 6 and 7 was they were played at a hotel in the centre of Sheffield.  The reason was the boxing gym [in the same building] had their busiest day with classes on Saturday and we had to ensure that there was as little distraction as possible.  Ironically the noise was not as bad as we thought and the Open was not disturbed.  It was not possible to set up the live boards in the hotel.”

 

Norms Earned

 

Going into the 8th round, Samuel Chow needed 1½ from the final two rounds to gain an IM norm.  He won in round 8 but only drew in round 9.  Better luck next time!

 

Jonathan Pein similarly needed 2 points from the final two rounds.  Unfortunately for him he had to play Tom O'Gorman in round 8 and lost, ending his hopes of an IM norm.

 

Tom O’Gorman was a third needing to win both final two rounds, which he did, so earning a FIDE IM title norm.  En route he had scored 5 out of 6 in the last six rounds, ending with a final-round win over the one GM in the tournament.

 

There was in fact another FIDE norm earned at this event.  Long-standing Sheffield & District organiser Phill Beckett, who was “Deputy Chief Arbiter” at the event, earned his first FIDE International Arbiter norm!

 

Open

 

The Open section running alongside the Masters might have been expected to be won by GM Keith Arkle, but was in fact a tie between him and IM Tarun Kanyamarala.

 

Arkle won 7 games, including a win over Kanyamarala, he drew two games.  Meanwhile, Kanyamarala won all his games apart from that against Arkle, and that included beating the two players with whom Arkle had only drawn.

 

Result Details

 

Masters

Round by Round

 

Round 1, 10/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2317

IM

Angus J Dunnington

0-1

GM

Gabor Nagy

2436

2

2285

WIM

Trisha Kanyamarala

1-0

 

Rohan Pal

2142

3

2197

FM

Tim P Wall

0-1

IM

Andrew J Ledger

2336

4

2247

FM

Jonathan Pein

½-½

FM

Iain Gourlay

2307

5

2321

FM

Tom O'Gorman

½-½

FM

Sam Chow

2350

 Round 2, 11/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2436

GM

Gabor Nagy

½-½

FM

Sam Chow

2350

2

2307

FM

Iain Gourlay

½-½

FM

Tom O'Gorman

2321

3

2336

IM

Andrew J Ledger

0-1

FM

Jonathan Pein

2247

4

2142

 

Rohan Pal

1-0

FM

Tim P Wall

2197

5

2317

IM

Angus J Dunnington

½-½

WIM

Trisha Kanyamarala

2285

 

 Round 3, 11/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2285

WIM

Trisha Kanyamarala

1-0

GM

Gabor Nagy

2436

2

2197

FM

Tim P Wall

½-½

IM

Angus J Dunnington

2317

3

2247

FM

Jonathan Pein

1-0

 

Rohan Pal

2142

4

2321

FM

Tom O'Gorman

½-½

IM

Andrew J Ledger

2336

5

2350

FM

Sam Chow

½-½

FM

Iain Gourlay

2307

 Round 4, 12/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2436

GM

Gabor Nagy

½-½

FM

Iain Gourlay

2307

2

2336

IM

Andrew J Ledger

½-½

FM

Sam Chow

2350

3

2142

 

Rohan Pal

0-1

FM

Tom O'Gorman

2321

4

2317

IM

Angus J Dunnington

½-½

FM

Jonathan Pein

2247

5

2285

WIM

Trisha Kanyamarala

0 -1

FM

Tim P Wall

2197

 Round 5, 12/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2197

FM

Tim P Wall

0 -1

GM

Gabor Nagy

2436

2

2247

FM

Jonathan Pein

1-0

WIM

Trisha Kanyamarala

2285

3

2321

FM

Tom O'Gorman

1-0

IM

Angus J Dunnington

2317

4

2350

FM

Sam Chow

1-0

 

Rohan Pal

2142

5

2307

FM

Iain Gourlay

½-½

IM

Andrew J Ledger

2336

 Round 6, 13/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2436

GM

Gabor Nagy

½-½

IM

Andrew J Ledger

2336

2

2142

 

Rohan Pal

½-½

FM

Iain Gourlay

2307

3

2317

IM

Angus J Dunnington

0-1

FM

Sam Chow

2350

4

2285

WIM

Trisha Kanyamarala

1-0

FM

Tom O'Gorman

2321

5

2197

FM

Tim P Wall

½-½

FM

Jonathan Pein

2247

 Round 7, 13/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2247

FM

Jonathan Pein

0-1

GM

Gabor Nagy

2436

2

2321

FM

Tom O'Gorman

1-0

FM

Tim P Wall

2197

3

2350

FM

Sam Chow

1-0

WIM

Trisha Kanyamarala

2285

4

2307

FM

Iain Gourlay

1-0

IM

Angus J Dunnington

2317

5

2336

IM

Andrew J Ledger

1-0

 

Rohan Pal

2142

 Round 8, 14/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2436

GM

Gabor Nagy

1-0

 

Rohan Pal

2142

2

2317

IM

Angus J Dunnington

½-½

IM

Andrew J Ledger

2336

3

2285

WIM

Trisha Kanyamarala

½-½

FM

Iain Gourlay

2307

4

2197

FM

Tim P Wall

1-0

FM

Sam Chow

2350

5

2247

FM

Jonathan Pein

0-1

FM

Tom O'Gorman

2321

 Round 9, 14/04/2024

Bd

Rtg

White

 

Black

Rtg

1

2321

FM

Tom O'Gorman

1-0

GM

Gabor Nagy

2436

2

2350

FM

Sam Chow

½-½

FM

Jonathan Pein

2247

3

2307

FM

Iain Gourlay

½-½

FM

Tim P Wall

2197

4

2336

IM

Andrew J Ledger

½-½

WIM

Trisha Kanyamarala

2285

5

2142

 

Rohan Pal

½-½

IM

Angus J Dunnington

2317

 

Masters

Ranking Table

 

Rk.

Title

Name

Club/City

Rtg

Pts.

1

FM

Tom O'Gorman

Oxford University

2321

2

GM

Gabor Nagy

Hungary

2436

3

FM

Sam Chow

4NCL White Rose

2350

4

FM

Jonathan Pein

4NCL Celtic Tigers

2247

5

5

FM

Iain Gourlay

4NCL Alba

2307

5

6

IM

Andrew J Ledger

Woodseats

2336

5

7

WIM

Trisha Kanyamarala

4NCL SPTW Lionesses

2285

8

FM

Tim P Wall

4NCL White Rose

2197

9

IM

Angus J Dunnington

4NCL White Rose

2317

10

 

Rohan Pal

Coventry Chess Academy

2142

2

 

Open

Round-by-Round Cross-Table

 

No

Name

Grade

1

2

3

4

5

6

7

8

9

SPS

1

Keith C Arkell

2362

1

B

34

1

W

8

1

B

17

1

W

2

½

B

13

1

W

3

½

B

4

1

W

5

1

B

12

 

 

4NCL Cheddleton

 

 

1

2

3

4

6

7

8

41

2

Tarun Kanyamarala

2293

1

W

12

1

B

7

1

W

3

0

B

1

1

B

17

1

W

4

1

B

13

1

W

8

1

W

9

 

 

Ireland

 

 

1

2

3

3

4

5

6

7

8

39

3

Jem Gurner

1990

1

B

19

1

W

10

0

B

2

1

W

21

1

B

9

0

B

1

1

W

7

1

W

13

½

B

4

 

 

Oxford University

 

 

1

2

2

3

4

4

5

6

33½

4

Thomas Carroll

2074

½

-

bye

1

B

20

1

W

24

½

W

13

1

B

8

0

B

2

½

W

1

1

B

10

½

W

3

 

 

Hoylake

 

 

½

3

4

4

6

31½

5

Richard Britton

2097

½

-

bye

1

W

31

½

B

21

0

W

9

1

B

24

1

W

23

1

B

18

0

B

1

1

W

11

 

 

Hackney

 

 

½

2

2

3

4

5

5

6

29

6

Jake Simms

1852

1

B

25

0

W

17

1

B

31

0

W

8

½

-

bye

½

-

bye

½

-

bye

1

B

22

1

W

13

 

 

Richmond Juniors

 

 

1

1

2

2

3

25

7

Thomas Wills

1942

1

B

11

0

W

2

0

B

19

½

W

22

1

B

28

1

W

21

0

B

3

1

W

15

+

B

d

 

 

SASCA

 

 

1

1

1

24

8

Ana Williams

1932

1

W

15

0

B

1

1

W

11

1

B

6

0

W

4

1

B

20

1

W

10

0

B

2

 

 

Nottingham University

 

 

1

1

2

3

3

4

5

5

5

29

9

Srivathsan Sasikumar

1881

1

W

16

0

B

24

1

W

15

1

B

5

0

W

3

0

B

10

1

W

20

+

B

d

0

B

2

 

 

Leeds JCA

 

 

1

1

2

3

3

3

4

5

5

27

10

Lewis A Turner

1928

1

W

27

0

B

3

½

-

bye

½

W

20

1

B

12

1

W

9

0

B

8

0

W

4

1

B

18

 

 

Wigston

 

 

1

1

2

3

4

4

4

5

25½

11

Thomas D Moss

1792

0

W

7

+

B

d

0

B

8

1

W

16

1

B

21

½

-

bye

½

-

bye

1

W

18

0

B

5

 

 

Oxford University

 

 

0

1

1

2

3

4

5

5

24½

12

Jael De Sousa Muachikape

1851

0

B

2

1

W

25

1

B

16

0

W

17

0

W

10

1

B

29

1

W

24

1

B

23

0

W

1

 

 

Leeds JCA

 

 

0

1

2

2

2

3

4

5

5

24

13

Robert McLean

1985

½

W

20

1

B

23

1

W

18

½

B

4

½

W

1

1

B

17

0

W

2

0

B

3

0

B

6

 

 

3Cs

 

 

½

3

29

14

Brandon GI Clarke

2490

½

-

bye

½

-

bye

½

-

bye

1

B

26

1

W

13

1

B

24

-

W

d

 

 

4NCL The Sharks

 

 

½

1

21

15

Tom Key

1758

0

B

8

1

W

34

0

B

9

1

W

25

½

B

22

½

W

19

½

-

bye

0

B

7

1

W

20

 

 

SASCA

 

 

0

1

1

2

3

21

16

Oscar Dybowski

1599

0

B

9

1

W

26

0

W

12

0

B

11

1

B

31

½

W

22

0

B

14

1

W

27

1

W

29

 

 

Newham

 

 

0

1

1

1

2

18

17

Daniel JS Sullivan

1945

+

W

d

1

B

6

0

W

1

1

B

12

0

W

2

0

W

13

1

B

19

-

W

d

 

 

Sheffield Nomads

 

 

1

2

2

3

3

3

4

4

4

26

18

Szilard Tamas

1890

½

B

22

1

W

30

0

B

13

1

W

28

1

B

19

½

-

bye

0

W

5

0

B

11

0

W

10

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

½

4

4

4

4

25½

19

Jaehyun Sung

1840

0

W

3

1

B

27

1

W

7

½

B

24

0

W

18

½

B

15

0

W

17

1

B

28

 

 

Coventry *

 

 

0

1

2

3

3

4

4

22

20

Paul Wheatley

1821

½

B

13

0

W

4

+

B

d

½

B

10

1

W

29

0

W

8

0

B

9

1

W

21

0

B

15

 

 

Sheffield Nomads

 

 

½

½

2

3

3

3

4

4

21½

21

Oliver Graham

1884

½

-

bye

1

B

29

½

W

5

0

B

3

0

W

11

0

B

7

1

W

26

0

B

20

1

B

25

 

 

Worksop

 

 

½

2

2

2

2

3

3

4

20

22

Nathaniel Holroyd-Doveton

1657

½

W

18

0

B

32

½

W

29

½

B

7

½

W

15

½

B

16

1

B

25

0

W

6

½

B

27

 

 

Rotherham

 

 

½

½

1

2

4

19

23

Roger Greatorex

1808

½

-

bye

0

W

13

1

B

30

1

W

31

½

-

bye

0

B

5

½

-

bye

0

W

12

 

 

Llangollen

 

 

½

½

3

3

21½

24

Nigel J Moyse

1946

1

B

26

1

W

9

0

B

4

½

W

19

0

W

5

½

-

bye

0

B

12

0

W

14

 

 

Cumnor

 

 

1

2

2

3

3

3

3

22

25

Seth Woozeer

1488

0

W

6

0

B

12

1

W

27

0

B

15

1

B

26

½

-

bye

0

W

22

½

B

29

0

W

21

 

 

SASCA

 

 

0

0

1

1

2

3

3

15

26

Geoffrey D Brown

1818

0

W

24

0

B

16

½

-

bye

½

B

27

0

W

25

1

W

28

0

B

21

1

-

bye

 

 

Darnall & Handsworth

 

 

0

0

½

1

1

2

2

3

3

12½

27

Tamsin Savery

1687

0

B

10

0

W

19

0

B

25

½

W

26

1

B

30

0

W

14

1

W

29

0

B

16

½

W

22

 

 

 

 

 

0

0

0

½

3

11½

28

Stephen Gibson,

1663

½

-

bye

½

-

bye

½

-

bye

0

B

18

0

W

7

0

B

26

1

W

30

0

W

19

 

 

Sheffield Deaf

 

 

½

1

15

29

Shlok Maheshwari

1342

½

-

bye

0

W

21

½

B

22

1

W

30

0

B

20

0

W

12

0

B

27

½

W

25

0

B

16

 

 

Swinton & Worsley Community

 

 

½

½

1

2

2

2

2

15

30

Benjamin Layton

1493

½

-

bye

0

B

18

0

W

23

0

B

29

0

W

27

½

B

33

0

B

28

½

-

bye

 

 

SASCA

 

 

½

½

½

½

½

1

1

31

Joseph McGrath Williams

1725

1

W

36

0

B

5

0

W

6

0

B

23

0

W

16

 

 

Oxford University

 

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9

32

Jonathan W Arnott (filler)

2100

 

1

W

22

 

 

SASCA

 

 

0

1

1

1

1

1

1

1

1

8

33

Rupert W Jones (filler)

1849

 

½

W

30

 

 

Leeds

 

 

0

0

0

0

0

½

½

½

½

2

34

Meshal Alsaqer

1851

0

W

1

0

B

15

-

W

d

 

 

 

 

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

35

Ibrahim A Al Mutlaq

1794

-

B

d

 

 

 

 

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

36

Joe Varley

1930

0

B

31

-

W

d

 

 

Hull

 

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0