Yorkshire Chess News

 

 I<< HOME

Events

23/03/2024

NCCU County Championship Matches

 

Sunday the 24th of March saw the final matches to be played in each of the top four of the five 2023-24 sections, and Yorkshire was involved in three of them, all played at The Dolphin Centre, Horsemarket, Darlington, DL1 5RP.  The Open match as reported on LMS changed from time to time as a dispute regarding board 6 played out.  A 0-0 result on board 6, where a game has started but was not finished was the final outcome.

 

Had Open board 6 been defaulted by Yorkshire, as Northumberland held should be the case, then Northumberland would have won the title on match points.  With the 0-0 result on board 6, Northumberland and Yorkshire tie on both match and game points, but Northumberland win the tie-break on the basis of the match between thew two teams.  So, much ado about nothing.

 

 

Open

 

 

 

 

Col

Yorkshire

4-7

Northumberland

?

Andrew J Ledger

½-½

Tim P Wall

?

Thomas Carroll

½-½

David J Walker

?

Gavyn Cooper

0-1

David P Mooney

?

Jonathan P Nelson

½-½

Thomas Eggleston

?

Phil R Watson

0-1

Graeme Oswald

?

voided

0-0

voided

?

Peter Shaw

½-½

Husain Nakara

?

Joe Varley

0-1

Zheming Zhang

?

Jim Burnett

0-1

David Armbruster

?

Peter JE Ackley

½-½

Nathan Ekanem

?

Daniel JS Sullivan

½-½

Yaroslav Kolodiy

?

Randolph E Donahue

1-0

John Aanuoluwapo Awesome

 

* Bd 6 was evidently initially disputed.  (See here.)

 

 

 

 

U-2050

Col

Cleveland

7½-4½

Yorkshire

B

Francis Batchelor

½-½

Mike Bramson

W

Giuseppe Magazzł

1-0

Jonathan Round

B

John S Garnett

1-0

Mike R Stokes

W

Kevin J Wilson

0-1

Alex Burke

B

Stephen Cole

1-0

Alan Peart

W

Steven B Booth

½-½

Pete Redmond

B

Luke Owen

½-½

Paul Butterworth

W

Bill Wilson

½-½

Dale H Cullum

B

Jonathan Sams

½-½

Keith Thompson

W

Martin McLoughlin

½-½

Samir Cradock

B

Nicholas Webb

½-½

Gary Corcoran

W

Dominic Leigh

1-0

Isaac Fossey

U-1650

Col

Yorkshire

8-4

Northumberland

?

Toby Quaite

0-1

Michael EI Allen

?

Charlie Wainwright

1-0

Brandon Russell

?

John Grasham

1-0

Barry Edgar

?

Jacob Smith

1-0

Kevin Cox

?

Ian D Strickland

0-1

Ethan Tatters

?

Nathan Madzia

1-0

Irina Briggs

?

Colin Frank

1-0

Daniel Atcheson

?

Angelica Rowe

1-0

Didrik Leivdal

?

Robert Dennington

1-0

Kazam Khosravi-Nik

?

John Tate

0-1

Kai Harkensee

?

John G Taylor

1-0

Otto Nemeth

?

Sue Smith

0-1

Steven Nesworthy

 

This means final placings are:

 

Section

1st

2nd

3rd

4th

Open

Northumberland

Yorkshire

Gr. Manchester

 

U-2050

Gr. Manchester

Cleveland

Yorkshire

 

U-1850

Gr. Manchester

Yorkshire

Merseyside

Cumbria

U-1650

Yorkshire

Gr. Manchester

Northumberland

 

U-1450

Yorkshire

Gr. Manchester

 

 

 

It seems likely 1st or 2nd-placed teams from Greater M/c and Yorkshire will all take up options as 1st or 2nd NCCU nominees for the ECF final stages, and that if Cleveland chooses not the venture into the ECF final stages then Yorkshire would presumably wish to be the 2nd U-2050 NCCU nominee, but that all has yet to be announced.  Nominations have to be sent in to the ECF controller by 24/03/2024 at the latest, so holding matches on this day was arguably ill-advised as disputes etc might need to be resolved in next to no time, and the NCCU controller is being put under undue pressure.