Yorkshire Chess News

 

 I<< HOME

Events

07/04/2024 (Updated 15/05/2024)

EJCOA National Youth Championships, York Zonal

 

An English Junior Coaches and Organisers Association National Youth Championship Zonal event was held at Fishergate Primary School, Escrick St, York, YO10 4AP, on Sunday 7th April 2024 from 9.55 to 15.30, with a time control: 15 minutes for the game + 10-second increments per move from move one.  Chief organiser was Ben Rich.

 

This was the second of four such zonals in the North of England, the first being played in Ashton-under Lyne on 24/03/2024 (see NCCU website here for details) the other two being at Sheffield on 20th April (see here) and Newcastle-upon-Tyne (2nd June)

 

York results were not initially evident in any of the usual places, but Aaron Rich has kindly supplied details from which the following is compiled.  It is interesting to note the winners in the Under-14 category fared better than those in the Under-16 category, who in turn mainly fared better than those in the Under-18 category.

 

Under 18/16/14

No.

Name

Age

R1

R2

R3

R4

R5

SPS

Place

Place

Place

U-18

U-16

U-14

1

Alex Burke

U‑14

1

W

11

1

B

7

1

W

6

1

B

3

1

W

2

15

 

 

1st

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

 

 

 

2

Nathan Madzia

U-14

1

B

13

1

W

10

1

B

4

1

W

9

0

B

1

14

 

 

2nd

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

 

 

 

 

3

Daniel Meredith

U-14

1

B

9

1

W

18

1

B

15

0

W

1

W

4

12

 

 

3rd

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

 

 

 

4

Charlie Wainwright

U-16

1

B

17

1

B

5

0

W

2

1

W

7

B

3

11

 

1st

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

 

 

 

5

Kai Taylor

U-18

B

18

0

W

4

1

B

10

1

W

13

1

W

6

8

1st

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

6

Blake Whewell

U-14

1

B

12

1

W

8

0

B

1

1

W

11

0

B

5

11

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

 

 

 

7

Koby Dickson

U-16

1

B

15

0

W

1

1

B

18

0

B

4

1

W

10

9

 

2nd

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

8

Ian Gaskin

U-18

1

W

16

0

B

6

0

W

9

1

B

14

1

B

11

8

2nd

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

9

Aryan Nalawade

U-16

0

W

3

1

W

13

1

B

8

0

B

2

1

W

12

8

 

3rd

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

10

Joseph Kitchin

U-18

1

W

14

0

B

2

0

W

5

1

B

18

0

B

7

7

3rd=

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

11

Jakub Augustyniak

U-18

0

B

1

1

W

17

1

B

12

0

B

6

0

W

8

7

3rd=

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

12

Daniel Geng

U-16

0

W

6

1

B

14

0

W

11

1

W

15

0

B

9

6

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

13

Max Olbison

U-16

0

W

2

0

B

9

1

W

16

0

B

5

1

B

15

4

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

14

Aart Gehrels

U-14

0

B

10

0

W

12

1

B

17

0

W

8

1

W

16

4

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

15

Cora Wainwright

U-14

0

W

7

1

B

16

0

W

3

0

B

12

0

W

13

4

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

16

Oliwer Nowaczyk

U-16

0

B

8

0

W

15

0

B

13

1

W

17

0

B

14

2

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

17

Anshuman Panda

U-14

0

W

4

0

B

11

0

W

14

0

B

16

1

W

18

1

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

 

 

 

18

Daniel Patterson

U-14

W

5

0

B

3

0

W

7

0

W

10

0

B

17

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Under 12

No.

Name

Age

R1

R2

R3

R4

R5

SPS

Place

U-12

1

Vidhyuth Gavin  Sudagar

U-12

1

W

8

1

W

11

1

W

4

1

B

2

B

5

14

1st

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

 

 

 

 

2

Raphael Shan

U-12

1

W

7

1

B

6

1

W

9

0

W

1

1

B

4

13

2nd

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

4

 

 

 

 

 

3

Justin Stirling

U-12

1

W

11

0

B

4

1

B

8

W

5

1

W

9

10

3rd

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

4

Samiksha Yerabati

U-12

1

W

10

1

W

3

0

B

1

1

B

9

0

W

2

11

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

 

 

 

5

Mattia Coroneo Monteiro

U-12

1

W

12

0

B

9

1

W

7

B

3

W

1

9

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

6

Alexandre Bouganis

U-12

 

0

0

W

2

1

B

12

B

8

1

W

10

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

7

Ashwin Arul

U-12

0

B

2

 

 

0

0

B

5

1

W

11

1

W

13

7

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

8

Samarth Pachange

U-12

0

B

1

1

B

10

0

W

3

W

6

1

W

12

6

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

9

Heath Ho

U-12

1

W

13

1

W

5

0

B

2

0

W

4

0

B

3

9

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

10

Olivia Dobson Lopez

U-12

0

B

4

0

W

8

 

 

0

1

B

12

0

B

6

5

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

11

Kaira Nalawade

U-12

0

B

3

0

B

1

1

W

12

0

B

7

 

 

0

4

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

12

Vid Orton

U-12

0

B

5

1

B

13

0

W

6

0

W

10

0

B

8

4

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

13

Shreya Gullapalli

U-12

0

B

9

0

W

12

0

B

11

 

 

0

0

B

7

2

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

 

 

 

Under 10

No.

Name

Age

R1

R2

R3

R4

R5

SPS

Place

Place

U-10

U-8

1

Maksym Kryshtafor

U-10

1

W

15

1

B

6

1

W

4

1

B

5

1

W

2

15

1st

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

 

 

 

2

Hasana Garuda

U-10

1

W

22

1

B

20

1

B

3

1

W

11

0

B

1

14

2nd

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

4

 

 

 

 

 

3

Yichen Zheng

U-10

1

W

0

1

B

9

0

W

2

1

B

10

1

W

13

12

3rd

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

 

 

 

4

Raphael Stamolampros

U-8

1

W

16

1

W

12

0

B

1

1

B

6

1

W

5

12

 

1st

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

 

 

 

5

Samarth Ranjan Mishra

U-10

1

B

17

1

W

14

1

B

7

0

W

1

0

B

4

12

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

3

 

 

3

 

 

 

 

 

6

James Patterson

U-10

1

B

10

0

W

1

1

B

14

0

W

4

1

W

16

9

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

7

Adam Ling

U-8

B

11

1

B

16

0

W

5

1

W

14

B

8

9

 

2nd

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

8

Nivedik Gavinolia

U-10

0

B

14

1

W

17

B

12

1

W

18

W

7

8

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

9

Griffin Fox-Gillett

U-10

1

B

18

0

W

3

0

B

11

1

W

21

1

W

15

8

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

10

Avani Dafal

U-10

0

W

6

1

B

22

1

W

15

0

W

3

1

B

11

8

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

11

Ayushma singh Rajput

U-10

W

7

1

B

13

1

W

9

0

B

2

0

W

10

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

12

William Wood

U-10

1

W

19

0

B

4

W

8

0

B

13

1

B

18

7

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

13

Alfred Tinkler

U-10

 

0

0

W

11

1

B

19

1

W

12

0

B

3

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

14

Rithanya Mohanasundar

U-8

1

W

8

0

B

5

0

W

6

0

B

7

1

B

20

6

 

3rd=

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

15

Carlos Munoz

U-8

0

B

1

1

W

21

0

B

10

1

W

20

0

B

9

6

 

3rd=

 

 

 

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

16

Rory Taylor

U-10

0

B

4

0

W

7

1

B

17

1

W

19

0

B

6

5

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

2

 

 

 

 

 

17

Axel Amiraghyan

U-10

0

W

5

0

B

8

0

W

16

1

B

22

1

W

21

3

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

18

Gabriela Marie Lucas

U-10

0

W

9

B

19

1

W

20

0

B

8

0

W

12

5

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

19

Ivaan Sehgal

U-10

0

B

12

W

18

0

W

13

0

B

16

1

B

22

3

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

20

Edward Jacques

U-10

1

B

21

0

W

2

0

B

18

0

B

15

0

W

14

5

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

21

Theodore Ridgers

U-8

0

W

20

0

B

15

1

W

22

0

B

9

0

B

17

3

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

1

 

 

1

 

 

 

 

 

22

Lionel He

U-8

0

B

2

0

W

10

0

B

21

0

W

17

0

W

19

0

 

 

 

 

 

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

0