Yorkshire Chess Association

 

 I<< HOME

Events

18/03/2021

Junior 4NCL On-Line League Season 3, Round 6

 

The sixth round of the current season of on-line Junior 4NCL matches was played on 01/04/2021.

 

Yorkshire-based teams fared less well overall than is usual, winning only 3 matches, drawing none, and losing 4.

 

Nevertheless, Hull & York Assassins (leading in Division 1, Group C), Leeds Juniors 1 (leading in Division 4, Group A) and Leeds Juniors 2 (leading Division 4, Group B) have still won all their matches to date, all 6 of them.

 

In each of divisions 1 to 4, there remains one more Swiss round, whereafter there will be knock-out semi-finals and final among group winners. Division 5 has just the one remaining Swiss round to contest.

 

Round 6 results of Yorkshire teams were as follows:

 

Division 1

St Albans Early Knights 2

5‑2

Hull & York Vikings

W

Mikhail Ufland

0-1

Bradley Triffitt

B

Abinash Ravithas

1-0

Sai Chinmayee N Kumaar

W

James Cowan

0-1

Gabriel Wood

B

Vasylyna Vitvitska

1-0

Daniel Meredith

B

Mikhail Ufland

-

Bradley Triffitt

W

Abinash Ravithas

1-0

Sai Chinmayee N Kumaar

B

James Cowan

1-0

Gabriel Wood

W

Vasylyna Vitvitska

1-0

Daniel Meredith

Hull & York Assassins

6-1

Edgware Gambits A

W

Mate Ther

1-0

Anh Dung Le

B

Connor Clarke

0-1

Ethan Li

W

Max Parkhouse

1-0

Lior Yedid

B

Zak Farley

-

Dhriti Anand

B

Mate Ther

1-0

Anh Dung Le

W

Connor Clarke

1-0

Ethan Li

B

Max Parkhouse

1-0

Lior Yedid

W

Zak Farley

1-0

Dhriti Anand

Division 4

Barnet Knights C

2-5

Leeds Juniors 1

W

Kai Gardner

0-1

Jael De Sousa Muachikape

B

Kyrylo Tokar

0-1

Aditya Krishnan

W

Ivan Zholnin

1-0

Navaneeth Sasikumar

B

Jane Scott

0-1

Angelica Rowe

B

Kai Gardner

0-1

Jael De Sousa Muachikape

W

Kyrylo Tokar

1-0

Aditya Krishnan

B

Ivan Zholnin

1-0

Navaneeth Sasikumar

W

Jane Scott

0-1

Angelica Rowe

(reason for -point deduction unclear)

-     

Colchester Juniors B

0-8

Leeds Juniors 2

W

Mae Katelyn Rose Catabay

0-1

Rithwik Gururaj

B

Asci-Khela Catabay

0-1

Sahil Agrawal

W

Charlotte Granger

0-1

Samiksha Yerabati

B

James Beer

0-1

Srivathsan Sasikumar

B

Mae Katelyn Rose Catabay

0-1

Rithwik Gururaj

W

Asci-Khela Catabay

0-1

Sahil Agrawal

B

Charlotte Granger

0-1

Samiksha Yerabati

W

James Beer

0-1

Srivathsan Sasikumar

Division 5

Desert Penguins Saturn

5-3

SASCA Sharks

W

Ismail Longia-Zaidi

0-1

Daniel J Clayton

B

Antony Dane

0-1

Matthew Atkinson

W

Balahari Bharat Kumar

1-0

Oliver Dewis

B

Alex Mo

1d0

Leo Fernandes

B

Ismail Longia-Zaidi

0-1

Daniel J Clayton

W

Antony Dane

1-0

Matthew Atkinson

B

Balahari Bharat Kumar

1-0

Oliver Dewis

W

Alex Mo

1d0

Leo Fernandes

Hull & York Knights

1-7

Golden Falcons 1

W

Joshua Burland

0-1

Golf Sookphanich

B

Japhet Cashdan

0-1

Mohamed Hany Kamal

W

Benji Alwis

1-0

Alexander Boikovs

B

Isaac Luckhurst

0-1

Mark Jakovlev

B

Joshua Burland

0-1

Golf Sookphanich

W

Japhet Cashdan

0-1

Mohamed Hany Kamal

B

Benji Alwis

0-1

Alexander Boikovs

W

Isaac Luckhurst

0-1

Mark Jakovlev

Leeds Juniors 3

1-6

Chess Challengers A

W

Shravan Bharathidasan Vidhya

0-1

Ayush Ray

B

Rehan Kumar

0-1

Rishabh Sidana

W

Aashita RoyChowdhury

0-1

Shourya Gupta

B

Yael Braunstein

1-0

Dilip Rajaram

B

Shravan Bharathidasan Vidhya

0-1

Ayush Ray

W

Rehan Kumar

0-1

Rishabh Sidana

B

Aashita RoyChowdhury

-

Shourya Gupta

W

Yael Braunstein

0-1

Dilip Rajaram