Yorkshire Chess Association

 I<< HOME

Year Book 2018-19 Contents

Notices

 

 Message from the President

Officers 2018-19

Annual Fees

County Match Fees & Petrol Allowance

Junior Contacts

YCA League Match Venues

Secretaries of Competing Clubs

Match Correspondents ‑ Woodhouse Cup

Match Correspondents ‑ IM Brown

Match Correspondents ‑ Silver Rook

YCA League Fixtures 2018-2019

ECF Game Fee Changes &c

Joining the ECF

Standard-play Grading Trends 2002-18

Notes on the YCA Grading List

Results Graded July 2017 to June 2018

YCA Grading List

Yorkshire Junior Reports

Correspondence Chess Report

U-160 Captain’s Message

2017-18 League Tables & Match Results

County Match Result Summary

English County Finals 2018

Recent Winners of YCA Events

Constitution and Rules

YCA League Rules

Index to Rules

Individual Championship Rules

Contact Details Index

Event Calendar 2018-19

 

30/06/2018

 

Girls Chess Day on 17th November 2018

 

As part of a drive to promote chess for girls in Yorkshire, a Girls Chess Day is to be held on 17th November 2018, at Archbishop CE Junior School, Copmanthorpe Lane, Bishopthorpe, York YO23 2QT, from 9.30 am to 3.45 pm.  Lateefah Messam-Sparks and the newly appointed ECF Director for Women’s Chess, Chris Fegan, have been enrolled to assist.

 

Click here for an entry form.

 

There is a plan to send a 12-player team to the English Primary Schools’ Chess Associations Girls’ Under-11 Team Championship on 23rd March 2019 in Birmingham, and the team is to be selected in part on the basis of this event.

 

There is a proposed programme for the day (not necessarily final), which is as follows:

 

9.15

Registration and puzzles

9.30

Opening of event and introduction of Lateefah Messam-Sparks.

All girls to have a name sticker and we will ask them to introduce themselves: Name and School.

Organisers to hand out score-books and pens and badges.

10.00

Lateefah to use demonstration board and show 11-move game: Harriet Hunt v David Flower 1993, Caro Kann Opening.

All girls be helped to write game in their score book.

10.30

Short break.

10.45

Split into 3 groups as follows:

A - Beginners, Peter Cloudsdale & Steve Westmoreland;

B - More-advanced, Lateefah and Noel Stewart;

C - Advanced,Dan Staples and another helper.

All Groups look at Opening Principles.

11.15

Round 1-Swiss Competition.

Games scored except in Group A,

and maybe use clocks in groups B and C.

11.45

Round 2 of Competition.

12.15

LUNCH BREAK

1.00

Restart in Groups

Chess Tactics and Simple checkmates.

1.45

Lateefah on demonstration board.

Pins, Forks, Skewers, Double and discovered check

Smothered mate

position from Lightowler v Cloudsdale chess game.

2.30

Round 3 of competition

2.55

Round 4 of competition.

3.25

Closing ceremony.

Presentation of prizes.

All girls receive a certificate.

3.45

Leave School in a tidy condition.

 

Peter Cloudsdale, Junior Organiser

Tel. 01904 624 958

Email cloudsdale_c@hotmail.co.uk