Yorkshire Chess Association

 I<< HOME

Contents

Calendar of Events – Results/Reports

 

 (Click on underlined link)  \/ to end of list \/

 

Accuracy of club information &

Yearbook: further copies

Message from the President

Officers 2019-20

YCA Honorary Life Members

Annual Fees (as revised 2019)

County Match Fees (as revised 2019)

YCA League Fixtures 2019-2020

YCA League Match Venues

Match Correspondents ‑ Woodhouse Cup

Match Correspondents ‑ IM Brown

Match Correspondents ‑ Silver Rook

Secretaries of Competing Clubs

Junior Chess Contacts

Contact Details Index

Chess Clubs/Organisations in Yorkshire

ECF Aug 2019 Grading List Extract

Notes on Grading List Extract

List of Clubs in Yorkshire-based Leagues

League Tables & Match Results 2018-19

County Match Results 2018-2019

Correspondence Chess 2018-19

Yorkshire Junior Activity 2018-19

Recent Winners of YCA Events

YCA Constitution

YCA League Rules (as revised 2019)

Index to Rules

Individual Championship Rules

Event Calendar 2019-20

Yorkshire Individual Championship 2020

/\ back to top /\

 

 

Pioneer Online “League”

(actually a 3-Round Swiss)

(Click on match score to go to match details.)

Home Team

P

W

D

L

For

Pts

H D A

Har

She

Hud

Al B

Bra

H D B

Al A

Hull DCA A

2

1

1

0

3

XXX

 

3-3

 

 

 

 

 

Harrogate

2

2

0

0

8

4

 

XXX

 

4-2

 

 

 

 

Sheffield

2

1

1

0

8

3

 

 

XXX

 

 

5-1

 

 

Huddersfield

2

1

0

1

8

2

 

 

 

XXX

 

 

6-0

 

Alwoodley B

2

0

1

1

5

1

 

2-4

 

 

XXX

 

 

 

Bradford

2

1

0

1

2

 

 

 

 

 

XXX

 

3˝-2˝

Hull DCA B

2

0

1

1

3

1

 

 

 

 

3-3

 

XXX

 

Alwoodley A

2

0

0

2

3

0

˝-5˝

 

 

 

 

 

 

XXX

 

      

Round 2 of 3

 

Matches played

      

      

12/12/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley A

˝-5˝

Hull DCA A

   

Harrogate

4‑2

Huddersfield

B

John Hall

0-1

Simon Smith

   

B

Mate Ther

1-0

Leo A Keely

W

Paul A Johnson

0-1

Douglas Vleeshhouwer

   

W

Brian H Coop

1-0

David Keddie

B

Paul May

0-1

Keith Thompson

   

B

SF Wild

1-0

Roger Keely

W

Jael J de Sousa Muachikape

0-1

John Thackray

   

W

Harry Baxter

0-1

Dave Gray

B

Chris J Terrington

˝-˝

Joe Varley

   

B

Peter Rawcliffe

1-0

Simon N Anscombe

W

Aditya Krishnan

0-1

Ned Carmichael

   

W

Samuel Bermejo

0-1

James Grist

 

 

 

 

 

 

Hull DCA B

3-3

Alwoodley B

   

Sheffield

5-1

Bradford

B

Stephen Greep

1-0

Philip May

   

B

Oskar A Hackner

1-0

Dale H Cullum

W

Alec Grice

0-1

Navaneeth Sasikumar

   

W

Jeremy A Hamm

1-0

David W Adam

B

Peter T Perkins

0-1

Suhrith Yerabati

   

B

Geoffrey D Brown

1-0

Ludi Simpson

W

Gabriel Wood

1-0

Alan Riddle

   

W

Bryan Wood

0-1

John K Holliday

B

Philip A Wood

1-0

Samiksha Yerabati

   

B

Ben Wood

1-0

Nicholas Waite

W

Steve Donoghue

0-1

Narita Hara

   

W

Nathan Holroyd‑Doveton

1-0

Simon Jones

 

 

 

 

 

 

      

Round 1 of 3

 

Matches played

      

      

05/12/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Alwoodley B

2-4

Harrogate

   

B

Jael J de Sousa Muachikape

1-0

Mate Ther

   

W

John Hipshon

0-1

Brian H Coop

   

B

Navaneeth Sasikumar

0-1

SF Wild

   

W

Angelica Rowe

1-0

Peter Rawcliffe

   

B

Suhrith Yerabati

0-1

Andrew Zigmond

   

W

Rithwik Gururaj

0-1

Samuel Bermejo

   

 

 

 

 

 

 

      

 

 

Matches played

      

      

28/11/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Bradford

3˝‑2˝

Alwoodley A

   

Huddersfield

6-0

Hull DCA B

B

Dale H Cullum

0-1

John Hall

   

B

Leo A Keely

1-0

Peter T Perkins

W

David W Adam

1-0

Paul A Johnson

   

W

David Keddie

1-0

Alec Grice

B

Ludi Simpson

1-0

Paul May

   

B

Roger Keely

1-0

Gabriel Wood

W

John K Holliday

˝-˝

Chris J Terrington

   

W

Dave Gray

1-0

Philip A Wood

B

Elinor Gorrell

0-1

Philip May

   

B

Simon N Anscombe

1-0

Jason Clemmey

W

Nicholas Waite

1-0

Alan Riddle

   

W

Alec Ward

1-0

Steve Donoghue

 

 

 

 

 

 

Hull DCA A

3-3

Sheffield

   

B

Simon Smith

˝-˝

Oskar A Hackner

   

W

John Thackray

0-1

Jeremy A Hamm

   

B

Keith Thompson

0-1

Tom Wills

   

W

Ned Carmichael

˝-˝

Bryan Wood

   

B

Joe Varley

1-0

Ben Wood

   

W

Stephen Greep

1-0

Nathan Holroyd‑Doveton