Text, whiteboard

Description automatically generated

Northern Counties Chess Union

Established 1899

A constituent unit of the English Chess Federation

 

<< Home

Events

 

 

 

06/07/2024

ECF County Championship Finals

 

Following on from the Open final which, by way of an exception, was played a week early (see here), the five remaining finals were played on Saturday the 6th of July, 2024, at three venues in Bradford, Coventry and Whittlesford (Cambs.) as follows:

 

Section

Opponents & Venue

Match Arbiter

Under-2050,

Greater Manchester v Cleveland, at Bradford Latvian Club

Peter Ackley

Under-1850,

Hertfordshire v Greater Manchester, at Coventry

Chun Chui

Under-1650,

Greater Manchester v Yorkshire, at Bradford Latvian Club

Harrison Marriott

Under-1450,

Middlesex v Essex, at Whittlesford, 7 miles south of Cambridge

Francis Bowers

Minor,

Sussex v Lincolnshire, at Whittlesford

Rob Hammond

 

The match arbiters are those updating the League Management System “live”, thereby facilitating this report.

 

The result of the U-2050 match Greater Manchester v Cleveland in the NCCU stage was 7½-4½ in favour of Greater Manchester.

The result of the U-1650 match Greater Manchester v Yorkshire in the NCCU stage was 6½-5½ in favour of Yorkshire.

The NCCU matches were played over only 12 boards, whereas the ECF Final matches (except possibly in the U-1450, as this year) will be over 16 boards, and this difference can tilt the odds the opposite way.

 

In the Under-2050, Manchester fairly easily put an end to Cleveland’s creditable campaign through the NCCU then ECF stages.  In fact Cleveland were no notching up any won games, until in the later stages of proceedings Cleveland’s board 1 turned in a win as then did their board 6.  Manchester had strength in depth - due presumably to a far greater population to draw from.

 

In the Under-1850, Hertfordshire were slightly ahead most of the time as results accumulated, but then things shifted to 7-7 but with Manchester looking like winning on board count if it ran to 8-8.  That is in fact what happened.

 

In the Under-1650 match, by the time Yorkshire was 8-5 ahead, even if Manchester won all remaining games Yorkshire would win on board count.

 

Board-by-board results in matches involving NCCU teams were as follows.  Ratings not in parentheses are those of 1st September 2023, being the ones which determine eligibility.  The ones in parentheses are these from 1st July (the current month), which determine board order on the day.

 

Under 2050

Greater Manchester

12½‑3½

Cleveland

W

2019 (2061)

Lee Kay

0-1

Francis Batchelor

2047 (2056)

B

2018 (2023)

Andrew I Wilson

1-0

Giuseppe Magazzù

1975 (1990)

W

1901 (2018)

Tetsuaki Sanada

1-0

John S Garnett

1963 (1948)

B

1994 (2005)

Robert A Newton

½-½

Kevin J Wilson

1958 (1943)

W

1900 (1991)

George Turner

1-0

Andrew M Smith

1929 (1941)

B

1958 (1981)

Chris Vassiliou

0-1

Luke Owen

1889 (1918)

W

2007 (1957)

Damian M McCarthy

1-0

Stephen Cole

1923 (1867)

B

1948 (1956)

Peter J Mulleady

½-½

Nicholas Webb

1757 (1890)

W

1891 (1970)

Alannah Ashton

1-0

Jonathan Sams

1814 (1831)

B

2018 (1920)

Noel S McLaughlin

½-½

Martin McLoughlin

1820 (1817)

W

1876 (1913)

Joel McBeath

1-0

Dominic Leigh

1692 (1776)

B

1845 (1907)

John Robinson

1-0

Royce Parker

1749 (1774)

W

1859 (1898)

Joel Hutchinson

1-0

Suresh Keswani

1750 (1629)

B

1902 (1904)

Adam Tyton

1-0

Ryan McGrane

1735 (1739)

W

1897 (1864)

Steven Potter

1-0

Peter Harker

1672 (1731)

B

1916 (1871)

Kelechukwu Nkwonta

1-0

Stephen J jnr Roe

1708 (1644)

ave. 1935

ave. 1837

Under 1850

(win on board count)

Hertfordshire

8-8

Greater Manchester

B

1833 (1865)

Paul Walton

0-1

Mahin Rughani

1690 (1932)

W

1818 (1851)

Andrew Maclaren

0-1

Sai Vaddhireddy

1761 (1952)

B

1841 (1846)

Roger H Gordonsmith

1-0

Amy Lovatt

1831 (1867)

W

1826 (1850)

Andrew Roderick

½-½

Christopher Hodgson

1821 (1863)

B

1758 (1799)

Matthew P Ball

½-½

Chris Jardine

1803 (1852)

W

1772 (1789)

David Willsher

1-0

Alexander Burke

1748 (1845)

B

1736 (1773)

James H Aldred

½-½

Armand Catz

1799 (1822)

W

1735 (1741)

Jon P Barnes

½-½

Hunain Malik

1681 (1807)

B

1717 (1746)

Michael Flatt

½-½

Tarini Jayawarna

1733 (1780)

W

1692 (1735)

Jose Serrano

½-½

Sithun De Silva

1732 (1807)

B

1733 (1730)

Patrick Fitzgerald

0-1

Michael I Connor

1735 (1738)

W

1731 (1714)

Michael K Price

0-1

Nathan Harvey‑Jones

1698 (1741)

B

1679 (1688)

Nimish Shah

1-0

Marcus Fung

1713 (1719)

W

1629 (1663)

Andrew Spanoudakis

0-1

Marlon Espiritu

1758 (1723)

B

1457 (1619)

Harry Bellano

1-0

Jeremi Ignasiak

1628 (1726)

W

1627 (1635)

Louis Cowell

1-0

Richard Leese

1692 (1689)

ave. 1724

ave. 1739

Under 1650

Greater Manchester

6‑10

Yorkshire

W

1599 (1714)

David Agyemang

½‑½

Toby Quaite

1649 (1834)

B

1561 (1700)

Ethan Parker

0-1

Charlie Wainwright

1585 (1767)

W

1645 (1706)

Vijay Kumar

½-½

Jacob Smith

1647 (1687)

B

1647 (1687)

Paul Leonard

0-1

Nathan Madzia

1579 (1678)

W

1569 (1688)

Mohammed Andeel

1-0

John Grasham

1604 (1685)

B

1581 (1603)

Matthew Poon

0-1

Isaac Fossey

1552 (1673)

W

1625 (1628)

Chagdarsuran Batbileg

1-0

Colin Frank

1575 (1636)

B

1538 (1642)

Zac Walsh

0-1

Angelica Rowe

1596 (1626)

W

1632 (1618)

Graham Phythian

1-0

Ian D Strickland

1612 (1623)

B

1606 (1603)

Steven M Flaherty

0-1

Robert Dennington

1599 (1631)

W

1572 (1592)

Grant Randall

½-½

Vidur Bhalavat

1591 (1621)

B

1494 (1596)

Chris Gallagher

0-1

Colin Weller

1599 (1632)

W

1417 (1574)

Ashton Morrissey

0-1

Hamidreza Faham

1596 (1601)

B

1550 (1577)

Paul Curran

0-1

Andrew Batley

1519 (1537)

W

1502 (1600)

Mohammed Rohman

½-½

John G Taylor

1494 (1499)

B

1495 (1538)

Aram Marsh

1-0

John Tate

1507 (1485)

ave. 1565

ave. 1582

 

The other matches’ results were:

Under 1450, Middlesex 8-4 Essex

Minor Counties, Sussex 8-8 Lincolnshire with Sussex winning on board count