Yorkshire Chess News

 

 I<< HOME

Events

< Rounds 1 & 2

15/01/2023

 

 

4NCL Rounds 3 & 4, Second Leg

 

Rounds 3 & 4 in divisions 1, 2 and 3W were played on the weekend 14th & 15th of January 2023 at the Mercure Daventry Court Hotel and Spa.  (For divisions 3E and 4, rounds 3 & 4 are played on the weekend 7th & 8th January.)

 

Yorkshire-based teams in action were in Chessable White Rose teams 1 and 2 in division 1 and Chessable White Rose 3 in division 3W.

 

 

Round 3

 

The three White Rose teams’ round-3 opponents were, respectively, Gonzaga, Wood Green and MK Phoenix 2.

 

Gonzaga is a club from the Irish Republic based on Gonzaga College SJ in Dublin, catering for present and past students there.  “SJ” stands for “Society of Jesus” i. e. the Jesuits, and “Gonzaga” presumably refers to a canonised Jesuit named Aloysius Gonzaga who died in 1591 while nursing plague patients in Rome.  (The 18th Annual Gonzaga Charity Chess Classic runs from 27th to 29th January, 2023.)

 

The “MK” of MK Phoenix stands for “Milton Keynes”.  Wood Green is of course a suburb of London.

 

CWR 1 and 3 looked to significantly outgun their opponents while CWR 2 looked equally outgunned by their opponents.  Across the 22 games involved, there were only 4 draws, and CWR 1 and 3 did not lose a single game!  Tim Wall had the rare experience of going Q for R up against Jonathan Spielman, which is more than most of us can ever aspire to - but he still lost of course!

 

(Click on “game” in rightmost column to play through a game, then use browser’s “back” function to return to this page.)

 

Division 1

 

 

Chessable White Rose 1

6˝‑1˝

Gonzaga

 

GM

W

Gawain C B Jones

1-0

Killian Delaney

FM

game

GM

B

Daniel Alsina Leal

˝-˝

Gavin Wall

IM

 

GM

W

Jonathan Rowson

1-0

Pall A Thorarinsson

FM

 

IM

B

James R Adair

˝-˝

Kavin Venkatesan

 

GM

W

Peter K Wells

˝-˝

Gordon Freeman

 

WIM

B

Zala Urh

1-0

Anthony Bourached

 

IM

W

Richard J D Palliser

1-0

Peter Carroll

CM

game

FM

B

Adam G Ashton

1-0

Lara Putar

 

         

 

Wood Green

6˝‑1˝

Chessable White Rose 2

 

IM

W

Matthew J Wadsworth

1-0

Samuel Chow

FM

 

GM

B

Jon S Speelman

1-0

Tim P Wall

FM

game

IM

W

Marcus R Harvey

1-0

Jean-Luc Weller

 

IM

B

David Fitzsimons

0-1

Sheng Liang Bernard Chan

 

IM

W

Andrew N Greet

1-0

Alan J Walton

CM

 

GM

B

Neil McDonald

˝-˝

M Paul Townsend

 

WGM

W

Katarzyna Toma

1-0

Peter Shaw

 

FM

B

David L Haydon

1-0

Martina Flint

 

         

 

Division 3W

 

 

Chessable White Rose 3

6-0

MK Phoenix 2

 

W

Connor Clarke

1-0

Brian J Valentine

 

CM

B

Jonathan W Arnott

1-0

Luke Singleton

 

W

Miles D Edwards-Wright

1-0

Robert Whiteside

 

B

Harry Li

1-0

Adrian M S Matthews

 

W

Jim Burnett

1-0

John S Shaw

 

B

Tom Wills

1-0

Lucian Cox

 

 

Yorkshire-resident players appearing for teams based further afield included Samuel Milson (The Sharks 1), Andrew Ledger (Blackthorne), Chris Shephard (Warwickshire Select 1), and David C Wedge (Oxford 2)

 

Round 4

 

The three White Rose teams’ round-4 opponents were, respectively, Cambridge University 1, Cheddleton and Ashfield 1.

 

Cambridge University, and Cheddleton (Staffordshire) are self-explanatory.  Ashfield chess club meets in Kirkby-in-Ashfield, not Sutton-in-Ashfield though presumably draws players from the whole “Ashfield” area.

 

Once again, CWR 1 & 3 looked to be outgunning their opponents.  Indeed, CWR 1 v Cambs. Univ. 1 was a top-or-the-table v bottom-of-the-table clash.  In this round CWR 2 again were weaker than their opponents per ratings.  CWR 1 built up a 4-1 lead, but the ending on board 2 was complicated, and the mending on board 1 was getting worse and worse for Gawain Jones.  Fortunately, Adam Ashton had the of it in the ending and recorded a win which won the match.  Then Daniel Alsina Leal won, making the scoreline less close than it might have been.

 

Division 1

Cambridge University 1

2-6

Chessable White Rose 1

IM

W

Conor E Murphy

1-0

Gawain C B Jones

GM

game

B

Andrew McClement

0-1

Daniel Alsina Leal

GM

game

W

Daniel GH Gallagher

˝-˝

Jonathan Rowson

GM

B

Alistair Hill

0-1

James R Adair

IM

game

W

J Stuart Robertson

˝-˝

Peter K Wells

GM

B

Richard W Y Lee

0-1

Adam G Ashton

FM

game

W

Nevil Chan

0-1

Richard J D Palliser

IM

game

B

Bodhana Sivanandan

0-1

Zala Urh

WIM

game

Chessable White Rose 2

1-7

Cheddleton

FM

W

Samuel Chow

0-1

Nicholas Pert

GM

B

M Paul Townsend

˝-˝

Simon K Williams

GM

W

Jean-Luc Weller

0-1

Ezra Kirk

IM

FM

B

Tim P Wall

0-1

Richard G Pert

IM

W

Harry Li

0-1

Keith C Arkell

GM

B

Connor Clarke

0-1

David J Eggleston

IM

CM

W

Jonathan W Arnott

˝-˝

Viktoria Radeva

WGM

B

Martina Flint

0-1

Jacob Connor Boswell

Division 3W

Ashfield 1

2-4

Chessable White Rose 3

FM

W

Hubert Mossong

0-1

Sheng Liang Bernard Chan

B

Peter J Mercs

0-1

Alan J Walton

CM

W

Michael A Naylor

˝-˝

Jim Burnett

B

John S Garnett

˝-˝

Tom Wills

W

David Flynn

1-0

Miles D Edwards-Wright

B

Alex B Combie

0-1

Peter Shaw